O tym się nie mówi: rak jąder

Tagi , , , , , ,

Jeśli chodzi o zdrowie kobiet oraz ich narządów rozrodczych i piersi, to mamy do czynienia z szeroką dyskusją oraz wieloma kampaniami informacyjnymi na temat zapobiegania chorobom oraz samobadaniu. Kobiety są bardziej otwarte na rozmowę o tych rzeczach, chętniej się badają i chodzą do lekarzy. Jednak jeśli chodzi o mężczyzn oraz choroby, które mogą ich dotykać, raczej nie ma zbyt wielu informacji.

Rak jąder – choroba młodych mężczyzn

Rak dotykający jąder jest chorobą, która zbiera coraz większe żniwo. Nie tak jak w przypadku prostaty, rak jąder jest chorobą, która może dotknąć młodych mężczyzn w sile wieku, a nawet chłopców. Grupa ryzyka to wiek od piętnastu o trzydziestu pięciu lat. Dlatego tak bardzo ważne jest rozpowszechnianie wiedzy o tym raku oraz uświadamianie mężczyzn. Czym bardziej, że o ile rak zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, to jest w niemal stu procentach wyleczalny. Mimo to mężczyźni nie są zbytnio chętni, aby wykonywać badania, a jeśli czują jakiś dyskomfort w okolicy jąder, nie zawsze od razu odwiedzają lekarza, licząc na to, że sprawa sama się rozwiąże. Niestety nie jest to dobre posunięcie. Większe szanse na wczesne wykrycie raka mają mężczyźni pozostający w stałych związkach.

Samobadanie jąder

Kobiety uczy się jak badać piersi. Organizowane są nawet happeningi, gdzie duża ilość kobiet jednocześnie uczy się jak badać swoje piersi, aby odpowiednio wcześnie znaleźć wszelkie niedoskonałości. Jednak mężczyźni nie mogą liczyć na to, że będą uczeni jak badać swoje jądra. Jest to w sferze tabu. Większość młodych mężczyzn nie ma nawet świadomości tego, że powinni to robić. Najczęściej większość zmian jest wykrywana przypadkowo podczas codziennego prysznica. Na szczęście w internecie można znaleźć opisy, a nawet filmy instruktażowe jak dokonywać samobadania jąder. Podobnie jak przy badaniu piersi dobrze jest zrobić to używając jakiegoś środka poślizgowego, może to być na przykład żel pod prysznic. Należy zbadać, czy jądra nie różnią się od siebie kształtem, czy któreś z nich nie jest cięższe. Jeśli tak jest, możemy podejrzewać, że w jednym z nich gromadzi się płyn, co jest spowodowane rosnącym guzkiem. Następnie ostrożnie badamy całą powierzchnię jąder przesuwając po nich palcami. Każdy guzek, dyskomfort, ból powinien być zgłoszony do lekarza. Chodzi również o bóle w innych częściach ciała, na przykład w podbrzuszu. Należy zwracać również uwagę na różnicę koloru skóry, spuchnięcie, nadmierną wrażliwość. Ważne jest, by nawet w chwili wykrycia jakiś zmian nie wpadać w panikę. Pamiętajmy, że rak jąder jest w dużej mierze uleczalny, a ponadto nie ma pewności, czy mamy do czynienia właśnie z tym schorzeniem. Być może jest to całkiem inne schorzenie, lub niegroźny guzek. Niemniej jednak wizyta u lekarza jest wskazana.

Objawy raka jąder

W początkowej fazie rak jąder nie daje większych objawów oprócz zgrubień i guzków. Ale nie zawsze są one w porę wykrywane (dlatego samobadanie jest tak istotne). Pojawiają się jednak objawy, które nie mogą być ignorowane. Są to na przykład krew w moczu i spermie. Czasami pojawia się ginekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych. Bóle w różnych częściach ciała, na przykład w kręgosłupie lędźwiowym, w podbrzuszu, czy wymiotowanie krwią to już objawy późnego raka jąder. W tym stadium wyleczenie tej choroby jest już bardzo trudne, często niemożliwie.

Test ciążowy dla mężczyzn?

Okazuje się, że zanim objawy będą widoczne istnieje pewien sposób na to, by wykryć raka jąder we wczesnej fazie. Jest to zakup zwykłego testu ciążowego, dostępnego w każdej aptece. Test ten wykrywa hormon HCG, właściwy dla kobiet w ciąży. Tak się składa, że ten sam hormon pojawia się, gdy w jądrach znajduje się guz nowotworowy. Dlatego od czasu do czasu w ramach profilaktyki mężczyźni mogą zrobić test na ten hormon.

Zapobieganie rakowi

Nasze współczesne życie w dużej mierze stoi za wzrostem zachorowalności. Jądra są bardzo delikatną częścią mężczyzny, wrażliwą na wszelkie zmiany. O wzrost zachorowalności na raka obwinia się na przykład noszenie w kieszeni spodni telefonów komórkowych. Fale z anten nadawczych uszkadzają plemniki i jądra. Niebezpieczna dla mężczyzn jest również wysoka temperatura. Jądra znajdują się na zewnątrz ciała nie bez powodu. Dzieje się tak, ponieważ najlepszą dla nich temperaturą jest chłód. Nie lubią ciepła. Niestety wielu mężczyzn nosi ciasne, nieprzewiewne spodnie i bieliznę, mają nawyk trzymania na kolanach komputerów przenośnych, korzystają ze zbyt ciepłych kąpieli. Wszystko to podnosi temperaturę ciała w okolicy podbrzusza i narządów rozrodczych i jest przyczyną problemów z płodnością. Czynnikiem ryzyka jest również niezstąpienie jądra z jamy brzusznej, gdzie również panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz ciała. Pośrednio również przyczynia się do rozwoju nowotworów. Najlepiej dla jąder jest, gdy noszone są przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, a one mogą swobodnie zwisać. Niemałe znaczenie ma również genetyka. Jeśli w rodzinie występowały przypadki raka jądra, to mężczyźni powinni się tym bardziej badać i troszczyć o swoje zdrowie.

Poprzedni

Mity na temat rzeźby mięśni

Wady sterydów przy leczeniu bólu narządów ruchu

Następny

Dodaj komentarz