Olej rycynowy na włosy

Tagi , ,

Moda na stosowanie olejków z różnych roślin jest coraz powszechniejsza. Na włosy nakłada się olejek arganowy, kokosowy lub migdałowy, które mają kuszący zapach, a ich siłę wykorzystuje się także w szamponach i odżywkach. Regularne używanie takich olejków zapewnia włosom zdecydowanie lepszą kondycję, nabłyszcza je i poprawia stan skóry głowy. Co ciekawe już nasze babcie doceniały olej rycynowy na włosy jako kosmetyk o wszechstronnym działaniu. Najczęściej wykorzystywano go jako składnik masek na włosy o działaniu wzmacniającym, wpływającym także korzystnie na wzrost włosów.

Olej rycynowy – jak stosować

Nabłyszczające działanie oleju rycynowego to jego niewątpliwy atut. Należy jednak pamiętać o tym, że ma on dość gęstą konsystencję, zatem należy go wymieszać z innym olejem, aby nadać mu postać zbliżoną do klasycznych olejków o rzadszej konsystencji. Tym drugim środkiem może być dowolny olej – migdałowy, kokosowy, a nawet olej z pestek winogron. Taką mieszankę można nakładać bezpośrednio na włosy na co najmniej pół godziny, a po tym czasie należy umyć włosy odpowiednim szamponem. W przypadku włosów wysuszonych i osłabionych olej można nałożyć nawet na całą noc. Ze względu na swoją konsystencję olej rycynowy trudniej się zmywa, zatem dwukrotne mycie włosów jest wręcz koniecznością. Blondynki, które chciałyby wykorzystać odżywczą moc oleju rycynowego, powinny pamiętać o tym, że olej rycynowy lekko przyciemnia włosy. W tym przypadku wskazane jest używanie oleju rycynowego jedynie na skórę głowy.

Maseczki na włosy

Olej rycynowy nakłada się na włosy najczęściej raz czy dwa razy w tygodniu. Taka częstotliwość pomaga przywrócić włosom blask, a jednocześnie odpowiednio nawilża skórę głowy i pozytywnie wpływa na cebulki włosów odpowiednio je wzmacniając. Często odżywczą moc oleju rycynowego wykorzystuje się do przygotowania odpowiednich maseczek na włosy. Najczęściej można znaleźć przepis na maseczkę wykonaną z 1 łyżki oleju rycynowego, 1 łyżki oliwy z oliwek i 1 żółtka. Całość należy wymieszać i nałożyć na włosy. Do takiej maseczki można dodać także kilka kropel soku z cytryny albo jedną czy dwie kapsułki witaminy A + E. Wielką popularyzatorką maseczki o podobnym składzie była Violetta Villas, która do oleju rycynowego i żółtka dodawała naftę kosmetyczną. Taka maseczką jest trudna do spłukania, zaś sama nafta kosmetyczna może pozostawiać na włosach charakterystyczny zapach. Innym dobrym sposobem na wykorzystanie oleju rycynowego jego mycie włosów szamponem z niewielką ilością oleju. W przeciwieństwie do innych olejków, oleju rycynowego nie trzeba dodatkowo podgrzewać aby nałożyć go na włosy. Jednak warto pamiętać o tym, że sam olej rycynowy trudno się zmywa, a przy dłuższych włosach może je dodatkowo sklejać i utrudniać rozczesywanie.

Olej rycynowy – na co jeszcze

Sam olej rycynowy bardzo często jest wykorzystywany jako odżywka wzmacniająca brwi i rzęsy, daje również korzystne efekty jako kuracja wzmacniająca paznokcie. Lekko podgrzany olej rycynowy w połączeniu z innym olejem można stosować do masażu skóry głowy, co poprawia jej ukrwienie, wzmacnia cebulki włosów i poprawia wygląd włosów. Można go także dodawać do szamponu i taką mieszanką umyć włosy, zapewniając im połysk. Trzeba jedynie pamiętać, aby do szamponu dodać jedynie kilka kropel oleju. Równie dobre efekty daje olej rycynowy dodany do maski na włosy, który w ten sposób wspiera działanie samej maski. W odróżnieniu od innych olejków olej rycynowy jest dostępny w każdej aptece i sklepie zielarskim, a jego niska cena sprzyja wykorzystywaniu go do regularnej pielęgnacji włosów.

Poprzedni

Zespół niespokojnych nóg

Jak odchudzić ramiona?

Następny

Dodaj komentarz