Objawy niedoboru witaminy B12

, Tagi , , , , , , , ,

Z jednej strony coraz więcej uwagi poświęcamy na wyszukiwanie coraz to nowych diet, z drugiej boimy się niedoborów. Przeciwnicy diety wegetariańskiej i wegańskiej straszą niedoborami witaminy B12. Czy jest się czego obawiać, jak temu zaradzić?

Objawy niedoboru witaminy B12

Niedobór witaminy niszczy funkcjonowanie całego organizmu. Powoli wyniszcza wiele organów i rujnuje zdrowie. Niestety wielu lekarzy nie wiąże rozwoju chorób z niedoborem i przepisuje leki, które nie pomagają, a jedynie mogą spowolnić rozwój choroby lub zamaskować ją. Niezależnie od diety (również osoby nie stosujące diety wegetariańskiej z powodu innych przyczyn mogą cierpieć na niedobory) jeśli zauważamy u siebie podobne objawy, warto sprawdzić poziom witaminy B12. Do chorób, które są wynikiem długotrwałych niedoborów należą nowotwory oraz Alzheimer. U dzieci z niedoborem witaminy może wystąpić zahamowanie wzrostu oraz rozwoju. Do mniej dotkliwych skutków niedoboru należą problemy z układem nerwowym, nadmierna agresja, problemy z zachowaniem koncentracji. Pojawiają się kłopoty z drętwieniem kończyn, a także zespół przewlekłego zmęczenia. Typowym objawem jest obniżenie nastroju, a nawet rozwój depresji. Alarmujące powinno być już nadmierne obniżenie odporności, częste choroby, pojawiające się jedna za drugą, pomimo iż nie było to do tej pory specyfiką danej osoby. Innym układem jaki dotyka niedobór witaminy jest układ hormonalny. Sprawia to również, że pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Warto zwrócić również uwagę na problemy z układem trawienia, problemy żołądkowe, bóle brzucha, biegunki, nudności.

Czy dieta wegetariańska powoduje niedobory witaminy B12?

Witamina B12 jest bardzo potrzebna człowiekowi niezależnie od diety. W tej chwili mamy do czynienia z dwoma sprzecznymi wersjami. Wegetarianie twierdzą, że mogą dostarczać sobie witaminy poprzez dietę jaką stosują, a nawet, że wytwarza się ona samoistnie. Dodatkowo spożywają takie produkty jak algi morskie, lub produkty fermentowane z soi, które mają być źródłem tej witaminy. Ze wszystkimi tymi twierdzeniami nie zgadza się grupa przeciwników, którzy twierdzą, że naturalnym źródłem witaminy jest wyłącznie mięso, również mięso ryby. Przy diecie wegetariańskiej zalecają jedynie suplementację czystą witaminą B12. Obserwacja kultur, gdzie kultywuje się jedzenie wegetariańskie zdaje się potwierdzać tą drugą wersję. Dlatego wegetarianie powinni suplementować B12. Szczególnie, że po pierwsze, jej niedobory pojawiają się dopiero po jakimś czasie (po upływie nawet kilku lat), po drugie niedobór może być utajniony, co oznacza, że pomimo jego występowania nie ma typowych objawów niedoboru.

Jakie jest zapotrzebowanie na witamię B12?

Organizm potrzebuje tej witaminy w bardzo niewielkich ilościach, ale jednak jej niedobory sprawiają, że zaczyna poważnie chorować. Dlatego ważne jest pilnowanie odpowiedzniego poziomu tej witaminy. Suplementacja nie musi przebiegać przez cały czas trwania diety wegetariańskiej. Wystarczy witaminę uzupełniać co jakiś czas, aby zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na nią. Witamina ta należy do kompleksu witamin z grupy B. Wegetarianie i weganie z pewnością zjadają więcej tych witamin niż inni ludzie. Dlatego witamina B12 zdecydowanie lepiej się u nich przyjmuje. Warto w okresie suplementacji uzupełniać dietę w te witaminy, lub, w razie potrzeby przyjmować je w kompleksie. W naturalnych warunkach witamina wytwarzana jest z bakterii w układzie pokarmowym, do czego potrzebne jest spożycie produktów mięsnych, nabiału oraz ryb.

Naturalne źródła witaminy B12

Oczywiście warto w pierwszej kolejności, aby uzupełnić poziom witaminy, sięgać po jej naturalne źródła. Wcale nie trzeba produktów tych jeść bardzo dużo, by zapewnić sobie optymalny poziom witaminy. W dużej mierze naturalnie znajduje się ona w podrobach, znajdziemy ją w wątróbce zwierzęcej, czy nerkach. Witamina ta znajduje się w jajach i nabiale, dlatego wegetarianie zjadający niewielkie ilości tych produktów nie są narażeni na niedobory. Podobnie jak osoby zjadające co jaki czas ryby, szczególnie makrelę, sardynkę, śledzia. Również w skorupiakach oraz innych owocach morza znajdziemy zasób witaminy. Witamina ta znajduje się również na przykład w pszczelim pyłku, drożdżach spożywczych, czy liściach nori.

Zanim przejdziesz na wegetarianizm

Warto przemyśleć kwestię i zaopatrzyć się w suplementy już na początku diety wegetariańskiej. Dzięki temu unikniemy problemów ze zdrowiem. Warto wiedzieć, że długotrwały niedobór witaminy powoduje, że jej wchłanianie również jest utrudnione. Również niektóre choroby mogą powodować utrudnione wchłanianie witaminy, a należą do nich zespół cieknącego jelita, zapalenia jelit, zaburzenia pracy trzustki, czy chociażby osiągnięcie zaawansowanego wieku. Osoby znajdujące się w tej grupie ryzyka powinny przemyśleć, czy przejście na wegetarianizm będzie im służyło, a jeśli tak, to powinna być to dieta mądrze prowadzona.

Poprzedni

Komórki macierzyste w ortopedii

Mity na temat budowania masy mięśniowej

Następny

Dodaj komentarz