Objawy niedoboru magnezu

, Tagi ,

Magnez jest ważnym pierwiastkiem z biologicznego punktu widzenia. Odgrywa ważną rolę w przemianie komórkowej a także jest niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego. Mimo, że jest jednym z najliczniej występujących związków jego niedobory zdarzają się często.

Rola magnezu w organizmie

Magnez odpowiada za pracę mięśni i systemu nerwowego. Aktywizuje kilkaset enzymów, które działają w komórkach oraz płynach ustrojowych organizmu. Jest ważny w procesie przemiany cukrowców, odpowiada za regulację ciśnienia tętniczego oraz obniża poziom cholesterolu we krwi, przez co jest ważny w profilaktyce miażdżycy. Przeciwdziała przenikaniu do tkanek groźnych dla człowieka metali ciężkich. Ołów z benzyny obecny jest w powietrzu, a także kumuluje się w hodowanych przy drogach warzywach i owocach. Zapotrzebowanie na ten związek wynosi 6-10 mg w przeliczeniu na jeden kilogram ciała w ciągu doby.

Przyczyny niedoboru magnezu

Niedobór magnezu można uznać za po części wynik współczesnego stylu życia. Pierwiastek ten należy dostarczać organizmowi codziennie w formie zbilansowanej diety. Jak wiadomo nie każdy ma na to czas. Dieta opiera się na przetworach zbożowych i mięsnych, które w wyniku wielokrotnego przetworzenia mają w sobie mniej wartości odżywczych, niż powinny. Także rośliny zawierają go mniej z powodu postępującego wyjałowienia gleby, która jest mocno eksploatowana przez rolników. Tempo życia narzuca także nałogowe picie kawy, która powoduje wypłukiwanie tego cennego pierwiastka z ciała. Jest to sytuacja alarmująca ponieważ niedobory magnezu prowadzą przede wszystkim do zaburzeń w układzie nerwowym, może być podłożem takich chorób jak nerwica lub depresja, które we współczesnym świecie także stają się coraz większą plagą.

Objawy niedoboru magnezu

Pierwszymi objawami niedoboru, które powinny zaniepokoić jest drętwienie kończyn, skurcze mięśni, zawroty głowy. Obserwować można także kołatanie, lub nierówny rytm serca. Pojawia się bezsenność, problemy z utrzymaniem równowagi, skupieniu się. Wreszcie nagle zaczynają dręczyć trudne do zlokalizowania bóle, które pojawiają się znikąd. Cierpią włosy, które stają się matowe i suche, oraz paznokcie, które tracą elastyczność i stają się łamliwe. Mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem, przed nami roztacza się jakby mgła, a po obrazie rozsiane jest kilkadziesiąt małych punkcików. Problemy te nasilają się szczególnie w czasie przejściowych zmian pogodowych, na przykład gdy po kilku pięknych dniach nagle zaczyna padać.

Psychiczne skutki niedoboru magnezu

Niedobór magnezu prowadzi do obniżenia samopoczucia, niechęci do aktywności. Spadają zdolności umysłowe w wyniku czego całkiem młode osoby mogą czuć się zagubione i popełniać podstawowe błędy. Często odbija się to na życiu zawodowym. Człowiek czuje się bezradny i przytłoczony nawałem obowiązków, a to doskonałe warunki do rozwinięcia się zaburzeń psychicznych, szczególnie jeśli zaistniała sytuacja trwa zbyt długo.

Suplementacja magnezu

Okazuje się, że gdy wpiszemy w wyszukiwarce hasło „niedobór magnezu” wyskakuje setki reklam specyfików, które mają temu zaradzić. Hasło to stało się współcześnie modne. Z jednej strony tanie i proste metody leczenia na przykład depresji magnezem mogłyby przynieść zaskakujące efekty i stać się konkurencją dla innych lekarstw, jednak okazuje się, że na magnezie w tabletce także da się zarobić. Biznes farmaceutyczny skrzętnie to wykorzystuje. Kiedy nie ma czasu zadbać o zdrowie proste i szybkie rozwiązania stają się lekiem na całe zło. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to objaw pozytywny. Sztuczny magnez ma zdecydowanie mniejszą skuteczność niż uzyskiwany naturalnie, ponieważ gorzej się wchłania.

Naturalne źródła magnezu

Okazuje się, że istnieje kilka ważnych źródeł magnezu pochodzenia naturalnego. Należą do nich mak, kakao, orzechy laskowe, produkty sojowe. W dalszej kolejności kasza gryczana, fasola, czekolada. Groch, owoce róży, chleb razowy, warzywa. Ważnym źródłem wapnia i magnezu jest dolomit, naturalny minerał w postaci kamienia do kupienia w internecie.

Poprzedni

Trening kondycyjny

Jakie są objawy odwodnienia?

Następny

Dodaj komentarz