Naturalne metody wspomagające leczenie uzależnień

Tagi , , ,

Uzależnienia to współcześnie coraz większy problem. Co więcej wzrasta liczba uzależnionych, tak samo jak rzeczy, od których ludzie się uzależniają. Na przykład nowe rodzaje narkotyków, uzależnienie od komputera, gier i wiele innych. Wymusza to poszukiwanie wciąż nowych, a przy tym nieszkodliwych metod leczenia.

Co jest najważniejsze by wyjść z uzależnienia?

Ważne jest, aby pamiętać, że pomimo poszukiwania na całym świecie nie znajdziemy środka, który będzie niezawodny w leczeniu uzależnienia. Nie należy spodziewać się, że po zażyciu cudownie wszystkie problemy miną. Środki te mają na celu wspomagać osobę uzależnioną. Najważniejszą rzeczą jaka pomaga w wyjściu z nałogu jest silna wola i moce postanowienie. Bez tego nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo. Warto wspomnieć również, że większość osób pozostaje uzależniona do końca życia, unika jedynie tego od czego się uzależniła. Aby po miesiącach abstynencji nie wpaść znowu w nałóg również potrzebna jest silna wola i postanowienie. Kolejną ważną kwestią jest uczestnictwo w terapii uzależnień. Osoba uzależniona nie poradzi sobie sama z chorobą, potrzebuje wsparcia w postaci osób z tym samym problemem, przechodzących przez ten sam proces, lub które przeszły ten proces i mogą wskazać kierunek do wyzdrowienia. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to bardzo dobrym pomysłem jest poszukiwanie naturalnych metod pomocniczych. Powinny być naturalne, bo niekiedy będą towarzyszyć uzależnionym nawet do końca życia.

Zioło kudzu

Zioła to lekarstwa o działaniu podobnym do leków syntetycznych. Ziołem, które zdobywa coraz większą popularność w walce z nałogiem jest kudzu, a właściwie wyciąg z korzenia tej rośliny. Pochodzi ona z Ameryki. Roślina ta ma wiele zastosowań leczniczych. Doraźnie pozwala na usunięcie bólu głowy, normalizuje ciśnienie krwi, zmniejsza nadkwasotę żołądka. Stosowana jest przez osoby w okresie intensywnych zmian hormonalnych w celu wyrównania hormonów. Przede wszystkim jednak roślina ta działa poprzez wpływanie na układ nerwowy. Zauważono, że jej spożycie powoduje poprawę samopoczucia. Działanie to jest spowodowane przypływem dopaminy oraz serotoniny, hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Warto wspomnieć, że uzależnienia są związane z brakiem dopaminy. Osoby uzależnione próbują poprawić sobie nastrój stosując na przykład używki, lub wykonując uzależniające czynności. Kudzu przydatne jest zatem również w leczeniu depresji, kolejnej przyczyny nałogów i uzależnień. Co więcej może być użyte nie tylko w leczeniu jednego uzależnienia, na przykład od alkoholu, ale jest skuteczne w uzdrawianiu z wielu innych uzależnień, ponieważ wszystkie w gruncie rzeczy mają podobne podstawy. Chociaż roślina ta skutecznie hamuje działanie alkoholu na organizm człowieka, co daje plus w leczeniu alkoholizmu.

Ibogaina

Kolejnym darem natury, pomocnym w uzależnieniach jest ibogaina. Jest to substancja, która wchodzi w skład kory z znanego w Afryce drzewa Tabernathe iboga. Jest to substancja stosowana w leczeniu uzależnień od narkotyków, przede wszystkim od heroiny i innych opioidów. Co ciekawe sama ibogaina również może być uznana za narkotyk, ponieważ ma działanie halucynogenne, wpływa wyraźnie na układ nerwowy. Jednak różnica pomiędzy innymi narkotykami jest taka, że substancja ta nie uzależnia, a wręcz przeciwnie, powoduje, że uzależnienie od innych narkotyków zmniejsza się. Tak zawny głód narkotykowy, główna przyczyna największych szkód jakie wyrządza nałóg, a także przyczyna wielu patologii zanika. Co ciekawe działanie ibogainy jest podobne do działania korzenia kudzu – ona również zwiększa poziom zarówno dopaminy jak i serotoniny, zastępując w ten sposób rolę używek.

Detoksykacja

Aby wyjść z najgorszej fazy uzależnienia bardzo istotny jest detoks organizmu. Pierwszą fazą powinno być wydalenie z organizmu substancji uzależniających. W przypadku alkoholu jest to kilka dni, w przypadku narkotyków proces ten trwa nawet wiele długich miesięcy. Zażywanie naturalnych ziół takich jak kudzu oraz ibogaina pozwala na detoksykację. Detoksykacja organizmu powinna dobywać się również poprzez zrównoważoną, bogatą w minerały i witaminy dietę. Większość długo uzależnionych jest w kiepskim stanie fizycznym. Cierpią na barki i nieobory często podstawowych wartości odżywczych. Korzeń kudzu zawiera żelazo, wapń, sód. Wskazane jest by przez dłuższy czas osoby uzależnione od środków psychoaktywnych zażywały naturalne suplementy diety. Powinny one zawierać witaminy z grupy B oraz magnez, pozytywnie wpływające na układ nerwowy. Dobra dieta jest ważna dla osób wyniszczonych przez nałóg. Jednak osoby, których nałogiem jest na przykład hazard, czy uzależnienie od komputera, również powinny poddać się detoksykacji organizmu. One nie są wyniszczone fizycznie przez środki zmieniające świadomość, dlatego mogą pozwolić sobie na oczyszczanie na przykład za pomocą diety Dąbrowskiej, polegającej na spożywaniu wyłącznie soków. Mogą również zmienić dietę, na przykład na wegetariańską lub wegańską.

Poprzedni

Naleśniki – jak sprawić, by były idealne?

Guma oporowa na dobre i na złe

Następny

Dodaj komentarz