Najpopularniejsze sporty ekstremalne

Tagi , , ,

Sport ekstremalne to forma aktywności fizycznej przeznaczona dla osób o dużej wytrzymałości fizycznej, a co najważniejsze odporności na stres. Adrenalina jest bowiem siłą napędową sportowców ekstremalnych, którzy często nie wyobrażają sobie bez niej życia. Istnieje wiele dyscyplin sportów o podwyższonym poziomie ryzyka. Poniżej przedstawiamy te, które cieszą się największą popularnością zarówno wśród profesjonalistów, pasjonatów oraz osób, które z zapartym tchem śledzą zmagania sportowców. Decydując się na uprawianie sportu ekstremalnego należy się do tego odpowiednio przygotować. Sportowiec ekstremalny musi być w bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, regularnie trenować i odróżniać się ponadprzeciętnym instynktem samozachowawczym i szybką zdolnością reagowania na daną sytuację.

[AdSense-A]

Skok ze spadochronem

Skoki ze spadochronem to jedna z najbardziej popularnych form sportu ekstremalnego. Pierwsze skoki na spadochronie wykonuje się zawsze w asyście wykwalifikowanego i doświadczonego skoczka – czyli w tzw. tandemie. Zwykle skoki wykonywane są na wysokości ok 3000-4000 m. nad powierzchnią terenu. Skoki ze spadochronem gwarantują olbrzymią dawkę adrenaliny. Skoki tandemowe, czyli w towarzystwie skoczka pilota-instruktora mogą być wykonywane przez każdego człowieka, u którego nie stwierdzono przeciwwskazań do takiej aktywności. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do skoku ze spadochronem są: schorzenia kręgosłupa (niestabilność, dyskopatia etc.), chroniczna łamliwość kości, poważne choroby układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane), niewydolność układu krwionośnego oraz choroby serca i naczyń wieńcowych, jak również choroby układu oddechowego i epilepsja.

 Skok na bungee

Skok na bungee wymaga od człowieka naprawdę nie lada odwagi. Skok z ogromnych wysokości z budynku, mostu, czy dźwigu przy pomocy liny, która ma za zadanie uchronić nas przed uderzeniem o podłoże dla wielu osób jest zwyczajnym szaleństwem. Pasjonaci skoków na bungee twierdzą jednak zupełnie co innego, dla nich bowiem jest to sport, bez którego nie mogą się obejść. Emocje i przeżycia, jakie towarzyszą osobie skaczącej okazują się być nie do opisania i bardzo często są również uzależniające. Niewątpliwą przyczyną tego, że skok na bungee to jedna z najpopularniejszych form sportów ekstremalnych jest fakt, że skoczyć może praktycznie każdy. Tak naprawdę ograniczeniem jest tylko i wyłącznie własny strach.

 Wspinaczka

Coraz częściej słyszymy o dokonaniach alpinistów, czy himalaistów, którzy często kosztem swojego zdrowia i życia zdobywają kolejne szczyty świata wpisując się na łamy historii. Wspinaczka wysokogórska jest bardzo niebezpiecznym sportem. Człowiek narażony jest na znaczne obciążenie, zmiany ciśnienia, zmienne warunki atmosferyczne oraz walkę z siłami natury, które często okazują się być ciężkie do pokonania. Początkujący pasjonaci wspinaczki mogą rozpoczynać swoją przygodę z nią na specjalnych ścianach wspinaczkowych, gdzie będą mieli możliwość poznać możliwości swojego ciała. Droga od ścianki wspinaczkowej na alpejski szczyt jest jednak bardzo długa i wyboista, a pokonują ją jedynie ci najbardziej wytrwali i zdeterminowani.

 Rafting

Rafting, czyli inaczej mówiąc ekstremalne spływy rwącymi rzekami, czy strumieniami to coraz bardziej popularna dyscyplina sportów ekstremalnych. Spływ niebezpieczną rzeką pełną przeszkód w postaci kamieni wodospadów, silnych prądów i wirów o naprawdę nie lada wyczyn. Uczestnicy spływu muszą być przygotowani na bezwzględną walkę z siłami natury.

 Kolarstwo górskie

Kolarstwo górskie zyskuje ostatnimi czasy coraz więcej miłośników. Jest to sport, który wymaga od kolarza ogromnej siły i kondycji fizycznej, uwagi skupienia oraz co najważniejsze odwagi. Na stromych  trasach pełnych przeszkód nie trudno jest o upadek, czy kontuzję, jednak nie odstrasza to największych miłośników tego sportu. Wbrew powszechnej opinii kolarstwo zjazdowe nie obfituje zwykle w skoki oraz wykonywanie przeróżnych „tricków” w powietrzu – podobnie jak w alpejskich konkurencjach narciarskich zjazdowiec musi skupić się na wybraniu optymalnej drogi, nie tracąc przy tym atrakcji.

Base Jumping

Base Jumping to stosunkowo nowa forma sportu ekstremalnego. Sport ten cieszy się niestety złą sławą – głównie za sprawą wielu jego amatorów, którzy rozkochani w nowym ekstremalnie niebezpiecznym sporcie poświęcili dla tej nowej miłości to co mieli najcenniejsze – czyli zdrowie i życie. O ile tradycyjne skoki ze spadochronem odbywają się z dość dużej wysokości, o tyle base jumping zakłada czasem skok z względnie niedużej wysokości – najczęściej około kilkuset metrów nad poziomem terenu. To, co łączy base jumping ze skokami na spadochronie jest właśnie użycie spadochronu, jednak w tej dyscyplinie sportów ekstremalnych z racji bardzo małej wysokości i krótkiego lotu skoczek używa tylko jednego spadochronu – drugi jest zbędny, gdyż w rzeczywistości skoczek i tak nie zdążyłby go użyć. Base Jumperzy mają bardzo mało czasu na rozłożenie sprzętu podczas lotu. Dodatkowo zwykle skoki wykonywane są w małej przestrzeni – niejednokrotnie w gęstej zabudowie miejskiej, gdzie występuje znacznie większe ryzyko niepowodzenia podczas lądowania. Base jumper, który nie chce stracić zdrowia czy życia, musi być człowiekiem wytrenowanym i doświadczonym. Najlepszym doświadczeniem dla Base Jumpera jest wcześniejsza przygoda ze spadochroniarstwem oraz loty na lotni bądź paralotni, które pozwalają na nabycie praktycznej wiedzy z zakresu działania wiatrów i walki z nimi w powietrzu.

W ostatnich czasach możemy mówić o ewoluowaniu Base Jumpingu.  Stało się tak za sprawą powiększenia niezbędnego ekwipunku (czyli spadochronu) o nowoczesny zaprojektowany specjalnie dla Base Jumperów kostium, którego prawidłowe użycie pozwala zachować dużą nośność, a co za tym idzie – wydłużyć czas lotu skoczka. Wingsuit zwany również pod nazwą Squirrel suit to skafander wykonany z tych samych materiałów, z których wykonuje się spadochrony.

Należy pamiętać o tym, że najpopularniejsze sporty ekstremalne swoją olbrzymią sławę zawdzięczają na ogół skali ryzyka oraz ilości produkowanej adrenaliny podczas ich uprawiania. Każdemu sportowi ekstremalnemu towarzyszą silne emocje, ale również duże niebezpieczeństwo. Aby sport ekstremalny nie przyniósł nam szkody, należy zachować wszystkie środki bezpieczeństwa i ustawicznie trenować zaczynając od niskiego pułapu ryzyka, wysokości i stopnia skomplikowania wyczynu.

Poprzedni

Przepis na sałatkę śródziemnomorską

Co to jest Base Jumping?

Następny

Dodaj komentarz