Największe mity na temat ciąży

, , , , Tagi , , , , ,

Ciąża to czas trudny ze względu na to, że większość kobiet chce być najlepszą matką i dać swojemu dziecku najlepszy start w życiu. Innym osobom również na tym zależy i dlatego mają dla przyszłej matki wiele złotych rad. Każdy ma do wtrącenia kilka porad, z których niektóre wzajemnie się wykluczają. Nie wszystkie z nich są prawdziwe, a niektóre wręcz są zabobonami. Niestety zdają się być wiecznie żywe. Oto jedne z największych (i szkodliwych) mitów na temat ciąży.

Mit: w ciąży nie wolno spać na brzuchu i na prawym boku

W ciąży można spać, czy położyć się na drzemkę w każdej pozycji. Chodzi przede wszystkim o komfort przyszłej matki. Zasada jest jedna – jeśli kobiecie jest wygodnie, to dziecku również. Jeśli dziecko ułoży się tak, że mu niewygodnie, na przykład na kręgosłupie, z pewnością da znać wiercąc się. Wówczas i przyszła mama będzie zmuszona zmienić pozycję na wygodniejszą. Również spanie na brzuchu w ciąży absolutnie nie szkodzi dziecku. Nie szkodzi to nawet kilku miesięcznemu płodowi. Tutaj jednak problem i wątpliwości same się rozwiewają. Dopóki brzuch jest niewielki to spanie na brzuchu jest wygodne, ale gdy ciąża jest już wysoka to trudno, by kobieta sama wybrała taką pozycję. Po prostu jest to niewygodne. Dlatego najczęściej kobieta wybiera wówczas pozycję na boku, ponieważ na leżenie na plecach powoduje ucisk na przeponę i trudności z oddychaniem. Nie ma znaczenia na którym boku się śpi. Popularny mit głosi, że nie wolno spać na prawym boku bo to powoduje przyduszenie dziecka. Nieprawda, w czasie snu wręcz wskazane jest zmienianie pozycji z boku na bok, by krew mogła swobodnie krążyć. Uporczywe leżenie tylko na jednym boku sprawia, że krew napływa tylko do tej części ciała.

Mit: brzucha w ciąży nie wolno naciskać, trzeba za wszelką cenę unikać wstrząsów.

Oczywiście nikt nie naciska brzucha na siłę, ale naciskanie na niego w czasie ciąży nie zrobi żadnej krzywdy ani matce, ani dziecku. Jest ono dobrze chronione przez błony śluzowe oraz wody płodowe, dlatego nawet mocny nacisk na brzuch, o ile nie trwa długo, nie wyrządzi żadnych szkód. Podobnie wstrząsy nie są zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Powodują oczywiście dyskomfort, a nawet mdłości, dlatego nie powinno się do nich doprowadzać, ale na przykład wchodzie po schodach, czy konieczność podskoczenia nie ma żadnego wpływu na dobro dziecka czy matki.

Mit: nie wolno uprawiać sportu w czasie ciąży.

Wręcz przeciwnie – w zdrowej ciąży umiarkowany sport jest wręcz konieczny i bardzo pomocny. Zwalcza nudności, pozwala uspokoić hormony i ułatwia poród. Warto jednak wprowadzić lekki i średni trening na miejsce bardzo intensywnego. Wbrew pozorom takie sporty jak jazda na rowerze nie są wykluczone, ale powinny zostać ograniczone do minimum oraz należy wybierać bezpieczne trasy, aby uniknąć upadku, ponieważ on jest poważnym zagrożeniem. Najlepszym sportem, najbardziej relaksującym i dostępnym jest pływanie i zajęcia w wodzie.

Mit: w ciąży wykluczone jest latanie samolotem.

Latanie samolotem jest zabronione tylko dla kobiet tuż przed rozwiązaniem i w ciąży zagrożonej. O ile ciąża jest zdrowa nie ma przeszkód przed lotem samolotem. W razie jakichkolwiek wątpliwości o radę należy zapytać lekarza. Powinien on również wykonać wcześniej badanie, by ocenić, że kobieta może lecieć.

Mit: w ciąży nie wolno zażywać antybiotyków.

Jeśli nie jest to konieczne, to rzeczywiście stosowanie antybiotyków powinno być odsunięte na dalszy plan. W przypadku lekkiego przeziębienia i infekcji gardła warto zastosować naturalne sposoby leczenia. Jednak w przypadku ostrzejszych zakażeń zastosowanie antybiotyków jest konieczne zarówno dla zdrowia dziecka jak i jego matki, często po to by ratować ich życie. Nie wolno zatem popadać w przesadę i zastosować się do zaleceń lekarza.

Mit: w ciąży nie wolno prowadzić auta i zapinać pasów.

Zapięcie pasów w ciąży jest koniecznością, niezależnie od tego czy kobieta jest kierowcą, czy pasażerem. Pasy ratują życie. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to aby pasy nie opinały brzucha, a znajdowały się nad i pod nim. Nawet niewielka stłuczka, jeśli pasy nie są zapięte może doprowadzić do poronienia lub uszkodzenia płodu. Zapięte pasy chronią przed upadkiem kobiety do przodu i uderzeniem brzuchem o wystające przedmioty w aucie.

Mit: ciąża to czas, kiedy można sobie pozwolić na objadanie się, trzeba jeść za dwoje.

To niestety najczęstsza wymówka kobiet w ciąży. Hormony wówczas działają dwojako. Szczególnie na początku ciąży apetyt może spaść, a na widok jedzenia pojawią się nudności. Apetyt u niektórych kobiet natomiast rośnie. Jedzenie „za dwoje” wydaje się w pełni usprawiedliwiony. Tymczasem ani matka ani rozwijający się płód wcale nie potrzebują tak ogromnych ilości jedzenia, do tego najczęściej niezdrowego. Powoduje to jedynie odkładanie się kilogramów, a po rozwiązaniu będzie bardzo trudno je zgubić. Ponadto stołowanie się w fast foodach powoduje, że dziecko staje się nienaturalnie duże, co utrudnia poród. Kobieta powinna zwiększyć liczbę kalorii o około 400, a jedzenie musi być zdrowe i bogate w składniki odżywcze.

Poprzedni

Zalety fitnessu medycznego

Często ignorowane objawy raka

Następny

Dodaj komentarz