Mooncup czyli kubek menstruacyjny – czy warto?

, , Tagi , , , ,

Kobiety miesiączkują co miesiąc, co stwarza pewne kłopoty i ograniczenia. Rewolucją okazało się wprowadzenie tamponów do użytku kobiet, chociaż nie były one wcale nowym wynalazkiem. Na rynku dostępny jest cały asortyment podpasek ułatwiających stosowanie. Jednak kobiety coraz częściej dostrzegają wady tamponów i podpasek.

Czym jest mooncup?

Mooncup jest sterylnym naczyniem wykonanym z medycznego sylikonu, mającym na celu zbieranie krwi menstruacyjnej. Nazywany jest kubeczkiem mensturacyjnym. Jest to naczynie wielokrotnego użytku, o różnych rozmiarach dla kobiet w zależności od tego, czy rodziły, czy nie. Naczynie umieszcza się w pochwie, kielichem do góry, natomiast elastyczne ścianki dopasowują się i ściśle przylegają do ścian pochwy, uniemożliwiając wypływanie krwi na zewnątrz. Co jakiś czas należy wyjąć mooncup, aby go wymyć, następnie należy ponownie umieścić go w pochwie.

Wady tamponów i podpasek

Podpaski i tampony trafiają do kosza, a są zbudowane z materiałów, które nie rozkładają się naturalnie. Wobec czego zalegają jako śmieci, często przez wiele lat. Te ostatnie mogą ponadto powodować wysuszenie błony śluzowej narządów płciowych kobiety. Podpaski są często nasączone środkami chemicznymi, na przykład substancjami mającymi na celu ukrycie przykrego zapachu, co również nie wpływa pozytywnie na organizm kobiety. Tampony także nie są wolne od substancji chemicznych, a jednocześnie stwarzają większe zagrożenie, gdyż są wprowadzane bezpośrednio do ciała. Zarówno podpaski jak i tampony są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, co jest źródłem przykrego zapachu. Tampony nie są polecane kobietom mającym tendencję do nawracających zakażeń i zapaleń, czy cierpiących na grzybice. Bywa, że kobiety są uczulone na tampony lub podpaski. Tampony bywają przyczyną wstrząsu toksycznego, który często kończy się zgonem. Przy dużym krwawieniu tampony nie spełniają swojej roli, gdyż przeciekają, nawet te o zwiększonej wielkości i chłonności. Wówczas jednym zastosowaniem są podpaski.

Zalety i wady mooncup

Zaletami tego rozwiązania są przede wszystkim ekologia i higiena. Mooncup stosować można bez przerwy i szkody przez wiele miesięcy. Wykonane są z materiału, który nie powoduje uczuleń, jest bezpieczny dla ciała. Mooncup jest bardziej higieniczny przez to, że sprawia, iż kobieta zmuszona jest częściej sprawdzać jego stan, przez co częściej myje naczynie. Pozwala to zapobiegać rozwojowi bakterii, co jest powszechne w przypadku stosowania tamponów. Mooncup nadają się dla kobiet cierpiących na mocne krwawienie, nawet na początku okresu. W późniejszych dniach okres słabnie, ponieważ kobiety tracą w czasie miesiączki w sumie około pół szklanki krwi lub mniej. Niektóre kobiety obawiają się, że będą musiały stale kontrolować stan mooncup i znajdować się w bliskiej odległości toalety. Jednak ryzyko, że mooncup się przepełni w przypadku zwykłego krwawienia oraz w kolejnych dniach okresu jest bardzo niewielkie. Nawet w przypadku mocnego krwawienia jest to nierealne. Nie trzeba co chwilę biegać do toalety. Kubek ma pojemność trzech zwykłych tamponów. Kubeczek menstruacyjny powinien być opróżniany co kilka godzin, tak samo jak w przypadku innych środków higieny. Problemem mogą okazać się publiczne toalety. Dla niektórych kobiet jest krępujące na przykład mycie mooncup, podczas gdy w każdej chwili ktoś wchodzi do toalety. Uważają, że i tak muszą mieć przygotowane na wszelki wypadek tampony lub podpaski. Niektóre kobiety czują, że ceny kubków menstruacyjnych są zbyt wysokie. Jednak jeśli porównać je z cenami podpasek i tamponów, które trzeba kupować co miesiąc, okaże się, że jednorazowy zakup kubeczka to tak naprawdę oszczędność.

Mity na temat mooncup

Jednym z największych lęków kobiet zaczynających stosowanie kubeczków jest obawa przed tym, że wysunie się on, zmieni położenie, lub wypadnie w najmniej odpowiednim momencie. Producenci zadbali jednak o to, żeby tak się nie stało. Na brzegach kieliszka znajdują się odpowiednie dziurki, które ułatwiają dokładne przyssanie się do ściany pochwy. Kubeczek menstruacyjny również jest całkowicie niewyczuwalny. Nie ma również lęku o to, że „zagubi” się w pochwie. Posiada specjalny uchwyt, dzięki któremu łatwo jest wyczuć jego położenie. Nie ma żadnego problemu aby ścisnąć go w palcach, w ten sposób kubek traci przyczepność i może zostać łatwo wysunięty. Innym powszechnym lękiem kobiet jest lęk o to, czy mooncup jest łatwy w założeniu i czy poradzą sobie z jego założeniem. Jest to naprawdę bardzo łatwe, nawet za pierwszym razem. Przed włożeniem należy go ścisnąć uzyskując kształt litery C, a następnie po uzyskaniu odpowiedniej pozycji po prostu puścić. Powietrze i silne mięśnie zrobią resztę. Kubek zostanie jakby zassany wewnątrz. W internecie znajduje się wiele filmów edukacyjnych, a do każdego kubka dodana jest dokładna instrukcja użycia. Mooncup jest także całkowicie niewyczuwalny przy prawidłowym użyciu. Nie umożliwia wykonywania żadnych czynności w czasie okresu, pozwala na pływanie, uprawianie sportu, noszenie jasnych ubrań.

Poprzedni

Zbyt aktywne nadnercza – współczesny problem

Nowoczesne wykorzystanie nutraceutyków

Następny

Dodaj komentarz