Obiad dietetyczny

, Tagi , ,

Nie trudno zauważyć, że obecnie panuje wręcz kult idealnej sylwetki. Dlatego wiele osób się głodzi, by osiągnąć wymarzoną wagę. Ale już nie jeden naukowiec obalił tą tezę. Aby schudnąć wcale nie trzeba urządzać sobie głodówek. Wystarczy właściwie zbilansować dietę i dołączyć do tego ruch.

Posiłki na diecie

Udowodniono, że najbardziej optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to trzy główne( śniadanie, obiad, kolacja) i dwie przekąski ( drugie śniadanie i podwieczorek). Najważniejszym z nich jest oczywiście obiad dietetyczny, który powinien zawierać ok. 400 kcal. Warto zwrócić uwagę by zawierał białko i dużo warzyw. Jednym słowem chodzi o to by właściwie dobierać proporcje. Dobrze skomponowany posiłek dostarczy organizmowi potrzebnej ilości energii oraz składniki pokarmowe zależne od płci, wieku, aktywności fizycznej itd. Efektem tego będzie dobre samopoczucie oraz właściwe utrzymanie poziomu glukozy we krwi, co zapobiegnie odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie.

Posiłki spalające tłuszcz

Nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre posiłki wpływają negatywnie na tkankę tłuszczową i powodują jej rozrastanie się. Ale istnieją również takie, których spożywanie przyczyni się do większego spalania tłuszczu w naszym organizmie. Oto lista dziesięciu, które mają na to nieoceniony wpływ:

1. Szpinak – cenne źródło błonnika, witamin i minerałów.

2. Chleb pełnoziarnisty – tego rodzaju pieczywo jest źródłem błonnika, hamuje apetyt, zapobiega odkładaniu się tłuszczu.

3. Jajka – mitem jest, że należy je unikać. Zawierają mnóstwo białka, które w diecie jest szczególnie ważne.

4. Mleko i twaróg o niskiej zawartości tłuszczu – wapń zawarty w nabiale przyspiesza rozkład związków tłuszczowych w organizmie.

5. Fasola – idealny pomysł na obiad dietetyczny. Zawiera mnóstwo błonnika, dzięki czemu bardzo dobrze zaspokaja głód. Oprócz tego jest niskokaloryczna. Uważajmy jednak z jej ilością – może powodować zaparcia.

6. Migdały – zwiększają uczucie sytości, dzięki czemu zmniejszają apetyt.

7. Płatki owsiane – zawiera dużo łatwo rozpuszczalnego błonnika, który hamuje apetyt oraz obniża poziom cholesterolu.

8. Oliwa z oliwek – pomaga szybciej spalić zapasy tłuszczu, obniża poziom złego cholesterolu, przeciwdziała otyłości.

9. Mięso z indyka – doskonałe źródło białka, które wchodzi w skład budowy mięśni. Przeciwdziała otyłości.

10. Ryby – mają podobne właściwości jak chude mięso. Zaleca się spożywać ryby co najmniej dwa razy w tygodniu, zamiennie z produktami mięsnymi.

Główne grzechy w diecie

Stosujesz dietę a mimo to nie widać efektów? Poznaj przyczyny:

  1. Unikanie dobrych tłuszczów – jedno i wielonasycone zawierają mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Warto, by znalazły one miejsce w naszej diecie.
  2. Duże porcje – zamiast tego dużo lepiej jeść częściej a mniej. Dwudaniowy obiad dietetyczny warto rozłożyć na dwa mniejsze posiłki.
  3. Picie gazowanych wód smakowych – zamiast tego wybierajmy zwykłą wodę mineralną, soki owocowe i herbatę (zwłaszcza zieloną i czerwoną).
  4. Podjadanie przed snem – najlepiej tego unikać a jeśli już naprawdę czujemy głód zjedzmy marchewkę lub inne warzywo.
  5. Głodzenie się – niedostarczanie potrzebnej ilości kalorii organizmowi skutkuje tym, że będzie on odkładał zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak nie głodować na diecie

Większości ludzi dieta kojarzy się z „głodowaniem”. Nic bardziej mylnego. Właściwie prowadzona dieta nie ma nic wspólnego z tzw. głodówkami. Aby tego uniknąć, warto pamiętać o jedzeniu produktów, które zawierają duże ilości błonnika. Pęcznieje on w żołądku, dając uczucie sytości. Ponadto działa jak szczoteczka, oczyszczając jelita z niestrawionych i zalegających w nich resztek pokarmu. Duże znaczenie ma też regularność posiłków.

W diecie nie powinno zabraknąć miejsca na aktywność fizyczną. Dlatego nie zapominajmy o codziennych spacerach, biegach, jeździe na rowerze czy też ćwiczeniach gimnastycznych. Warto również zapisać się na basen, aerobik czy fitness.

Poprzedni

Nadmiar witaminy C

Płaski brzuch w miesiąc

Następny

Dodaj komentarz