Niski indeks glikemiczny

, Tagi ,

Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na to, co zjadają, oraz na to jaki będzie to miało na nich wpływ. Robią tak z konieczności, gdyż coraz więcej osób musi z powodu choroby stosować rygorystyczne diety, lub z chęci uzyskania zdrowia i szczupłej sylwetki.

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny oblicza się prostym wzorem, który pozwala ustalić jaki jest poziom cukru we krwi po zjedzeniu danego pokarmu. Oblicza się go dzieląc przez siebie stężenie glukozy we krwi po spożyciu węglowodanów i stężenie glukozy po spożyciu samej glukozy. Czas, jaki upłynął od zjedzenia posiłku powinien wynosić dwie lub trzy godziny.To właśnie to zjawisko i końcowy wynik określa się mianem indeksu glikemicznego. Badania prowadzi się na grupie osób, którym co piętnaście minut badana jest krew. Dotyczy spożycia wyłącznie węglowodanów.

Dla kogo to ważne?

Istnieją dwie podstawowe grupy osób, które mogą być zainteresowane w obliczaniu indeksu glikemicznego. Są to osoby, które chcą zaplanować dietę oraz cukrzycy, gdyż od tego zależy ich być albo nie być. W przypadku pierwszej grupy osób może to być jednak trudne, ponieważ przetworzone produkty, z którymi mamy do czynienia na co dzień różnią się indeksem i trudno go określić. Chorzy na cukrzycę mogą dzięki podanemu indeksowi kontrolować stężenie cukru we krwi. Także dla zupełnie zdrowych osób jest to ważne i zdrowe, gdyż pozwala na kontrolę wydzielania się insuliny.

Produkty węglowodanowe

Produktami węglowodanowymi są:

  • pieczywo,
  • zboża,
  • owoce,
  • warzywa,
  • słodycze,
  • ciasta.

Rola insuliny

Insulina to hormon, który obniża ilość cukru we krwi. Wydziela się jej więcej gdy człowiek jest głody i widzi jedzenie. Jeśli jej poziom jest wysoki mamy tendencję do zjadania większych ilości jedzenia. Unormowany poziom insuliny oznacza także normalny poziom cukru we krwi a w efekcie mniejszy głód. U osób chorych na cukrzycę występuje niedobór insuliny, dlatego muszą ją codziennie sobie podawać, aby utrzymać stały poziom. Wahania w ilości insuliny powodują wzrost odkładania się tkanki tłuszczowej.

Indeks glikemiczny a nadwaga

Okazuje się, że samo tradycyjne liczenie kalorii nie jest wyznacznikiem tego kto może przytyć. Zrozumieliśmy, że stoi za tym indeks glikemiczny. To właśnie węglowodany zamieniają się w procesie przemiany materii w tłuszcz, a nie jak zwykło się sądzić tłuszcze zwierzęce.

Od czego zależy poziom indeksu glikemicznego

Sposób przygotowania posiłków ma nie lada wpływ na indeks glikemiczny. Jego poziom w surowej marchwi waha się przy liczbie 35, lecz wzrasta nawet do ponad osiemdziesięciu kiedy ją ugotujemy. Widzimy zatem, że nawet obróbka termiczna może znacząco zmienić indeks. Najlepiej posiłki przygotowywać gotując na parze lub grillując.

Skutki jedzenia węglowodanów

Jeśli przez długi czas spożywamy pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, w krótkim czasie możemy zaobserwować tworzenie się otyłości brzusznej. Otyłość tego typu także skorelowana jest z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II.

Jakie produkty posiadają niski i wysoki IG

Są to produkty jak białe pieczywo, daktyle, arbuzy, przekąski jak popcorn, słone paluszki. Także wysoko słodzone napoje i przekąski, jak pepsi, wszystkie napoje gazowane, słodycze. Znacznie niższy poziom glikemiczny posiadają takie produkty jak większość owoców, warzyw, pieczywo ciemne, kasza jęczmienna, soczewica, makaron pełnoziarnisty i soja.

Niski indeks glikemiczny

Ograniczenie produktów z wysokim indeksem i zastąpienie ich tymi z niskim doprowadzi do szybkiego tracenia na wadze, nawet jeśli nie wykonujemy przy tym intensywnych ćwiczeń fizycznych. Poprawi się także kondycja i ustabilizuje samopoczucie. Skończą się napady głodu, spowodowane zbyt silną parabolą w ilości cukru we krwi  i przymus by coś zjeść. Nie będzie dochodziło do zbyt gwałtownego słabnięcia i niechęci do wszystkiego co przedłoży się na jakość życia.

Poprzedni

Zioła na odchudzanie

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

Następny

Dodaj komentarz