Odchudzanie w ciąży

, , Tagi , ,

Każda kobieta chciałaby móc pochwalić się szczupłą sylwetką, choć bywają sytuacje, kiedy dbałość o swój wygląd musi zejść na drugi plan. Najlepszym tego przykładem jest ciąża, podczas której wszystko powinno zostać podporządkowane zdrowiu matki i będącego w drodze dziecka.

Moda przyszła od gwiazd

Piszemy o rzeczach oczywistych? Niestety, nie. Od kilku lat panuje bowiem moda na odchudzanie w ciąży. Moda, która swoje pierwsze kroki stawiała dzięki amerykańskim gwiazdom showbiznesu, ale szybko dotarła również do innych zakątków świata. W tym do Polski. Całkiem możliwe, że gdyby każda z nas przyjrzała się sposobowi odżywiania ciężarnych kobiet z grona swoich znajomych, spotkałaby co najmniej jedną, która tej modzie już uległa. Dość powiedzieć, że zjawisko to doczekało się nawet swojej fachowej nazwy – pregoreksja, czyli ciążowa anoreksja.

Ciąża wymaga podwójnej odpowiedzialności

Czym się objawia? Ujmując rzecz wprost – kobieta zachowuje się tak, jakby zapomniała, że podczas ciąży powinna być podwójnie odpowiedzialna i próbuje kolejnych sposobów na zrzucenie zbędnych – jak się jej wydaje – kilogramów. I tak, aplikuje sobie przeróżne diety, nie zapominając przy tym o tych przypominających wręcz głodówkę; wybiera nie te produkty, które są zdrowe, ale te, które mają najmniej kalorii; najczęściej też przesadza z aktywnością fizyczną, na przykład regularnie uczęszczając na siłownię. Jest to sytuacja skrajna i nieodpowiedzialna. Kluczem jakim powinna kierować się przyszła mama jest zdanie: nie tyle schudnąć za wszelką cenę, co nie przytyć zbyt dużo. 

Powtarzanie sobie „znam granicę” bywa nieprawdą

Taki sposób na donoszenie ciąży oznacza, że kobieta albo nie zdaje sobie sprawy z możliwych konsekwencji, albo lekceważy je, wmawiając sobie „znam granicę”. Problem w tym, że nie, nie zna. Ciąża nie polega bowiem na tym, by zastanawiać się, jak wygląda minimum tego, co mogę zrobić dla zdrowia samej siebie i dziecka. Chodzi o to, by zadbać o obydwoje w absolutnie najlepszy z możliwych sposobów. Odchudzanie się jest jego zupełnym przeciwieństwem. To dlatego, że niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań.

Konsekwencją mogą być tragiczne

Wśród nich znajdujemy chociażby tak poważne zaburzenie rozwoju płodu jak wcześniactwo. W późniejszych latach życia dziecka taka dieta matki, która jest uboga w wartościowe dla płodu składniki, może zaś objawiać się na przykład chorobami serca. Co więcej, to wcale nie najczarniejszy z możliwych scenariuszy, ponieważ udowodniono, że konsekwencją może być nawet poronienie. Poza tym dieta może także odbić się na samej matce. Przykładowo, problemami z kośćmi.

Dbać o siebie? Tak, ale z głową

Ciąża to czas, który niektóre kobiety wykorzystują aby bezkarnie objadać się. Jest to tak samo szkodliwe jak odchudzanie w czasie ciąży. Oczywiście często bywa to trudne, ponieważ ciało ciężarnej rządzi się swoimi prawami. Ale jeśli zdarzyło się nam przesadzić nie należy od razu wpadać w panikę. Ważne jest, aby pamiętać, że zwiększenie wagi ciała kobiety o mniej więcej 10-15 kilogramów to w trakcie ciąży normalna sytuacja. Po porodzie waga w miarę szybko wraca do normy. Oczywiście, warto też dbać o swój wygląd, ale wszystko z głową. Kluczem do sukcesu będzie więc serwowanie sobie zdrowych posiłków przy jednoczesnej aktywności fizycznej. Odpada jednak wspomniana już siłownia – o ile ćwiczenia są zbyt obciążające. Te lekkie na przykład kombinacja ćwiczeń z lekkimi ciężarkami i przysiadów nie zaszkodzą. Także basen jest dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam. Aktywność fizyczna w czasie ciąży pozwoli na łatwiejszy poród i szybszy powrót do pełnej sprawności.

Dzięki takiemu połączeniu kobieta nie przybierze w trakcie ciąży zbędnych kalorii (czyli takich, które zostaną z nią już po urodzeniu dziecka). I najważniejsze – będzie miała tę satysfakcję, że zrobiło wszystko, co mogła, by pielęgnować zdrowie swoje i dziecka.

Poprzedni

Jak ćwiczyć na orbiterku?

Otyłość u dzieci

Następny

Dodaj komentarz