Norma tętna spoczynkowego

, , Tagi ,

Tętno to skurcz naczyń krwionośnych, który jest zależny od skurczów komór sercowych. Mierzone jest zazwyczaj w tętnicach powierzchniowych – szyjnej, udowej, ramiennej.

Tętno spoczynkowe norma

Tętno spoczynkowe mierzymy w czasie kiedy nie wykonujemy żadnych czynności fizycznych. Norma prawidłowego tętna spoczynkowego wynosi 72 uderzenia serca w ciągu jednej minuty. Uprawianie sportu znacząco obniża tą liczbę, u sportowców którzy osiągają znaczące wyniki w danej dyscyplinie wynosi 30 uderzeń na minutę a nawet mniej.

Mierzenie tętna spoczynkowego

Ktoś mógłby zapytać po co w ogóle mierzyć tętno spoczynkowe, ponieważ ważne jest jak ciało zachowuje się w ruchu. To błędne rozumowanie. Ludzki organizm jest instrumentem mimo wszystko delikatnym i podatnym. Reaguje ono na zmiany atmosferyczne, ważny jest poziom ciśnienia, samopoczucie i wiele innych zmiennych. Wiele zależy wyłącznie od ludzkiej psychiki.

Mierzenie tętna spoczynkowego pozwala przewidzieć jaki będzie trening. Jeśli tętno jest wyższe niż zwykle oznaczać to będzie także większe zmęczenie organizmu w czasie ćwiczeń. Wpływa to także na wspomniane wyżej samopoczucie i ogólną wydolność organizmu. Wiadomo, że te dwie rzeczy są kluczowe jeśli chodzi o udany trening, tętno spoczynkowe pozostaje więc nie bez znaczenia.

Jak mierzyć tętno spoczynkowe

Powinno być mierzone w chwili gdy jesteśmy zrelaksowani jak to tylko możliwe. Najlepszą porą ku temu jest poranek, zanim jeszcze wstaniemy z łóżka, opcjonalnie w pozycji leżącej, aby nie zaburzać pomiaru. Nie wolno nawet siadać na łóżku, ani wykonywać żadnych niepotrzebnych ruchów. Do całej operacji potrzebny jest tylko zegarek i własna dłoń. Najłatwiej jest tętno odczuć w tętnicy szyjnej, gdyż jest to jedno z największych naczyń w całym ciele. Liczymy ile razy skurczy się w ciągu jednej minuty. Warto mieć także przy łóżku długopis i kawałek kartki aby zanotować wyniki i porównywać je ze sobą.

Średnia z pomiarów

Do uzyskania wyniku, który ukazuje nasze własne tętno spoczynkowe, którym trzeba się kierować wykorzystujemy wyniki z co najmniej pięciu dni. Jeśli któryś wynik znacząco nie mieści się w normie nie wykorzystujemy go do wyliczenia średniej. Mamy tu na myśli wyniki, które przekraczają normę o 10 uderzeń.

Do czego wykorzystać tą wiedzę?

Pozostaje najważniejsze pytanie. Do czego wykorzystać pomiary? Mają przede wszystkim służyć nam osobiście. Dzięki określeniu jaki jest dziś dzień można stwierdzić czy organizm jest wypoczęty, czy wręcz odwrotnie. Jeśli jest zmęczony, należy dołożyć starań by zniwelować ten stan, poprzez porządny wypoczynek. Przemęczone ciało i umysł oznaczają niską motywację i nieudany trening, który nie przyniesie żadnych efektów.

W czasie ćwiczeń

Warto znać także wartość swojego tętna spoczynkowego by określić jakie tępo ćwiczeń jest dla nas najbardziej odpowiednie danego dnia. Specjalne urządzenia na nadgarstek są w stanie określić wysokość tętna w czasie ruchu. Dzięki uwzględnieniu różnicy względem tętna spoczynkowego ustalamy optymalne tętno, które jest najlepsze dla danej osoby. Dzięki temu może być regulowana intensywność treningu w razie niedyspozycji na przykład nieprzespanej nocy, nadmiernego stresu.

Poprzedni

Skuteczne ćwiczenia na brzuch

Trening bez sprzętu

Następny

Dodaj komentarz