Najmniej kaloryczny chleb

, , Tagi , , , ,

Chleb, niezależnie do tego, w jaki sposób aktualne trendy żywieniowe definiują jego znaczenie oraz rolę w diecie człowieka, jest jednym z najbardziej powszechnych produktów spożywczych i to nie tylko w Polsce. Dziś, po latach oskarżeni i krytyki kierowanej właśnie pod jego adresem, chleb powraca na stoły masowego społeczeństwa, jako zdrowy i bardzo potrzeby składnik diety. Zanim jednak sięgniemy po kolejną kanapkę, warto dowiedzieć się co tak naprawdę jemy i czy rzeczywiście jest to najbardziej wartościowy dla naszego organizmu chleb.

Czy warto jeść chleb?

Poglądów na to jaką część naszej diety powinny stanowić produkty zbożowe, w tym właśnie pieczywo, jest bardzo dużo. Jedni dietetycy uważają, że chleb powinien być ograniczony do minimum na rzecz innych produktów zbożowych – płatków, otrębów, czy kasz. Inni z kolei uznają, że zalecane 5 – 6 porcji produktów zbożowych, jakie powinien spożyć każdy człowiek w ciągu dnia, może w całości pokryć właśnie pieczywo (1 porcja to jedna kromka chleba). I faktycznie tak jest, należy tylko wybrać pełnowartościowe pieczywo, a jednocześnie możliwie najmniej kaloryczny chleb, który zapewni wystarczająca ilość wartościowych składników odżywczych, zaspokoi głód, a także pozowali zachować zgrabną sylwetkę.

Dobry chleb – czyli jaki?

Zgodnie z rekomendacjami krajowego Instytutu Żywności i Żywienia, idealną dietą jest ta, która uwzględnia w codziennej diecie różne gatunki pieczywa w proporcjach: 15 % razowe pieczywo z mąki pszennej lub żytniej, 1/5 – pieczywo jasne i aż 65 % produktów mieszanych żytnio – pszennych. Tak skomponowane posiłki, oparte o różne gatunki chleba zapewniają optymalną ilość niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych i energetycznych czyli białek, węglowodanów, tłuszczy, mikroelementów, witamin i przede wszystkim błonnika pokarmowego.

Wartość energetyczna różnych gatunków chleba

Tak jak pieczywo w różnych gatunkach różni się ilością błonnika, węglowodanów i innych składników odżywczych, tak różna jest kaloryczność wypieków z mąki pszennej, żytniej czy orkiszowej. Na nią także warto zwracać uwagę i komponując posiłki, zwłaszcza w trakcie diety. Jeśli więc chcemy zrzucić nieco kilogramów dzięki ograniczeniu ilości przyswajanych kalorii, powinien nas zainteresować najmniej kaloryczny, klasyczny żytni chleb razowy, który nie tylko ma jedynie 196 kcal w 100 g, ale też najmniej węglowodanów i najwięcej błonnika ze wszystkich dostępnych rodzajów pieczywa. Nieco więcej kalorii bo 199 kcal w 100 g ma jasny chleb żytni, który jednak ma najmniejszą ilość tłuszczu. W trakcie diety można także z powodzeniem spożywać pszenny razowiec, który dostarcza niewiele, bo 204 kcal w 100 g i ma stosunkowo niewielką zawartość tłuszczu.

Pieczywo pszenne – tylko na wyjątkowe okazje!

Warto także pamięć, że najbardziej kaloryczne jest pieczywo pszenne – jasny chleb pszenny (237 kcal w 100 g) i bułki pszenne (246 kcal w 100 g), dlatego po takie pieczywo powinniśmy sięgać najrzadziej.

Poprzedni

Jak wygląda metabolizm lipidów?

Podwyższony cukier na czczo

Następny

Dodaj komentarz