Odżywka białkowa czy gainer – Co lepsze?

Tagi

Systematyczna praca nad budowaniem masy mięśniowej nie zawsze przynosi pożądane efekty, dlatego wielu sportowców poszukuje wspomagania w postaci odżywek i suplementów. Do wyboru mają przede wszystkim dwa rodzaje odżywek – białkowe oraz tzw. gainery, czyli odżywki białkowo-węglowodanowe. Wiele osób trenujących zastanawia się nad tym, która z nich wybrać, aby zapewniła doskonalsze efekty treningowe.

Odżywka białkowa czy gainer? Poszukiwanie idealnej mieszanki białkowej lub białkowo-węglowodanowej przypomina nieco poszukiwanie skutecznego leku na katar. W praktyce odżywki mogą działać podobnie, a drobne różnice w rezultatach zależeć będą przede wszystkim od indywidualnych cech organizmu – szybkości metabolizmu, zdolności komórek do zatrzymywania pewnych substancji itd. Oprócz skutecznej odżywki białkowej ważniejszą rolę odgrywa prawidłowo skomponowana dieta, zaś w tym temacie sportowcy co rusz prześcigają się w budowaniu nowych tez, trendów i sposobów odżywiania.

[AdSense-A]

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż każdy organizm jest inny, skąd konieczność stworzenia indywidualnej diety czy przygotowywania planu treningu. Do budowy mięśni  potrzebne są dwa elementy. Jednym z nich są aminokwasy, które stanowią podstawowy budulec białek i stają się niezbędne do tworzenia nowych struktur mięśniowych. Drugi czynnik to paliwo potrzebne do wykonania tej odbudowy, czyli energia dostarczana w postaci rozkładanych przez organizm węglowodanów. Warunek sukcesu stanowi równowaga pomiędzy tymi czynnikami oraz dostarczenie ich w odpowiedniej ilości.

Wracając do odżywek – zarówno gainer powszechnie uważany za uniwersalny środek do budowania masy mięśniowej, jak i odżywka białkowa mogą być stosowane, jako uzupełnienie odpowiedniej diety pod warunkiem, że ta dieta wykazuje niedobory w zakresie jednej z dwóch grup substancji pokarmowych. Jednym słowem, jeśli plan treningu i potrzeby naszego organizmu wymagają więcej białka do regeneracji niż jesteśmy w stanie zjeść, wówczas przydaje się odżywka białkowa, Natomiast, jeśli mamy bardzo szybki metabolizm, a zapotrzebowanie na kalorie jest ogromne, wówczas warto sięgnąć po bogaty w węglowodany gainer.

Wybór jest kwestią indywidualną i nie można jednoznacznie stwierdzić, który z tych suplementów jest lepszy. Dla jednych lepszym będzie białko, dla innych węglowodany. Decyzję podejmuje się w oparciu o obserwację swojego organizmu i reakcje na pracę czy takie czynniki, jak czas regeneracji. Warto jednak pamiętać, że ani białko ani gainer nie zbudują mięśni same. Są one jedynie materiałem potrzebnym do ich budowy, która wymaga jeszcze impulsu w postaci pracy mięśni. Tylko systematyczny trening wspomagany odżywkami zapewni sukces.

Poprzedni

Prawidłowa dieta w nadciśnieniu tętniczym

Najlepszy chleb na odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz