Naleśniki to bardzo łatwe do przygotowania danie, na dodatek przez wszystkich lubiane! Jak sprawić, by ciasto naleśnikowe było idealne? Poznaj kilka wskazówek!
Naleśniki to przepyszne dane, które można przyrządzić w zależności od gustu. Można przygotować naleśniki na słodko, np. z dżemem, owocami, twarogiem, czekoladą czy chałwą, a także na słono – np. ze szpinakiem, z serem, pieczarkami, papryką itd. Do naleśników świetnie nadają się różnego rodzaju dodatki – np. polewy, posypki, lody itp., a także – do naleśników wytrawnych – różnego rodzaju surówki.
By móc delektować się pysznym smakiem naleśników warto pamiętać o kilku zasadach przy ich przygotowywaniu. Zdarza się, że często popełniamy błędy, z których nie zdajemy sobie sprawy i naleśniki są np. łamliwe lub zbyt tłuste. Jak zatem warto przygotować ciasto na naleśniki?
Jeżeli zależy nam na tym, by ciasto było delikatne, warto – nim dodamy mąkę – przesiać ją przez sitko. Z kolei by ciasto było bardziej puszyste dodaje się do niego odrobinę wody gazowanej.
By naleśniki były cienkie i elastyczne należy zmiksować wszystkie składniki i pozostawić ciasto na 30 minut. W tym czasie ciasto dojrzeje i nabierze konsystencji śmietany – nie za gęstą i nie za rzadką. Jeśli ciasto nie zdąży dojrzeć może mieć niewłaściwą konsystencję i, w związku z tym, źle się rozprowadzać na patelni i tworzyć zbyt cienkie lub zbyt grube naleśniki. Szukasz porad jak przygotować idealne ciasto na naleśniki? Wejdź na stronę https://wszystkiegoslodkiego.pl/porady/jak-zrobic-idealne-ciasto-na-nalesniki i dowiedz się więcej!
Kolejną istotną kwestią jest smażenie. Tajemnica właściwego smażenia naleśników tkwi w odpowiednim rozgrzaniu patelni z niewielką ilością tłuszczu. Naleśników nie powinno się smażyć w dużej ilości tłuszczu. Delikatnie i równomiernie nagrzaną patelnię należy posmarować – używając do tego np. silikonowego pędzelka lub ręcznika papierowego – niewielką ilością oleju. Najlepiej do smażenia naleśników nadaje się patelnia teflonowa. Warto także korzystać z cienkich patelni przystosowanych specjalnie do smażenia naleśników!
Niestety, zbyt słabo lub zbyt mocno rozgrzana patelnia również może wpływać na grubość placka, ponadto naleśniki na niewłaściwie rozgrzanej patelni mogą łatwo się dziurawić. Jeśli chodzi o smażenie, można także dodać odrobinę oleju do ciasta, dzięki czemu naleśniki nie będą przywierać do patelni.
Ciasto naleśnikowe należy odwrócić na drugą stronę na patelni gdy boki ciasta zaczynają od niej odstawać. Wtedy ciasto nie jest już płynne i naleśnik można obrócić na drugą stronę. Bywa to nie lada wyzwaniem. Świetnie nadają się do tego specjalne łopatki!
Po usmażeniu warto przechowywać naleśniki pod przykryciem lub w folii aluminiowej. Dzięki temu unikniemy ich wysychania! Także w czasie smażenia warto je jak najrzadziej przewracać na drugą stronę. Dzięki temu nie będą suche ani łamliwe.