Naturalne metody leczenia wzroku

Tagi , , , , , , , , ,

Współcześnie wielu ludzi nosi okulary. Często noszą je nawet małe dzieci, one już borykają się z wadami wzroku. Tymczasem noszenie okularów, soczewek kontaktowych czy stosowanie nowoczesnych metod poprawy wzroku nie jest tak naprawdę jego leczeniem, a jedynie protezą, która umożliwia normalne funkcjonowanie.

Przyczyny wad wzroku

Prawdziwą przyczyną wysypu epidemii krótkowzroczności i dalekowzroczności jest nadmierne napięcie, jakiego dziś doświadczamy oraz fakt, że nie wykorzystujemy całego potencjału wzroku. Ludzkie oko przystosowane jest do częstej zmiany, podobnie jak każdy inny organ w ciele powinno być regularnie ćwiczone. Tymczasem większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych i oglądamy to, co mamy przed sobą. Nic dziwnego, że w takich warunkach oczy stopniowo słabną i odmawiają posłuszeństwa. Amerykański naukowiec Wiliam Bates był nawet zdania, że zmysł wzroku jest bezsprzecznie połączony z naszą psychiką i wyobraźnią. Łącząc metody znane dziś jako NLP oraz ćwiczenia wzroku był w stanie doprowadzić do wyleczeń i poprawy wzroku wielu tysięcy ludzi, w tym także tych prawie całkowicie ociemniałych.

Czy możliwa jest poprawa wzroku naturalnie?

W ludzkim oku znajduje się sześć mięśni, które są bezpośrednio przyczepione do gałki ocznej oraz nią sterują. Mięśnie te mogą być ćwiczone podobnie jak każde inne mięśnie w organizmie człowieka. Już samo regularne ćwiczenie mięśni oka jest w stanie zwiększyć ich napięcie, sprawność, a tym samym poprawić również zmysł wzroku. Poprzez samo ćwiczenie mięśni oka jest możliwa poprawa nawet o kilka drioprii już w ciągu kilku tygodni.

Ćwiczenia na poprawę wzroku

Istnieją różne zestawy ćwiczeń, zwane jogą oczu. Tak naprawdę metoda ta nie jest wcale nowa, a pochodzi z dawnych czasów. Joga polega na codziennym, regularnym wykonywaniu zestawu ćwiczeń obejmujących na przykład unoszenie oczu do prawego i lewego górnego rogu, lub opuszczanie ich, próba wykonywania nimi okręgów zgodnie z ruchem wskazówek zegara, oraz wiele innych. Ogólnie rzecz biorąc zestaw ćwiczeń jest bardzo łatwy do wykonania, a czas wykonywania nie jest długi – wystarczy kilka minut dziennie. Możemy ćwiczenia wykonywać w czasie przerwy w pracy, czy przed snem. Inną metodą ułatwiającą nieco ćwiczenie wzroku jest zastosowanie tak zwanych okularów ajurwedyjskich. Są to specjalne okulary, które zamiast soczewek posiadają dziurkowaną powierzchnię. Efekt poprawy wzroku pojawia się natychmiast, a także utrzymuje się jakiś czas po zdjęciu okularów. Należy je nosić przez około trzy godziny dziennie w czasie zajęć nie wymagających skupienia i pełni orientacji. Możemy w nich czytać, pisać, oglądać telewizję i wykonywać inne czynności. Według osób, które testowały różne metody poprawy wzroku, najlepsze efekty przynosi połączenie różnych metod. Czyli na przykład noszenie okularów ajurwedyjskich oraz dodatkowe wykonywanie ćwiczeń da więcej korzyści oraz w krótszym czasie. Wielu ludzi stosuje dodatkowo NLP, czyli wspomagają się wyobraźnią, aby dodatkowo wspomóc proces leczenia.

Relaksacja oczu

Bardzo ważna w procesie naturalnego leczenia oczu jest relaksacja. Osiągniemy ją stosując podobnie jak przy ćwiczeniach, poprzez łączenie różnych metod. Jedną z nich jest zatapianie oczu w idealnej ciemności, jak proponuje Bates. Tylko wówczas oczy najlepiej się relaksują. Bates sugeruje, że nawet samo wyobrażanie sobie najciemniejszej ciemności jest pomocne w relaksacji oczu. Również ważnym elementem jest masaż oczu, który pozwala na pozbycie się zbędnego z niego napięcia. W tym celu uciska się punkty w rogach oczu oraz w okolicy oczu, a nawet skroni, wykonuje się okrężne ruchy wokół powiek oraz stosuje inne techniki. Bardzo ważne dla rozluźnienia oka jest również spoglądanie w dal. W czasie pracy na przykład przy komputerze warto poświęcić kilka minut na patrzenie przez okno na najdalszy punkt, jaki dostrzegamy. Warto spędzać również czas w otoczeniu zieleni, na przykład na łonie natury.

Dieta dla oczu

Tak samo jak dla mięśni całego ciała, również dla mięśni oczu oraz samych oczu bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Okazuje się, że dla oczu nie jest odpowiednia dieta oparta na białkach zwierzęcych. Dlatego w celu poprawy wzroku warto zmniejszyć ilość zjadanego mięsa. Wiadomo, że za dobry wzrok odpowiada witamina A. Jest ona zawarta naturalnie w marchwi, szpinaku, pietruszce, nie zaszkodzi jednak zastosować suplementacji tą witaminą. Dobrze jest zażywać ją z cynkiem, ponieważ cynk pobudza wydzielanie witaminy A zmagazynowanej w wątrobie. Osoby uskarżające się na wady wzroku powinny również jeść nasiona roślin, szczególnie nasiona słonecznika, bogate w witaminę A. Innymi dobrymi dla wzroku produktami spożywczymi są suszone morele, siemię lniane i oczywiście różnego rodzaju jagody. Pomocne w leczeniu wzroku jest jedzenie borówki amerykańskiej oraz wkrapianie kropel do oczu na bazie wyciągu z borówki. Niektórzy polecają zakraplanie oczu olejem sezamowym tłoczonym na zimno. W Azji osobom cierpiącym na choroby oczu poleca się jedzenie surowego ryżu.

Poprzedni

Trening dla osób z nadwagą – porady dla początkujących

Co zrobić, by nie utyć zimą

Następny

Dodaj komentarz