Niedobór żelaza w organizmie

Tagi

Żelazo jest ważnym elementem każdego organizmu. Wchodzi w skład hemoglobiny, która odpowiedzialna jest za transport tlenu i dwutlenku węgla. Niedobór żelaza może w istotny sposób wpływać na pogorszenie naszego wyglądu i stanu zdrowia, a w przypadkach zaawansowanych wywoływać niedokrwistość.

Objawy zmniejszonej zawartości żelaza

W przypadku niewielkiego niedoboru żelaza pojawiają się objawy, które nie są charakterystyczne dla tej przypadłość i często są mylone z innymi chorobami. W zależności od stopnia zaawansowania zmniejszonej zawartości tego pierwiastka, mogą pojawić się objawy takie jak zmęczenie i wyczerpanie, a także zawroty głowy i problemy z koncentracją. Znacznie mniej popularnymi symptomami są bóle głowy, szum w uszach, zmiana smaku odczuwanych potraw.

Niedokrwistość wywołana zmniejszoną zawartością żelaza w pożywieniu może również wpływać na pogorszenie wyglądu zewnętrznego. Najczęstszymi oznakami anemii są blady odcień skóry, zwiększona łamliwość paznokci, wypadanie włosów, owrzodzenia pojawiające się w kącikach ust. Często towarzyszą także zaburzenia pamięci i zwiększona drażliwość. Nie tylko w tkance nerwowej widoczne są skutki niedotlenienia. W innych układach również odczuwany jest brak tlenu, szczególnie w mięśniach. Pojawiają się często kołatanie serca i jego bóle.

Spadek poziomu żelaza wpływa niekorzystnie na powstawanie czerwonych i białek krwinek. Leukocyty odpowiedzialne za odpowiedź immunologiczną naszego organizmu, potrzebują tego pierwiastka do powstawania. Brak żelaza skutkuje zmniejszoną liczbą powstających limfocytów T, a co za tym idzie spada nasza odporność. Człowiek staje się mniej odporny na wszelkie patogeny wnikające z zewnątrz. Objawia się to nie tylko podatnością skóry i błon śluzowych na grzybice, ale również częściej jesteśmy przeziębieni.
Żelazo jest ważne także do produkcji niektórych enzymów, a nawet zmniejsza stężenie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się ciała. Metabolizm cholesterolu oraz neutralizacja substancji szkodliwych w wątrobie również związana jest z zawartością żelaza we krwi.

Leczenie niedoboru żelaza

Leczenia anemii spowodowanej niedoborem żelaza nie ogranicza się jedynie do spożywania właściwych tabletek i diety bogatej w ten pierwiastek. Należy sięgnąć głębiej i usunąć przyczynę choroby. Oczywiście niektórzy ludzie wolą skorzystać z porad dostępnych bez wychodzenia z domu. Po wpisaniu słowa potas żelazo niedobory, za pomocą przeglądarki internetowej pojawiają się porady lekarzy i dietetyków. Jednak należy z nimi uważać, ponieważ niekiedy okazują się nieprawdziwe i mogą nawet pogorszyć nasze zdrowie. Najlepiej skontaktować się z lekarzem, który opracuje właściwy program leczenia. Żelazo przyjmuje się w postaci preparatów doustnych razem z witaminą C, aby zwiększyć jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Niektóre pokarmy jak mleko, orzechy, groch, kasza, kakao, herbata mogą zaburzać wchłanianie żelaza, dlatego też trzeba z nich zrezygnować w czasie leczenia.
Niedobór żelaza może wywołać wiele objawów, skutkujących pogorszeniem się naszego stanu zdrowia. Niestety często objawy nie wskazują jednoznacznie na spadek żelaza w organizmie. Stosując właściwą dietę można uchronić się przed powstaniem anemii.

Niedobór potasu u człowieka

Niedobór potasu może wywołać liczne zaburzenia w ludzkim organizmie. Kiedy poziom tego pierwiastka spada poniżej wartości 3,2 mol/l, wtedy mamy do czynienia z hipokaliemią. Takie długotrwały stan, może wywołać liczne zaburzenia serca, a nawet przyczynić się do powstania paraliżu.

Rola potasu w organizmie

Potas należy do pierwiastków, którego jest stosunkowo dużo w organizmie ludzkim. Wypełnia on przestrzeń powstałą między komórkami, jak i ich wnętrze. Niewielka jego ilość znajduje się bezpośrednio we krwi. Potas bardzo łatwo może przedostawać się do wnętrza tkanek, dostarczać niezbędnych składników odżywczych i usuwać szkodliwe produkty przemiany materii. Uczestniczy on również w metabolizmie białek i węglowodanów, a także pobudza nasz organizm do wydzielania insuliny, hormonu, który obniża poziom cukru we krwi. Jest wręcz niezbędna, aby właściwie pracowały układ mięśniowy i nerwowy. To dzięki temu pierwiastkowi możemy poprawić koncentrację i myślenie, a nawet prawidłowo dotlenić mózg. Potas przede wszystkim, jako pierwiastek rozpuszczalny w wodzie, bierze udział w regulacji gospodarki wodnej, poprzez kontrolę pracy nerek i ciśnienia krwi.

Objawy niedoboru potasu

Obraz kliniczny hipokaliemii może być różny, w zależności od szybkości rozwoju choroby i jej nasilenia. Często też w grę wchodzą predyspozycje indywidualne pacjenta. Czasem nie widać skutków niedoboru potasu, a w niektórych przypadkach taki długotrwały stan może doprowadzić do zgonu. Do najczęstszych objawów należą biegunka, wymioty, sucha cera, a nawet pojawienie się trądziku. Problem z zasypianiem, napięcie nerwowe, długotrwałe stany niepokoju, szybkie męczenie się są pierwszymi sygnałami świadczącymi o spadku potasu. Jeżeli nie skontaktujemy się z lekarzem bądź dietetykiem nasz stan może się pogorszyć. Mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, osłabienie siły mięśniowej, zaparcia, niedrożność porażenna jelit, apatia i nadpobudliwość. Czasem widoczne są opuchnięcia kończyn, nietolerancja zimna, drżenie mięśni i nadmierne pragnienie.

Leczenie hipokaliemii

Leczenie spadku poziomu potasu w organizmie czasem nie jest zbyt łatwe. Niektórzy pacjenci po diagnozie wolą samoistnie wyleczyć się za pomocą powszechnie używanego Internetu. Wpisując w przeglądarkę potas żelazo niedobory, znajdziemy wiele porad, które nie zawsze są prawdziwe i mogą pogorszyć nasz stan. Dlatego też po wykryciu hipokaliemii należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i dietetykiem, aby ustalić indywidualny sposób leczenia, eliminujący przyczynę choroby. Ilość potasu można zwiększyć przyjmując preparaty zawierające jony potasu doustnie lub też w zaawansowanych stanach za pomocą wlewów dożylnych. U ludzi przyjmujących leki diuretyczne bardzo ważna jest profilaktyka. Suplementy diety i żywność bogata w ten pierwiastek są niezbędne w utrzymaniu prawidłowego poziomu potasu w organizmie.
Potas znajduje się praktycznie we wszystkich produktach, jakie możemy znaleźć na rynku. Niektóre osoby mogą być narażone na jego niedobór, dlatego też należy stosować odpowiednią dietę, jak również skonsultować się z lekarzem w razie pojawienia się niepokojących objawów. Szybkie wykrycie hipokaliemii umożliwia eliminację poważnych objawów choroby, a czasem uratowanie życia.

Poprzedni

Jaki rower wybrać?

Lepiej biegać rano czy wieczorem?

Następny

Dodaj komentarz