Witamina D3 wpływa na prawidłowe funkcjonowanie większości narządów naszego ciała, dlatego spożywanie jej powinno być dla nas czymś oczywistym. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, w rezultacie czego ulegają różnego rodzaju chorobom i zwyrodnieniom, których bagatelizowanie może być nieszczęsne w skutkach.
Efekty braku witaminy
Według badań przeprowadzanych przez uczonych niedobór witaminy D3 dotyczy ponad połowy naszego społeczeństwa. Wiąże się to oczywiście z problemami zdrowotnymi. Niedobór tej witaminy sprzyja osteoporozie i powstawaniu komórek rakowych (dotyczy to głównie kobiet i nowotworu piersi). Ubytek D3 w młodym organizmie może doprowadzić do krzywicy, zmniejszenia odporności lub powodować stany zapalne skóry. Analizy lekarzy mówią też o tym, że utrzymanie optymalnego poziomu witaminy D u dzieci zapobiega powstawaniu cukrzycy typu I oraz choroby Parkinsona (pacjenci, których dotknęła ta choroba mają mniejszą zawartość witaminy D w surowicy).
Jak sprawdzić poziom witaminy D3?
Pomimo że wiele osób boryka się z niską ilością witaminy D3 w organizmie, to nie oznacza to, że taki kłopot dotyczy każdego człowieka. Złe samopoczucie i częste przeziębienia mogą być tylko poszlaką. Dlatego mając pewne podejrzenia, warto udać się do lekarza i przeprowadzić badanie krwi. Nie jest to rzecz jasna konieczne, bowiem bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy przedawkujemy tę witaminę. Mogłoby się to wydarzyć, gdybyśmy każdego dnia spożywali ogromne dawki D3.
Źródła D3
Największe pokłady cholekalcyferolu (cząsteczka z grupy witamin D odpowiedzialna za budowę kości) znajdziemy w mięsie ryb, takich jak: dorsz, łosoś, tuńczyk czy węgorz. Z czego w 100 gramach węgorza znajduje się około 1200 IU czystej witaminy. W porównaniu żółtka jaj w 100 gramach zawierają jedynie 54 IU cholekalcyferolu. Co ciekawe w wielu państwach witamina D dodawana jest do różnych produktów. W Stanach Zjednoczonych, żeby walczyć z niedoborem witaminy, dodaje się ją do mleka i płatków śniadaniowych, które dla wielu stanowią podstawowe śniadanie. Natomiast w Polsce według prawa D3 uzupełnia się margarynę. Organizm o witaminę D3 można wzbogacić także, pobierając suplementy diety, które zawierają cholekalcyferol i ergokalcyferol. Bez problemu zakupimy je w każdej aptece i sklepie z odżywkami dla sportowców.
Witamina a słońce
Jednakże głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna, do której dochodzi przy pomocy promieni słonecznych. Działanie energii UV nagrzewa naszą skórę, a prowitamina D modyfikuje się w prowitaminę D, dostarczając nam potrzebną ilość witaminy D3. Warto pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu nie grozi przedawkowaniu. Nadmiar D3 jest samoczynnie rozkładany przez organizm. Nie zważając na suplementację, należy wiedzieć, że promienie UV są najważniejszym dostawcą tej znaczącej dla poprawnego funkcjonowania organizmu witaminy. Świadczy o tym przede wszystkich ilość przeziębień w okresie jesienno-zimowym, kiedy na niebie tylko od czasu do czasu pojawia się słońce. Dobrym rozwiązaniem na okres nieobecności promieni słonecznych jest regularne korzystanie z solarium. Wystarczające będzie tu nawet kilka minut w miesiącu. W przypadku dzieci zaleca się nie tylko przebywanie na słońcu, ale również dobranie odpowiedniej diety (suplementy oraz produkty rybne). Promowane aktualnie zabezpieczanie się przed słońcem jest konieczne, lecz zbytnia przesada powoduje niedobór witaminy d3 w surowicy prawie 90 % Polaków w zróżnicowanym wieku.