Na czym polega dieta Dukana?

Tagi ,

W obecnej rzeczywistości, decyzja o przejściu na dietę wcale nie jest tak prosta i oczywista, jakby się to mogło wielu osobom wydawać. Istnieje bowiem taki wachlarz teorii dotyczących skutecznego odchudzania, że naprawdę ciężko wybrać tę dietę która będzie dla nas najlepsza. Warto jednak poświecić trochę czasu i świadomie wybrać skuteczną dietę, która nie tylko pozwoli nam schudnąć ale i zmienić myślenie o jedzeniu.
Taką propozycją jest właśnie dieta dukana, która zdobyła znaczne grono zwolenników na całym świecie i nadal wielu osobom pomaga walczyć z nadwagą.

Zasady diety Dukana

Podstawową kwestią jest to, aby dowiedzieć się, na czym polega dieta dukana i dopiero wtedy ocenić jej przydatność do naszych celów.
Otóż Dieta doktora Pierre Dukana, zwana także dietą proteinową lub białkową, to plan żywieniowy, opierający się na dokładnym, konkretnym i selektywnym doborze produktów spożywczych, zawierających określone ilości właśnie białek. Kierując się tą zasadą, doktor Dukan stworzył listę produktów, które powinno się spożywać i tych, które są absolutnie niedopuszczalne w jego diecie, zwłaszcza w jej początkowy etapie. A podkreślić należy, że właśnie fazowość diety oraz jej zmienność w czasie są cechami bardzo dla niej charakterystycznymi

Etapy diety Dukana

Atakujemy zbędne kilogramy

Plan żywieniowy doktora Dukana rozpoczyna bardzo znaczący etap – faza ataku. Faza ta to moment, w którym tracimy najwięcej zbędnych kilogramów, gdyż nasz jadłospis jest naprawdę bardzo ograniczony. Dozwolone są jedynie produkty będące nośnikiem białka zwierzęcego, a więc chudy nabiał, mięso, ryby, chude wędliny i jajka oraz podstawowe napoje takiej jak kawa, herbaty i obowiązkowo co najmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie. Na szczęście takie wyrzeczenia trwają tylko przez ok. tydzień, aż przyjdzie czas na etap 2.
Przygotowując potrawy warto pamiętać, że wszelkiego typu tłuszcze także są niewskazane, więc lepiej dania gotować, grillować lub piec w folii.

Dochodzimy do celu.

Faza naprzemienna to etap, w którym stabilizujemy naszą wagę, stopniowo dochodząc do wytyczonego sobie celu, dzięki posiłkom proteinowy – jak w fazie 1, oraz posiłkom łączonym, białkowo – warzywnym, które znacznie urozmaicają tę dietę i pozwalają, aby etap ten trwał nawet kilka miesięcy. Ważne aby pamiętać, że posiłki łączone nie mogą być spożywane nieustannie i musimy robić kilkudniowe przerwy, wracając do ortodoksyjnych zasad z fazy 1. Dzięki temu szybciej osiągniemy zadowalające efekty diety, nie rezygnując jednak już z pomidorów, papryki, szpinaku, marchewki i wielu innych zdrowych i pysznych warzyw.

Programujemy nawyki żywieniowe.

Faza 3 – utrwalania, to etap, który ma nam umożliwić utrzymanie idealnej wagi i utrwalenie nowych nawyków żywieniowych na tyle, aby stały się one stałą metodą planowania posiłków. W etapie tym nie ma konieczności powrotu do posiłków jedynie białkowych – możemy do woli spożywać białka z warzywami, wzbogacająca je dodatkowo niewielką ilością pełnoziarnistego chleb, sera żółtego i owoców o niewielkiej zawartości cukrów.
Istotą tego etapu jest to, że jego długość zależna jest od ilości utraconych kilogramów z założeniem, że na każdy 1 kg utraconej wagi przypada 10 dni fazy 3.

Stabilizujemy swoje żywienie.

Po tym okresie nadchodzi faza stabilizacji, a więc trwały plan żywienia, który dopuszcza już wszystkie produkt spożywcze poza słodyczami i słodkimi napojami. Jego centralnym założeniem jest to, aby wybrać 1 dzień w każdym tygodniu, na powrót do żywienia z fazy ataku, a więc na posiłki jedynie białkowe. Pilnowanie tego, umożliwi kontrolę wagi i niedopuszczenie do efektu jo jo, którego boja się wszyscy, którzy choć raz w życiu byli na diecie i udało im się zgubić niechciane kilogramy.

Poprzedni

Najskuteczniejsze odchudzanie

Piwo a odchudzanie – nie hoduj beercepsów!

Następny

Dodaj komentarz