O zdrowotnych zaletach oleju kokosowego

Tagi , , ,

Kokos uważany jest za jedną z najbardziej wartościowych roślin świata, a ilość chorób, w jakich przynosi poprawę tworzy listę kilkudziesięciu pozycji. Pochodzenie palmy kokosowej nie jest do końca poznane ze względu na ciekawą właściwość orzechów, które mogą płynąć tysiące kilometrów i nadal wykiełkować. Stąd palmy spotyka się w wielu rejonach świata, wykorzystując ich cenne cechy.

Pozytywne właściwości kokosu

Kokos posiada właściwości antybakteryjne, zabija pasożyty, grzyby i drożdżaki, poprawia wydajność fizyczną, pracę jelit, trzuski. Chroni przed miażdżycą tętnic, osteoporozą, rakiem, reguluje poziom insuliny, cholesterolu, rozpuszcza kamienie nerkowe, poprawia ogólny wygląd i wykazuje jeszcze min. 50 innych pozytywnych działań w obszarze większości układów naszego organizmu. Jedną z postaci, w jakiej można korzystać z dobrodziejstw tej rośliny jest olej kokosowy.

Tłuszcze w oleju kokosowym

Tłuszcze w procesach trawiennych i utrzymaniu właściwej wagi odgrywają kluczową rolę. Obok węglowodanów są najczęściej branymi pod lupę substancjami pokarmowymi. Wiadomo, że szkodzą nam tłuszcze nasycone, a zbawienne bywają kwasy tłuszczowe omega-3. Olej kokosowy w ok. 50-60% składa się z krasu laurynowego, który nasz organizm jest w stanie przekształcić w tzw. monolauryn. Kwas ten jest niezwykle rzadki i cenny, bowiem poza kokosem można go znaleźć jedynie w mleku matki. Jego właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze sprawiają, że zniszczeniu ulegają nie tylko drobnoustroje wywołujące przeziębienia, ale również opryszczkę, HIV i słynna Helicobakter pylori. Jego przewagą nad antybiotykami jest wybiórcze działanie, dzięki czemu nienaruszona pozostaje naturalna flora bakteryjna. Podobne działanie wykazuje kwas kaprylowy, również wchodzący w skład oleju kokosowego.

Olej kokosowy na schorzenia

Dobrodziejstwa oleju kokosowego wykorzystuje się w medycynie naturalnej podczas leczenia. Wszelkiego typu wysypek skórnych, opryszczki, grzybic, trądziku, owrzodzeń skóry i egzemy. Wewnętrznie stosuje się go w przypadku chorób układu trawiennego, przeziębień, nieregularnych miesiączek, a także w astmie, osteoporozie i wielu innych. Olej kokosowy zapewnia też spadek wagi o pół kilograma tygodniowo, jeśli zastąpi się nim tradycyjne tłuszcze roślinne. Jako substancja zawierająca witaminy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, a także potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. Stanowią nieocenione źródło składników odżywczych przydatnych w procesie odchudzania.

Antyoksydanty w oleju kokosowym

Kolejną zaletą oleju jest spora zawartość antyoksydantów. Są to substancje wyspecjalizowane w zwalczaniu wolnych rodników, problematycznych cząsteczek, które przyczyniają się do niszczenia białek i DNA. Dzięki usuwaniu wolnych rodników opóźnia starzenie skóry. Olej kokosowy doskonale sprawdza się, jako składnik kosmetyków regenerujących skórę, włosy, usuwających przebarwienia, a przede wszystkim. Jako środek silnie nawilżający sprawdza się w postaci kremów pielęgnujących dla suchej skóry, spowalnia jej starzenie, opóźnia powstawanie zmarszczek. Wzmacnia też cebulki włosów i chroni przed łupieżem.

Poprzedni

Produkty pełnoziarniste w diecie

Sprzęt do ćwiczeń mięśni brzucha

Następny

Dodaj komentarz