Wydaje nam się, że w naszym domu powietrze jest czyste, przecież wychodzimy palić na zewnątrz. Tymczasem wcale tak nie jest, ponadto warto zadbać o to, by było świeższe dla własnego zdrowia. To istotne szczególnie w sypialniach i pomieszczeniach gdzie pracujemy, przebywamy dłuższy czas.
Co wisi w powietrzu?
W naszych pokojach, sypialniach pojawia się wiele szkodliwych substancji, co więcej nie widzimy ich gołym okiem. Należy do nich między innymi przede wszystkim dym nikotynowy, gdyż bardzo wielu ludzi pali, nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Pomieszczenia takie jak kuchnia często są zanieczyszczone spalinami pochodzącymi z jedzenia, czy środkami chemicznymi stosowanymi do czyszczenia pomieszczeń. Podobnie sytuacja przedstawia się w łazience. Nawet w innych pomieszczeniach może unosić się chemiczny koktajl, na przykład gdy stosujemy jakieś środki przeciw owadom. Większość gospodarstw domowych używa do ogrzania domu pieców centralnych węglowych. Z nieszczelnych pieców i kominów przesączają się niewielkie ilości produktów spalania, nierzadko bardzo toksycznych. Większe ilości da się wyczuć, mniejsze nie są wyczuwalne. Warto wiedzieć również, że z naszych mebli, farb do ścian, lakierów do podłóg w dużej mierze stale wydobywają się niezdrowe związki. Należy do nich na przykład niesławny formaldehyd, ksylen, które mogą wywołać raka. Składnikiem lakieru jest na przykład benzen. Nawet w pomieszczeniach gdzie nie ma takich substancji z pewnością żyją ogromne ilości roztoczy, które produkują kurz oraz wydalają odchody. Są to substancje wywołujące alergie, a nawet u osób nieuczulonych wpływają na samopoczucie, odczuwają one swędzenie skóry głowy i ciała. Ostatnim elementem niewidocznym dla oczu jest smog elektroniczny. Powstaje kiedy w pomieszczeniu używamy dużej ilości sprzętu elektronicznego takiego jak telewizory, komputery, sprzęt biurowy. Produkują one dużą ilość jonów dodatnich mających negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.
Co zrobić, by oczyścić powietrze?
Najprostszym sposobem jest regularne, codzienne wietrzenie pomieszczeń. Należy to robić również zimą, podczas mrozów, opadów śniegu czy deszczu. Właśnie w takich warunkach powietrze na zewnątrz ma najwięcej dobroczynnych właściwości, czyli jonów ujemnych. Oczywiście najlepiej wietrzyć pomieszczenia w miejscach, gdzie nie ma wysokiego zagrożenia smogiem zimą. Wietrzenie nie musi być długie. Aby całkowicie wymienić powietrze w średniej wielkości pomieszczeniu warto wietrzyć je przez około osiem minut. Latem należy zapewnić stałą wymianę powietrza. Jednocześnie warto zadbać o szczelność pieców centralnego ogrzewania, czy kominków domowych, tak aby dym odprowadzany był w całości na zewnątrz. Nie wolno również w piecach spalać rzeczy, które nie są do tego przeznaczone, na przykład plastykowych butelek, śmieci, starych ubrań, butów. Toksyczne gazy powstające w procesie takiego spalania są bardzo szkodliwe dla człowieka i środowiska. Nawet spalanie zwykłych kolorowych gazet nie jest całkowicie bezpieczne. Warto przynajmniej te pomieszczenia, gdzie śpimy, oczyścić z urządzeń elektronicznych, wyłączać rutery wifi na czas gdy nie są używane.
Rośliny filtrujące powietrze
W sytuacji, kiedy wietrzenie nie będzie mogło być przeprowadzane, wskazane jest hodowanie roślin, które szczególnie w nocy filtrują powietrze, a produkują tlen. Mają one zdolność usunięcia z pomieszczenia nawet ciężkich zanieczyszczeń, takich jak formaldehyd i inne substancje szkodliwe. Już nawet amerykańska organizacja podbijająca kosmos, czyli NASA, uznała, że skuteczne jest działanie tych zielonych filtrów. Są to rośliny powszechnie hodowane w domu, tak jak na przykład sanseweria gwinejska, bluszcz pospolity, czy zwykła paprotka. Warto hodować w domu również fikusy, draceny. Innymi roślinami znanymi ze swoich właściwości oczyszczających są daktylowiec niski, chryzantema. Oczywiście aby osiągnąć całkowite oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu nie wystarczy jedna roślina. Warto mieć ich kilka w jednym miejscu, ale i wówczas nie są w stanie przefiltrować całego powietrza. Niemniej jednak przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, a nawet niewielka poprawa jest warta tego, by rośliny te żyły razem z nami w domach. Dla tych, którzy chcą lepszych efektów zalecane są filtry powietrza.
Nie zapominaj o sobotnim sprzątaniu
Nie tylko osoby uczulone na kurz powinny dbać o czystość pomieszczeń w domu. Regularnie należy odurzać podłogi, wycierać kurze. Lepiej w domu nie trzymać ciężkich dywanów, zasłon, koców wełnianych lub polarowych. Zbierają one kurz jak nic innego, podobnie jak na przykład poduszki z pierzem. Warto je co jakiś czas dokładnie trzepać, aby usunąć kurz, jednak w ten sposób nie usuwamy roztoczy. Jednym ze sposobów na ich usunięcie jest na przykład wkładanie przedmiotów do zamrażarki, aby niskie temperatury wybiły roztocze. Zimą w mroźne dni warto wyrzucać kołdry, koce i inne przedmioty na balkon. Wiadomo, że nawet ciężko pracując nie jest się w stanie osiągnąć sterylnej czystości, jednak nawet co tygodniowe sprzątanie przyczynia się do podniesienia jakości powietrza w domu.