Obciążniki na kostki – jak mogą pomóc nam w treningach?

Tagi , , ,

Jeżeli regularnie ćwiczysz, na pewno chcesz zwiększyć poziom trudności swoich treningów. Nie musisz dodawać kolejnego dnia do swojego planu treningowego albo zwiększać obciążenia na sztandze. Wystarczy, że założysz…obciążniki na kostkach!

Czym są obciążniki na kostki?

Jest to owinięte w miły materiał obciążenie, które przy pomocy rzepów możemy założyć na swoje kostki (istnieje też opcja na nadgarstki). Obciążniki na kostki zapewniają łatwy sposób na zwiększenie intensywności treningów. Mogą mieć wpływ na budowanie mięśni, spalanie kalorii i poprawę ogólnej równowagi. Są też stosunkowo tanie i łatwo włączyć je do naszej codziennej rutyny. Możemy korzystać z nich podczas treningów, ale też podczas codziennych czynności. Lista ich zalet jest długa.

Szybciej zbudujesz masę mięśniową

Zacznijmy od kwestii oczywistej: zwiększenie obciążenia może pomóc w szybszym budowaniu mięśni. Jedną z głównych korzyści noszenia obciążników na kostki jest to, że mogą one pomóc w budowaniu masy mięśniowej i siły. Im więcej musimy „udźwignąć” w ciągu dnia, tym silniejsze stają się nasze mięśnie.

Kiedy nosisz obciążniki na kostki, to tak, jakbyś wykonywał dodatkowe powtórzenia w swoim normalnym treningu. Używasz więcej grup mięśni, aby wykonać ten sam ruch, więc Twoje mięśnie muszą pracować ciężej.

Spalisz więcej kalorii

Spożycie kaloryczne jest ważną częścią każdego planu treningowego, bez względu na to, czy chcesz schudnąć, utrzymać wagę, czy przybrać na wadze. Chociaż może nam się wydawać, że ciężarki do kostek służą tylko do budowania mięśni lub spalania tłuszczu, prawda jest taka, że mogą również pomóc spalić kalorie. Kiedy nosisz obciążniki na kostki, zwiększasz swój środek ciężkości, co zwiększa tempo metabolizmu Twojego organizmu.

Dodatkowa waga zmusza również twoje ciało do cięższej pracy, aby zrekompensować większe obciążenie. W rezultacie podczas ćwiczeń spalanych jest więcej kalorii niż bez obciążników na kostki. Noszenie 2,5-kilowych obciążników na kostki może zwiększyć spalanie kalorii nawet o 25%. Na przykład ktoś, kto waży około 70 kilogramów i idzie na energiczny, 45-minutowy spacer, zazwyczaj spala około 193 kalorii. Z obciążnikami na kostki ta sama osoba może spalić do 48 kalorii więcej podczas tego samego spaceru.

Możesz poprawić swoją równowagę

Dodanie obciążenia na nogi może pomóc tym, którzy uprawiają sporty wymagające dużej koordynacji. Może być również korzystne dla osób praktykujących jogę i potrzebujących pomocy w utrzymaniu trudnych pozycji. Im częściej je nosisz, tym lepsza staje się Twoja równowaga i koordynacja, gdyż Twoje ciało przyzwyczaja się do dodatkowego ciężaru.

Obciążniki na kostki mogą pomóc poprawić równowagę i postawę. Zmuszają nas do użycia większej liczby grup mięśni, aby utrzymać wyprostowaną i zrównoważoną postawę. Może to prowadzić do większej wytrzymałości mięśni i zmniejszenia urazów związanych ze złą postawą.

Dlaczego warto nosić obciążniki na kostki? Twoje treningi będą bardziej wszechstronne

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, obciążniki na kostki mogą pomóc Ci nauczyć się większej koncentracji podczas ćwiczeń i panowania nad swoim ciałem. Ponieważ obciążniki do kostek nosimy na ciele, rozszerza to nasz zakres ruchu. Jest to szczególnie pomocne w przypadku szeregu ćwiczeń nóg, takich jak boczne unoszenie nóg, ćwiczenia na macie z podnoszeniem nóg, a nawet po prostu chodzenie.

Obciążniki na kostki umożliwiają też swobodne poruszanie się podczas ćwiczeń, ponieważ nie musimy niczego trzymać, jak to jest w przypadku np. kettlebella.

Możesz skoncentrować się na konkretnych mięśniach w nogach

Niezależnie od tego, czy próbujesz nabrać mięśni w pośladkach, czy ujędrnić łydki, obciążniki na kostki ułatwiają zwiększanie oporu i pracę nad konkretnymi mięśniami. Dodatkowy opór podczas ćwiczeń nóg rozkłada się i koncentruje w mniejszych włóknach mięśniowych, które nie są tak łatwo aktywowane podczas ćwiczeń, które są wykonywane z większym ciężarem, takich jak przysiady lub martwy ciąg.

Dlaczego warto nosić obciążniki na kostki? Zwiększysz intensywność swoich treningów cardio

Podwyższanie tętna jest istotną częścią każdego programu fitness, niezależnie od tego, jakie są Twoje cele. Aby poprawić swoje treningi cardio, warto dodać do nich obciążenie na kostki. Niezależnie od tego, czy chodzisz, biegasz, czy trenujesz na maszynie eliptycznej, dodatkowy ciężar zmusza Cię do cięższej pracy i pomaga budować wytrzymałość sercowo-naczyniową. Pracując ciężej, możesz spalić więcej kalorii i zwiększyć wydolność tlenową. Dodatkowa waga stanowi wyzwanie dla Twojego ciała, wymagając od niego zaangażowania większej liczby mięśni i zwiększenia stabilności ciała. To może pomóc Ci stać się bardziej wydajnym w Twoich ruchach, jednocześnie zapobiegając kontuzjom.

Poprzedni

Które grupy mięśni pomijasz w swoich treningach?

Poznaj skuteczne składniki anti-age w kremach

Następny

Dodaj komentarz