Największe mity treningu siłowego

Tagi , , , ,

Trening siłowy to forma aktywności fizycznej najczęściej wybierana przez mężczyzn, którym zależy na uzyskaniu idealnie wyrzeźbionych mięśni oraz zadziwiającej siły fizycznej. Niestety na jego temat wciąż jeszcze krąży wiele mitów, które wprowadzają w błąd osoby decydujące się na jego rozpoczęcie. Przedstawiamy największe mity treningu siłowego.

1.Trening jest dla każdego, kto tylko ma ochotę go rozpocząć!

Bzdura. Owszem wiele osób może rozpocząć swoją przygodę z treningiem siłowym, jednak istnieje wiele przeciwwskazań, które mogą niektóre z nich wykluczyć. Pamiętajmy, że trening siłowy to przede wszystkim podnoszenie ogromnych ciężarów, przez co bardzo łatwo jest nabawić się kontuzji. Odpowiedni trening powinien zostać dobrany na indywidualne możliwości i potrzeby każdej poszczególnej osoby. Nastolatkowie na przykład powinni unikać niektórych form ćwiczeń, gdyż mogą one zahamować jego wzrost.

2.Najważniejsza jest ilość powtórzeń

Kolejny banał. W treningu siłowym nie licz się ilość wykonanych ćwiczeń i ich powtórzeń, ale technika czyli inaczej mówiąc jakość, która warunkuje następujące efekty. Zakładając olbrzymie ciężary musimy dbać o prawidłową technikę i stronić od oszukiwania i popełniania błędów, gdyż może to mieć dla nas bardzo przykre konsekwencje zdrowotne.

Zobacz też: zamiana tłuszczu w mięśnie to mit

3.Przerwy w treningach nie mają wpływu na twoją sylwetkę

Mit. To tak jakby ktoś powiedział, że podczas trwania kuracji odchudzającej możemy pozwolić sobie na ciastka, lody i fast-foody bez żadnych konsekwencji dla powodzenia kuracji. Regularny trening to podstawa i warunek utrzymania dotychczasowych efektów. Po jakimś czasie mięśnie zamieniają się w wiszącą skórę, zmniejsza się ich siła co sprawia, że nasze zmagania musimy zaczynać od początku.

4. Suplementy diet i odżywki są niezbędne przy budowie masy mięśniowej

Nieprawda! Traktowanie tych preparatów, jako niezbędników treningu siłowego to duży błąd. Odpowiednia dieta i racjonalne produkty pomogą nam w taki sam sposób, jak faszerowanie się niewiadomego pochodzenia specyfikami.

5. Duże mięśnie = mniejsza szybkość

Owszem istnieją przypadki, że osoba nadto umięśniona jest wolniejsza i ma słabszy refleks. Nie warunkuje tego jednak masa mięśniowa, a indywidualne preferencje każdego z nas. Paradoksalnie, jeśli mądrze ułożysz trening, stymulujesz do pracy najszybsze i najsilniejsze włókna.

6. Ćwiczenia nie mają wpływu na stan kręgosłupa i stawów

Bzdura. Trening siłowy to ćwiczenia wykonywane przy użyciu ogromnych obciążeń, które dochodzą nawet granicy 200 kilogramów. Nie jest możliwe, żeby nie pozostawiło to śladu na naszym kręgosłupie i stawach – szczególnie kolanowych. Jeśli jednak zachowasz właściwą technikę przysiadów, martwego ciągu i innych ćwiczeń wielostawowych, możesz trenować nawet kilkadziesiąt lat bez uszczerbku na zdrowiu.

Poprzedni

Jakie ćwiczenia fitness?

Przykładowy jadłospis diety 1500 kalorii

Następny

Dodaj komentarz