Nauka jazdy na łyżworolkach: najbardziej typowe błędy, które popełniasz w trakcie jazdy

4 lutego 2021 Tagi

Nauka jazdy na rolkach to na początku spore wyzwanie. Twoje ciało musi się przyzwyczaić do nowego sposobu poruszania się i nauczyć się w zupełnie nowy sposób łapać równowagę. Nie przejmuj się, jeśli nie udało Ci się opanować do perfekcji stylu jazdy po pierwszych kilku próbach. Praktyka czyni mistrza. Upewnij się jednak, że nie popełniasz typowych dla początkujących rolkarzy błędów.

Oto, czego unikać – zwłaszcza, gdy łyżworolki goszczą na Twoich stopach od niedawna.

Złe ustawienie kolan

Podczas jazdy stylem klasycznym Twoje kolana powinny znajdować się jak najbliżej siebie po każdym odepchnięciu. W ten sposób łatwiej balansować Ci ciałem oraz utrzymać dobry kierunek jazdy. Uwaga! Zasada ta nie odnosi się do jazdy slalomem freestyle – w tym stylu kolana powinny być rozstawione szeroko.

„Miękka” kostka

Dobrze usztywniona stopa, a zwłaszcza kostka to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Pamiętaj o tym, układając odpowiednio swoje ciało. Ale to nie wszystko. Odpowiednie usztywnienie zapewnią Ci również właściwie dobrane łyżworolki – postaw na model z twardym butem (lub miękkim ze sztywną, kompozytową cholewką) dobrej marki. Nowoczesne i modne łyżworolki dostępne są w sklepie sportowym Asport.pl.

Źle wybrane miejsce do jazdy

Jeździć na rolkach można wszędzie? Nie do końca… Nierówne alejki parkowe z wystającymi korzeniami, zbyt duże przechylenia terenu… to wszystko może być przyczyną częstych upadków. Dlatego zwłaszcza na początku upewnij się, że miejscem Twojego treningu jest płaska i równa nawierzchnia. Istotne jest również małe natężenie ruchu – dzięki niemu będziesz się mniej stresować, stawiając pierwsze kroki na rolkach.

Setting of laces on black roller skates

Koncentracja na „lepszej” stronie

Zauważasz, że łatwiej jest Ci się obracać, skręcać czy odbijać z prawej lub lewej strony? Naturalnym będzie więc, że będziesz ją faworyzować w trakcie jazdy. To jednak „pójście na łatwiznę”. W ten sposób nie tylko nie rozwiniesz swoich umiejętności, ale i… zwiększysz ryzyko upadku, gdy będziesz musiał nagle oprzeć swoją jazdę na słabszej nodze.

Nie patrz w dół!

Patrz przed siebie. Choć na początku będzie to dość stresujące, z czasem, unikając nieustannego spoglądania na podłoże, wyrobisz „automatyzm” jazdy. Ponadto – w ten sposób łatwiej będzie Ci zareagować na ewentualne przeszkody na trasie.

Zła postawa ciała

W trakcie jazdy należy pochylić się lekko w biodrach i „usztywnić” górną część ciała. W ruchu pozostać powinny wyłącznie Twoje nogi oraz ręce i – od czasu do czasu – głowa. Wówczas będzie Ci najłatwiej utrzymać równowagę.

Brak ochraniaczy

Bezpieczeństwo jazdy przede wszystkim. To złota zasada również w świecie rolkarzy. Nawet, jeżeli udało Ci się nabrać umiejętności i czujesz się pewnie na trasie – nie przewidzisz wszystkiego, co może Ci się przydarzyć. A zestaw ochraniaczy jest od tego, aby zamortyzować ewentualny upadek i uchronić Cię przed poważnymi urazami. Kask i ochrona kolan oraz łokci to absolutne minimum!

Pamiętaj o tych kilku podstawowych zasadach podczas jazdy, a będziesz czerpać z tej formy rekreacji jeszcze więcej przyjemności.

Poprzedni

Jakie są zalety gotowania w szybkowarze?

Dieta a kolacja: jeść czy nie?

Następny