Nadmiar wody w organizmie

Tagi , ,

Bezpośrednim czynnikiem powodującym powstawanie nadmiaru wody w organizmie jest paradoksalnie niedobór wody. W wyniku przyjmowania zbyt małej ilości płynów, nasz organizm zaczyna tworzyć rezerwę w tkankach podskórnych na wypadek sytuacji kryzysowej. Jest to ten sam rodzaj zjawiska, który pojawia się również w przypadku głodówki. Ludzki organizm bez wody jest w stanie przeżyć 2-3 dni, zaś bez jedzenia nawet 14 dni.

Warto wspomnieć że bardzo duży wpływ na gromadzenie się wody, jest niezdrowy styl odżywiania. Nadmierne spożywanie soli oraz glutaminianu sodu, który jest zawarty prawie we wszystkich przyprawach – powoduje zatrzymywanie płynów. W wyniku tego, należy ograniczyć spożywanie słonych przekąsek, dań typu fast food oraz typu instant, w których sól jest głównym elementem smaku.

Istnieją jeszcze dwa ostatnie czynniki, które dotyczącą głównie kobiet, czyli stan przedmiesiączkowy oraz przyjmowanie nieprawidłowo dopasowanych tabletek hormonalnych. W wyniku zaburzeń hormonalnych – woda jest samoistnie zatrzymywana, powodując jednocześnie obrzęki oraz nieprzyjemne opuchnięcie ciała, szczególnie brzucha oraz nóg.

Jak rozpoznać nadmiar wody?

Pierwszym widocznym objawem pojawienia się nadmiaru wody w organizmie jest sucha i szorstka skóra. W wyniku kumulowania się wody – osłabiona jest również jędrność skóry, co negatywnie wpływa na postrzeganie całej kondycji ciała. Bardzo częstym objawem wizualnym jest przybranie na wadze, nawet do 4 kg w ciągu jednego dnia. Powstałe dodatkowe kilogramy są wynikiem przetrzymywania wody w organizmie jako wspomnianej już rezerwy. Szczególnie w letnie dni, pojawiają się również obrzęki stóp oraz kończyn.Jest to konsekwencją nieprawidłowego nawodnienia organizmu, ponieważ żyły ulegają znacznemu zwężeniu, prowadząc do lekkiego upośledzania układu krążenia a w przewlekłym stadium nawet do niewydolności serca oraz nerek. Nadmiar wody w organizmie uwidacznia się również poprzez brak możliwości skupienia oraz całkowitego braku koncentracji. W wyniku tego, istnieje możliwość spadku naszej efektywności podczas pracy lub nauki. Dodatkowo, pojawia się uczucie drażliwości i osłabienie układu nerwowego, co może negatywnie wpływać na interakcje z najbliższym otoczeniem.

Najprostsze sposoby na pozbycie się nadmiaru wody

Należy pamiętać że woda mineralna niegazowana jest znacznie bardziej potrzebna organizmowi, niż soki oraz słodkie napoje gazowane. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiarów płynów w organizmie, jest częste picie wody w małych dawkach. Optymalnie należy wypijać co najmniej 8 szklanek wody przez cały dzień, pozwala to na automatyczne uzupełnienie wody w organizmie. Małe dawkowanie uniemożliwia odkładanie wody, gdyż jest ona natychmiastowo przyswajana do organizmu. Warto również dodać świeżo wyciśnięty sok z cytryny, ponieważ tak przygotowany napój ma właściwości moczopędne. Doskonałym sposobem, jednak znacznie mniej popularnym jest dodawanie do wody – natki pietruszki, która również doskonale pobudza pracę nerek.

Nadmiaru wody w organizmie można również pozbyć się poprzez uprawianie sportu lub lekką aktywność fizyczną. Spacer czy jazda na rowerze, pozwoli nam na przyśpieszenie krążenia a następnie do szybszego pozbycia się nagromadzonego zapasu wody, poprzez jej wydalenie jako pot.

Przy długotrwałym uczuciu ciężkości, warto skorzystać z pomocy farmakologicznej lub skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyna można być znacznie bardziej złożona niż nadmiar wody w organizmie.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne?

Prawidłowo nawodniony organizm jest widoczny na pierwszy rzut oka. Ocenić to można na podstawie stanu naszej skóry, która jest jędrna oraz aksamitnie gładka. Nasz organizm nie reaguje negatywnie w upalne dni. W każdej chwili możemy się w pełni skoncentrować, a przede wszystkim czujemy się lekko i pełni energii potrzebnej do działania. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne w przypadku kobiet, ponieważ w znaczny sposób pozwala zmniejszyć dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym.

Poprzedni

Jakie są koktajle odchudzające?

Wszystko o nietolerancji glutenu

Następny

Dodaj komentarz