Strona główna FIT kobiety Mrożenie komórek jajowych – za i przeciw

Mrożenie komórek jajowych – za i przeciw

909
0
PODZIEL SIĘ
Mrożenie komórek jajowych – za i przeciw
Oceń wpis

Zamrażanie jajeczek, czyli komórek jajowych nie jest już dziś niczym niezwykłym. Mogą sobie na to pozwolić nie tylko bogate kobiety, ale również te pochodzące z klasy średniej. Możemy spodziewać się, że w przyszłości procedura ta będzie coraz bardziej popularna.

Jakie są powody zamrażania jajeczek?

Powodów, dla których kobieta decyduje się na zamrożenie własnych komórek jajowych jest wiele, może ich być tyle, ile samych kobiet. Każda z nich ma inną motywację. Niektóre odkładają macierzyństwo, gdyż nie czują się gotowe, lub ciąża byłaby im bardzo nie na rękę w tym momencie. Jednocześnie nie wiedzą czy w przyszłości zdecydują się na bycie mamą. Lub odwrotnie, doskonale wiedzą, że to jest ich pragnieniem, ale nie mają pewności, czy będą w stanie wówczas jeszcze urodzić. Wiele kobiet coraz wcześniej przechodzi menopauzę, często już tuż po trzydziestym roku życia ich płodność drastycznie spada, nawet pomimo tego, że teoretycznie są wciąż zdolne do urodzenia dziecka. Szacuje się, że co pięć lat płodność spada o pięć procent. Jednak z zajściem w ciążę mogą być poważne problemy. Niektóre kobiety nie mają odpowiedniego partnera, a nie chcą samodzielnie wychowywać dzieci. Wiedzą, że nie mają zbyt wiele czasu na założenie rodziny.

Zalety zamrażania jajeczek

Dla kobiet, które mają takie i podobne dylematy możliwość zamrożenia komórek jajowych to prawdziwe wybawienie z opresji. Będą mogły odłożyć macierzyństwo do chwili, w której ich sytuacja życiowa ustabilizuje się. Nie muszą wówczas poddawać się presji ze strony otoczenia, że ich czas się kończy. To ogromna wygoda dla kobiet, jak również jeden z kroków w stronę społeczeństwa, w którym kobieta ma więcej do powiedzenia w swojej sprawie i może zadecydować o kolejnym ważnym filarze swojego życia. To coś równie ważnego w naszej historii co zastosowanie antykoncepcji. Kobiety zyskują większą kontrolę nad swoim życiem i nie są ograniczane przez ciążę oraz macierzyństwo. Kolejną zaletą zamrożenia jajeczek jest fakt, że mogą z niego skorzystać kobiety, które z jakiś względów medycznych nie powinny w danym momencie zachodzić w ciążę. Oznacza to, że na przykład chorują na coś, a schorzenie to sprawia, że donoszenie zdrowej ciąży byłoby niemożliwe, jednak rokowania na przyszłość są dobre. Pomimo zdrowych jajników reszta układu rozrodczego nie jest przygotowana na ciążę i konieczna jest na przykład operacja.

Wady mrożenia jajeczek

Metoda ta nie jest oczywiście pozbawiona wad. Jedną z kwestii jaką należy rozwiązać to oczywiście kwestia pieniężna. Chociaż zamrozimy jajeczka już za kwotę około cztery tysiące złotych, to za każdy dodatkowy rok przechowywania również należy zapłacić. Kolejną kwestią jest dostępność mrożenia jajeczek. Należy wziąć pod uwagę aktualne prawo i dostępność zabiegu, wiedzmy, że prawo dotyczące przechowywania ludzkich komórek rozrodczych może się zmienić. Pamiętajmy, że jajeczek nie można również przechowywać w nieskończoność. Lepiej nawet pomimo tego, że zostały zamrożone, zdecydować się na ciążę w ciągu kilku następnych lat. Jeśli kobieta zdecyduje się zapłodnić jajeczko gdy już będzie w okresie menopauzy, ciąża będzie wiązała się z zażywaniem sztucznych hormonów, a niekiedy będzie taka kobieta zmuszona do zastosowania surogatki. Również na zamrożenie jajeczek lepiej zdecydować się szybko. Najbardziej odpowiednią porą jest ku temu wiek dwudziestu dziewięciu lat. W tym wieku wiele kobiet uważa jeszcze, że mają czas na zajście w ciąże. Łatwo przegapić najbardziej dogodny moment. Sam proces pobierania jajeczek również nie wiąże się z przyjemnością. Jest to czas zupełnie nieobojętny dla organizmu kobiety, która musi przyjąć ogromne dawki hormonów. Prowadzi to często do wielu zaburzeń. Zamrożenie jajeczek i tak nie daje stu procentowej pewności, że kobieta zajdzie w ciążę, nawet jeśli zdecyduje się na to stosunkowo prędko. Samo mrożenie, jak rozmrażanie jajeczek nie jest dla nich obojętne. Nie ma badań, które sprawdziły by czy dziecko z takiego jajeczka nie będzie miało żadnych wad rozwojowych.

Mrożenie zarodków

Istnieje jeszcze inna możliwość zajścia w ciążę w późniejszym okresie czasu, jest to mrożenie już zapłodnionych komórek. Wiąże się z tym oczywiście odpowiednio więcej kontrowersji i zdania są podzielone czy takie postępowanie jest na pewno etyczne. Zapłodnienie zarodkiem jest możliwie jedynie wówczas, gdy zastosujemy metodę in vitro, która również budzi kontrowersje. Wiadomo, że przyszłość tej metody w Polsce jest niepewna, i pary, które będą chciały jej spróbować będą musiały wyjechać za granicę, a jeśli nie będzie ich na to stać, prawdopodobnie będą musiały zapomnieć o możliwości posiadania potomka. Samo mrożenie również nie zawsze się udaje, ponieważ podczas zamrażania zarodek może zostać uszkodzony. Na szczęście nowoczesne metody pozwalają na natychmiastowe zamrożenie komórek, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.