Objawy nerwicy lękowej

Tagi , ,

Co czwarta osoba cierpi z powodu zaburzeń psychicznych i będzie musiała skorzystać z pomocy psychiatry i psychologa. Wielu z nas zmaga się problemami natury psychicznej, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że potrzebuje pomocy. W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o swoim zdrowiu, szczególnie jeśli nie wymaga ono natychmiastowej reakcji. Wolimy odkładać wiele spraw na później. Skutkuje to jedynie pogłębieniem się problemu.

Czym jest nerwica lękowa?

To nic innego jak po prostu odczuwanie chronicznego lęku. Zaburzeni zaczynają bać się, że spotka ich coś złego, na przykład niespodziewana śmierć. Rozpatrują każdą sytuację, nadmiernie ją roztrząsają i analizują. Osoby z nerwicą są w stanie zamknąć się w sobie i zrezygnować z wszelkiej aktywności z powodu lęków. Nerwica jest chorobą, która zaostrza się pod wpływem pewnych czynników. Na przykład wzrost poziomu hormonów, szczególnie u kobiet w różnych dniach cyklu powoduje zaburzenia lękowe. Dręczą wtedy uporczywe myśli, odczucia i stale towarzyszczący niepokój. Ciekawe jest to, że w wielu przypadkach po prostu nie da się połączyć przyczyny lęku z zachodzącymi problemami, nawet sami dotknięci tym schorzeniem nie umieją sprecyzować co wywłuje u nich poczucie lęku. Tak naprawdę jest to reakcja obronna organizmu, który dla swojego właściciela pozostawia zamknięty ten obszar psychiki, jaki jest naprawdę odpowiedzialny za stałe odczuwanie lęków. Dzieje się tak, ponieważ pacjenci chcą sami siebie chronić przed niepotrzebną traumą. Nie są znane przyczyny nerwicy, ale wydaje się, że głównym powodem jest właśnie ignorowanie wewnętrznego głosu, który mówi, że coś jest nie tak, że coś trzeba zmienić, naprawić, od czegoś odpocząć. Często przyczyną nerwicy jest po prostu długotrwałe życie w dwóch rzeczywistościach – z jednej strony robimy co musimy, jednocześnie wkładając wszystkie siły, by w tym nie zawieść, z drugiej strony tak naprawdę pragniemy czegoś zupełnie innego, często odwrotnego. Ponadto znajdujemy się pod ogromną presją oczekiwań innych ludzi, którym nie sposób sprostać. Ta rozbieżność, w której żyje większość współczesnych ludzi przyczynia się do tego, że coraz większa ich ilość cierpi na nerwicę.

Objawy nerwicy lękowej

Najbardziej dokuczliwymi i najwcześniej zauważalnymi objawami nerwicy lękowej są objawy emocjonalne. Należą do nich:

Odczuwanie stałego, nieuzasadnionego niepokoju, strachu. Osoby znajdujące się w tym stanie mają potrzebę ukrycia się, a wszystkie bodźce, które do nich docierają, takie jak głośne rozmowy, muzyka, śmiech, podrażniają jej układ nerwowy i wzmagają uczucie niepokoju.

Nadmierne zdenerwowanie. Osoby przeżywające atak nerwicy mogą być nadmiernie agresywne względem bliskich osób, wyraźnie są zdenerwowane, opryskliwe, wybuchają płaczem i złością.

Napady paniki oraz manii. Osoby dotknięcie nerwicą lekową często oczuwają napad paniki. Potrafią na przykład obudzić się w środku nocy z natrętnymi myślami i na przykład zabrać się za sprzątanie, mycie podłogi, czy rozpocząć remont, tylko dlatego, że obawiają się krytyki kogoś, z kogo zdaniem się liczą.

Błędne postrzeganie rzeczywistości. Osoby znerwicowane często mają trudności z odróżnieniem prawdy od własnej interpretacji, na przykład przekonane są, że ktoś chce im wyrządzić krzywdę na podstawie tego, co powiedział, choć nie miało to z tym związku. Znerwicowane osoby tworzą w myślach własne scenariusze zdarzeń, przekonane są, że wszystko pójdzie w złym kierunku.

Zmiany w sferze poznawczej

Niektóre osoby dotknięte nerwicą są dodatkowo zaniepokojone zmianami w funkcjach poznawczych. Zdarza im się zapominać o niektórych faktach, gorzej przyswajają informacje, słabo się koncentrują. Bywa, że pojawiają się natrętne myśli, których nie sposób się pozbyć. Mogą być bardzo uporczywe i dręczące, na przykład jest to często roztrząsanie własnego zachowania, okraszone epitetami. Jednym z najsłynniejszych objawów nerwicy jest oczywiście przymus stałego powtarzania tych samych czynności.

Objawy somatyczne nerwicy

Nerwica lękowa, podobnie jak wiele innych chorób psychicznych, nie objawia się jedynie zaburzeniami psychicznymi, ale również ma wpływ na cały organizm. Pojawiają się objawy fizyczne, najczęściej towarzyszące atakom paniki. Należą do nich takie zdarzenia jak bóle głowy: uciskowe, klasterowe, migrenowe. Do najczęstszych objawów nerwicy należą również objawy płynące z układu pokarmowego. Osoby mogą funkcjonować dwojako albo nic nie jeść, albo jeść za dużo. Ponadto pojawiają się mdłości, biegunka. Innymi objawami są te dotyczące serca, ból serca, ściskanie w sercu, kłucie, wszystko jest objawem lęku. Mogą zdarzyć się problemy z prawidłową koordynacją ciała, nadmierne drżenie rąk i całego ciała, a nawet utrata równowagi. Pacjenci opisują również takie objawy jak nagłe uderzenie gorąca, zimne dłonie i stopy, zimny pot, uczucie nadmiernego chłodu, mimo iż w pomieszczeniu jest ciepło, dreszcze. Typowym objawem somatycznym jest bezsenność i nadpotliwość nocna.

Poprzedni

Yerba Mate właściwości – zdrowie z natury

Dieta w czasie i po chemioterapii

Następny

Dodaj komentarz