Niepohamowany apetyt – przyczyny

, Tagi , , ,

Zbyt duży apetyt jest zmorą życia wielu osób. Powoduje otyłość i inne konsekwencje, także psychiczne. Często problemy z jedzeniem wymagają konsultacji lekarskiej.

Czym jest niepohamowany apetyt?

Możemy o nim mówić, kiedy jesteśmy skłonni jeść bardzo dużo nie odczuwając głodu. Zjedzenie kilku paczek ciastek czy całego ciasta nie stanowi dla takiej osoby większego wyzwania. Wiąże się to z zadowoleniem psychicznym.

Niepohamowany apetyt – przyczyny

Przyczyny niepohamowanego apetytu mogą być różne. Często ludzie „zajadają” po prostu swoje codzienne stresy i problemy. W jedzeniu szukają pocieszenia, lecz działa ono tylko przez chwilę, dlatego aby stale czuć się dobrze człowiek potrzebuje coraz więcej pokarmu. Prowadzi to do uzależnienia od jedzenia, często wynika z głębokiej depresji, co jest nie zrozumiałe dla innych osób, a nawet wydaje im się nieprawdopodobne.

Inną przyczyną okresowego obżarstwa może być stosowanie nieodpowiedniej diety odchudzającej. Osoby uzależnione od jedzenia często wpadają w błędne koło. Uświadamiając sobie swoją wagę, lub pod naciskiem innych osób, drastycznie ograniczają jedzenie. Oczywiście nie poprawia to ani trochę stanu danej osoby – następny napad będzie po prostu bardziej intensywny.

Nadmierne obżarstwo wynika także często z braku odpowiednich mikroelementów i witamin. Nadmierny apetyt na słodycze wiąże się z niedoborem chromu. Zakłócona może być także gospodarka hormonalna. Przyczyna nadmiernego obżarstwa to także głód hipoglikemiczny, kiedy we krwi jest zbyt mało glukozy, co może sugerować cukrzycę.

Skutki nadmiernego jedzenia

Skutki nadmiernego jedzenia z początku są głównie pochodzenia gastrycznego. Występują bóle brzucha, nudności, biegunki. Żołądek rozciąga się. W czasie napadu głodu nie myślimy o tym czy pokarm został porządnie pogryziony – po prostu go połykamy. Jedzenie w pośpiechu doprowadza to do powstawania wrzodów żołądka. Powstają krępujące gazy i zgaga, która potrafi dręczyć całymi dniami.

Sposoby leczenia niepohamowanego jedzenia

W przypadku sporadycznych napadów głodu należy wprowadzić do życia pewne zasady. Spójrzmy, kiedy się one najczęściej zdarzają. Po całym dniu w pracy, podczas którego nie było czasu by zjeść coś porządnego? Czy może z nudów, czy z powodu cierpienia psychicznego, stresu. Jeśli chodzi o ten pierwszy problem trzeba koniecznie zmienić nawyki żywieniowe. Do diety wprowadzamy pięć posiłków dziennie plus niewielkie, niskokaloryczne przekąski w ciągu dnia. Jeśli będziemy jeść pięć razy dziennie w krwi utrzyma się odpowiedni poziom cukru przez co napady głodu będą mniej intensywne lub w ogóle zostaną wyeliminowane. Jeśli mamy do czynienia z chorobą psychiczną na przykład bulimią lub uzależnieniem od jedzenia, konieczna jest terapia.

Szukajmy wsparcia

Aby osiągnąć sukces warto opowiedzieć o swoim problemie zaufanym osobom, mimo że często oznacza to przezwyciężenie wstydu. Zacząć można od najbliższych, nie zaszkodzi także zapytać o zdanie lekarza. Dzięki wsparciu bliskich łatwiej będzie zmienić coś w swoim życiu, a wspólnie z lekarzem dociekniecie przyczyny nadmiernego jedzenia.

Poprzedni

Wysiłek fizyczny w ciąży

Ananas dla mężczyzn

Następny

Dodaj komentarz