Obrzęk powiek – jak sobie z tym radzić?

Tagi , ,

Obrzęki pod oczami mogą mieć różne przyczyny. Często nie stanowią wyłącznie problemu kosmetycznego, który postarza czy sprawia wrażenie smutnego wyrazu twarzy, ale mogą stanowić o głębszym problemie lub niekorzystnym procesie toczącym się wewnątrz ciała.

Przyczyny obrzęku powiek

Obrzęki powiek dolnych, czyli potocznie zwane worki pod oczami często są lekceważone. Ich obecność wiązana jest z przemęczeniem, stresem, prowadzeniem złego trybu życia, a także spędzaniem dużej ilości czasu pracując przed komputerem. To także po prostu wynik upływającego czasu, kiedy skóra traci powoli swoją dawną elastyczność. To wszystko jest po części prawdą, ale nie całą.

Opuchnięcie powiek może świadczyć na przykład o toczącym się stanie zapalnym. Zapalenie powiek spojówek lub powiek dolnych to stosunkowo częsty problem okulistyczny. Sezonowo w ten sposób objawiają się alergie. Obrzęk powiek może też świadczyć o ogólnej kondycji organizmu. Statystyczny Polak spożywa znacznie więcej soli niż powinien. Jest ona zawarta w serach i wędlinach, a także dodawana do większości potraw, które są podstawą dziennego żywienia. Nadmiar soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie, stąd też spuchnięcie twarzy i oczu. Także odwodnienie objawia się obrzękiem powiek. Często przyczyną jest po prostu nadmierne jednorazowe spożycie alkoholu czy nieprzespana noc. Jeśli mimo uzupełnienia płynów opuchnięcie nie ustępuje należy udać się do lekarza, gdyż może wskazywać to na problem z tarczycą lub na zaburzenia nerek.

Jak sobie radzić

O ile nie mamy do czynienia z zaawansowaną chorobą a problemem kosmetycznym można spróbować dwóch głównych metod. Obie dotyczą działania zewnętrznego. Sprawdzoną metodą na opuchnięte powieki jest przyłożenie do nich zimnych przedmiotów. Okład z herbaty, rumianku i ogórków ma działanie ściągające. Dobre działanie posiada awokado, które zawiera koktajl podstawowych witamin z grupy B a także C, E i A. Znacząco wpływają one na wygląd i kondycję skóry, nawilżając ją i wpływając na jej napięcie. Dobre efekty dają kremy na przykład te z dodatkiem miłorzębu japońskiego, arniki, lub środki zawierające kofeinę. Istnieją także silnie rozjaśniające środki kosmetyczne. Dodatkowo dobrze jest spożywać odpowiednią ilość wody niegazowanej, stosować ograniczenie soli oraz wysypiać się. Warto przeprowadzić kurację oczyszczającą organizm, jeść więcej produktów, które odpowiadają za stan skóry.

Czasami koniecznym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna. Należy się nad nią zastanowić tylko wtedy, gdy doraźne środki nie przynoszą pożądanego efektu, a przeprowadzone badania nie wykrywają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Operacja polega na przeszczepie komórek macierzystych pacjenta lub nacięciu skóry i wydobyciu nadmiernej ilości tłuszczu. Zabieg nie jest zbyt inwazyjny i już tego samego dnia pacjent może udać się do domu.

Poprzedni

Niskokaloryczna kolacja

Niskokaloryczne przekąski

Następny

Dodaj komentarz