Nowoczesne wykorzystanie nutraceutyków

, Tagi , , , , , ,

Dietetycy układają jadłospisy składające się z konkretnego rodzaju jedzenia. Łatwo później postąpić za ich wskazówkami, ale warto wiedzieć, że istnieją pewne składniki pożywienia, jakie niezależnie od diety powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, a znacząco polepszą zdrowie i samopoczucie.

Nutraceutyki, czym są?

Każdy z nas choć raz słyszał o nutraceutykach, lecz nie każdy wiedział, że substancje te mają swoją wspólną nazwę. Nutraceutyki to nic innego jak wyjątkowo zdrowe substancje chemiczne znajdujące się w pożywieniu. Są to na przykład przeciwutleniacze, polifenole, probiotyki i prebiotyki, lecytyna, cholina, sterole roślinne, białka i aminokwasy, wielonasycone kwasy tłuszczowe, błonnik. Nutraceutyki znajdują się w pożywieniu pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Badania nad tymi składnikami pożywienia stale trwają. Ma to na celu wyodrębnienie najzdrowszych i najlepiej wpływających na zdrowie człowieka składników pożywienia. W przyszłości będą one wykorzystywane do polepszenia kondycji ludzi. Już dziś nutraceutyki są sprzedawane jako suplementy diety w formie skondensowanej. Wielu ludzi ceni sobie taki rodzaj suplementów, ponieważ są pochodzenia naturalnego. Są również w stanie uleczyć wiele dolegliwości fizycznych niemalże od razu. Potrafią złagodzić wiele dolegliwości a nawet symptomy chorób przewlekłych, z jakimi nie radziły sobie do tej pory lekarstwa chemiczne. Nutraceutyki to substancje, nad którymi przeprowadzono szereg odpowiednich badań naukowych, trwających odpowiednią ilość czasu, by stwierdzić, czy i jaki mają one wpływ na zdrowie człowieka. Ich pozytywne działanie jest potwierdzone odpowiednim certyfikatem. W przyszłości być może takie oświadczenia coraz częściej będą pojawiać się na opakowaniach ze zdrową żywnością.

Przykłady nutraceutyków

Przeciwutleniacze są substancjami, które stanowią przeciwwagę dla wolnych rodników. Przeciwutleniacze zwalczają je, przez co polepszają funkcjonowanie organizmu, sprawiają, że jesteśmy dłużej młodzi, cieszymy się większą witalnością. Duże spożycie przeciwutleniaczy sprawia, że ludzie są chronieni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroba wieńcowa, nowotwory. Źródłem przeciwutleniaczy są najczęściej świeże warzywa i owoce, na przykład skórka winogron, jak również czerwone wino, zielona herbata. Do przeciwutleniaczy należą witaminy na przykład witamina C, witaminy A i E. Podobnym działaniem odznaczają się polifenole, również działają antyrakowo, są obecne w świeżych owocach, takich jak na przykład jabłka, zawiera je większość herbat i ziół. Pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała. Prebiotyki są substancjami, które poprawiają trawienie oraz zmniejszają odkładanie się złogów i tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka, działają na wespół z probiotykami, które dbają o odpowiednią florę bakteryjną w jelitach. Są pochodzenia roślinnego, do tej grupy zaliczyć można takie składniki jak większość kwasów, na przykład kwas octowy, masłowy, propinowy. Octowy jest obecny w takich produktach jak na przykład ocet jabłkowy. Istotny dla utrzymania zdrowia jelit jest błonnik. Ochrania on błonę komórkową jelit i pomaga je oczyszczać z treści pokarmowej. Odpowiednia ilość błonnika jest również pomocna w utrzymaniu dobrego poziomu cholesterolu. Stąd mniejsza zachorowalność na choroby serca wśród osób z spożywających większą ilość błonnika. Lecytyna i cholina to substancje, które występują razem, są odpowiedzialne za prawidłowego funkcjonowanie układów nerwowego oraz krwionośnego, szczególnie dobrze wpływają na mózg i serce. Lecytyna jest pomocna w budowaniu wątroby i wydzielaniu żółci przez jej komórki, pomaga utrzymać w dobrym stanie woreczek żółciowy. Lecytynę znaleźć można w żółtku jaja, w olejach roślinnych, w soi, rzepaku, fasoli, orzeszkach ziemnych, kiełkach pszenicy.

Jak stosować nutraceutyki?

Nutraceutyki są z pewnością nadzieją na lepsze zdrowie i samopoczucie dla wielu ludzi. Mogą być uznane za substancje pomocnicze w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Jednak wielu ludzi uważa, że jeśli raz na jakiś czas najedzą się zdrowymi substancjami, to im to już wystarczy. Niestety przeceniają możliwości nutraceutyków. Wiele zależy również od tego jak będą one stosowane. Jedzenie ich od czasu do czasu w niczym nie pomoże. Najlepiej działają i są najskuteczniejsze tylko wówczas, gdy stanowią trwały element diety. Wiele składników odżywczych wzajemnie się zwalcza. I tak nadmierna ilość cukru i tłuszczu sprawia, że działanie nutraceutyków jest mocno ograniczone, lub w ogóle wyłączone. Stosując niezdrową dietę i od czasu do czasu racząc się nutraceutykami nie można spodziewać się efektu, nie można też mówić, że nie działają. Aby się o tym przekonać trzeba cierpliwości. Stosowanie nutraceutyków zgodnie z ich przeznaczeniem z pewnością przyniesie efekty, lecz na to trzeba będzie poczekać około miesiąc. Jest to pierwszy czas podsumowań. W dalszej perspektywie, jeśli dieta będzie odpowiednio utrzymana, to efekty będą coraz lepsze.

Poprzedni

Mooncup czyli kubek menstruacyjny – czy warto?

Choroba z kranu

Następny

Dodaj komentarz