Ochrona oczu latem

, Tagi

Oczy to jedna z najwrażliwszych części ludzkiego ciała. Każdy z nas wie, że wymagają wsparcia i ochrony, szczególnie w letnie dni, gdy słońce świeci najmocniej w ciągu całego roku. Oto kilka porad jak chronić oczy.

Dlaczego trzeba ochraniać oczy?

Wielu z nas dobrze radzi sobie choćby bez okularów przeciwsłonecznych i uważa, że nie jest to dla nich problemem. Tymczasem oczy są tak samo narażone na promieniowanie, co skóra. Promieniowanie, często wzmocnione jeszcze przez odbijanie się od jasnych powierzchni, czy luster jest w stanie skutecznie porazić wzrok i spowodować nieodwracalne zmiany. Ponadto podczas patrzenia w słoneczny dzień po prostu mrużymy oczy, aby chociaż w ten sposób ochronić je przed nadmiarem światła. Powoduje to przyśpieszone tworzenie się pierwszych zmarszczek mimicznych, tak zwanych kurzych łapek. Przez to nawet młode osoby mogą wyglądać na dużo starsze.

Okulary przeciwsłoneczne

Oczywiście każde dziecko wie, że najlepszą ochroną przed słońcem są okulary przeciwsłoneczne. Nie wielu z nas jednak jest w stanie rozpoznać odpowiednie okulary. Większość z kupujących nie widzi różnicy pomiędzy okularami kupionymi na miejscowym bazarku, w supermarkecie lub stoisku na wczasach z okularami, które naprawdę osłaniają wzrok. Te pierwsze często czynią więcej szkody niż pożytku. Zwykłe okulary, które są po prostu wstawionymi w oprawkę ciemnymi kawałkami plastyku w żaden sposób nie chronią oczu przed słońcem. Naturalną rzeczą jest, że oko w zacienionym pomieszczeniu lub gdy nosimy ciemne okulary reaguje rozszerzając źrenicę, aby lepiej wykorzystać mniejszy dopływ światła. To dlatego po chwili oczy „przyzwyczajają” się do ciemności, dzieje się tak ponieważ źrenica potrzebuje czasu by się rozszerzyć. Łapanie większej ilości światła jest przydatne w nocy, kiedy próbujemy dostosować wzrok, ale nie w ciągu słonecznego dnia. Chociaż tego nie czuć to przez okulary z bazaru przedostaje się dokładnie tyle samo światła co gdybyśmy chodzili bez nich. Ale ponieważ źrenica jest rozszerzona to światła jest nawet jeszcze więcej. W takim układzie w rezultacie oko jest narażone na większe promieniowanie niż gdybyśmy w ogóle nie nosili okularów. Wniosek z tego jest jeden – noszenie tanich okularów przeciwsłonecznych po prostu szkodzi. Aby okulary były dobre muszą posiadać filtr UV, który będzie blokował nadmierne promieniowanie.

Czy okulary trzeba nosić cały czas?

Oczywiście okularów nie trzeba mieć na nosie non stop. Wręcz noszenie okularów przeciwsłonecznych przez cały dzień nie jest wskazane. Oczy potrzebują światła tak samo jak skóra. Dlatego na przykład podczas siedzenia w cieniu drzewa lub pod parasolem nie są konieczne. Najważniejsze to nosić je w porze gdy słońce jest wysoko w zenicie i promieniowanie jest silne, co opowiada kilku godzinom od mniej więcej jedenastej do godziny drugiej po południu. Później promieniowanie zmniejsza się.

Ochrona oczu kierowców

Poważnym zagrożeniem na drodze jest oślepienie słońcem kierowców samochodów i innych pojazdów, a nawet jadących rowerami. Upośledza to postrzeganie i jest często przyczyną wypadków drogowych. Ponieważ promienie słoneczne odbijają się od jezdni oraz samochodu, powodują, że kierowcy często nie widzą znaków poziomych, pionowych, a nawet nie dostrzegają poprawnie sygnalizacji świetlnej czy osób czekających na przejście na drugą stronę ulicy na pasach. Dlatego w słoneczne dni kierowcy powinni nosić okulary z filtrem UV za każdym razem gdy wsiadają do samochodu. Jeśli mamy do czynienia z kierowcą z wadą wzroku powinien on również zadbać o wzrok. Wskazane jest dobranie okularów z fotochromem noszonych na co dzień, noszenie soczewek i okularów z filtrem. Okulary powinny być przynajmniej wyposażone w powłokę anty refleksyjną. Korzystając z tych rzeczy poprawiamy komfort jazdy, a nawet ratujemy zdrowie i życie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Daj pić oczom

Nikogo nie dziwi, że skóra potrzebuje latem częstego nawilżania, ale mało kto myśli w ten sam sposób o oczach. Tymczasem one również potrzebują nawilżenia. W upalne i słoneczne dni śluzówka oka wysycha. Rezultatem jest znane wszystkim zmęczenie oka, uczucie pieczenia, piasku pod powiekami. Aby tego uniknąć przede wszystkim należy dostarczać całemu organizmowi odpowiedniej ilości wody. W tym celu należy pić dużą ilość czystej wody, ale również dostarczać elektrolitów dla prawidłowego przewodnictwa impulsów elektrycznych w organizmie. Warto zjadać duże ilości owoców, które zawierają zarówno potas, jak i sód, oraz zestaw wielu innych działających pozytywnie na oczy pierwiastków. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób spędzających dużo czasu na słońcu, jest zastosowanie kropel do oczu, które zmniejszą podrażnienie i nawilżą spojówkę, czyniąc ją bardziej elastyczną, co przyczyni się również do polepszenia jakości widzenia. Dobrze jest również robić kompresy na oczy, na przykład z rumianku o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Ciepły kompres pozwoli również oczom na większy relaks i odpoczynek nocą.

Poprzedni

Trampolina fitness do ćwiczeń

Zalety rozciągniętego ciała

Następny

Dodaj komentarz