Olej z pestek winogron

, Tagi ,

Olej z pestek winogron stosowany jest najczęściej w kuchni. Swoją popularność zawdzięcza bogactwu w składniki odżywcze. Tłoczony jest z pestek winogron, które już wykorzystano do produkcji wina, zatem jest niezwykle ekologiczny. Ma delikatną barwę i jest praktycznie bezwonny, zatem idealnie nadaje się do sałatek, nie ma także zdecydowanego smaku. Jego atutami jest także wysoka temperatura dymienia (190 stopni) i tężenia (tężeje dopiero po przekroczeniu minus 18 stopni Celsjusza).

 Walory zdrowotne oleju z pestek winogron

Olej z pestek winogron jest bogaty w kwas linolowy, dzięki któremu zapobiega powstawaniu zatorów w żyłach. Regularne spożywanie oleju sprzyja obniżeniu złego cholesterolu (LDL) i jednocześnie podwyższa dobry cholesterol (HDL). Olej jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a mimo to można go wykorzystywać do smażenia, choć ze względu na dosyć szybkie utlenianie kwasu linolowego raczej do obróbki termicznej nie jest zalecany. Dzięki bardzo dużej zawartości wielonienasyconych kwasów Omega-6 jest rekomendowany osobom z chorobami układu krążenia. Olej jest także bogatym źródłem witaminy E, która jest znana z właściwości odmładzających. Dodatkowo jest bardzo silnie działającym antyoksydantem, który zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, przez co wzmacnia jego odporność.

 Inne sposoby wykorzystania oleju

Olej z pestek winogron tłoczony na zimno można także wykorzystywać do masażu, zarówno jako olejek nawilżający, jak i wspomagający relaksację i odciążający mięśnie. Niewielką ilość oleju można dodawać do kąpieli nawilżającej, a sam olej może skutecznie zastępować oliwkę do ciała – nie pozostawia na ciele zbyt tłustej warstwy. Do masażu można wykorzystywać mieszankę oleju z pestek winogron i innego oleju, najlepiej w równych porcjach, aby zapewnić skórze optymalny relaks.

Nakładany na włosy lekko je nabłyszcza, jednak jego stosunkowo lekka konsystencja sprawia, że nie zawsze jest rekomendowany jako odżywka na bardzo wysuszone końcówki. Ma także bardzo zaskakujące działanie – mianowicie nawilża włosy, a jednocześnie nie powoduje, że włosy szybciej się przetłuszczają.

Olej z pestek a uroda

Olej ten jest często wykorzystywany jako składnik kosmetyków, zalecanych dla cery wrażliwej i suchej, wpływa także korzystnie na naczynia krwionośne i zmniejsza widoczne pajączki. Olej ma także działanie tonizujące i przeciwzapalne, zmniejsza widoczność zaskórników, wzmacnia również barierę lipidową skóry z racji tego, że jest bardzo do niej podobny pod względem budowy. Z tego powodu olej jest zalecany osobom, których skóra wydziela zbyt dużą ilość sebum, bowiem reguluje pracę gruczołów łojowych, a w przypadku skóry z niewielkimi stanami zapalnymi tonizuje i leczy je.Jego bogactwo można wykorzystać także do robienia samodzielnie masek do ciała i włosów – świetnie się sprawdza jako domowy peeling w połączeniu z fusami z kawy.

Przechowywanie

Olej z pestek winogron należy przechowywać w niskiej temperaturze i w ciemnej butelce. Idealnym do tego celu miejscem jest lodówka. Najlepiej zużyć go w ciągu 6 miesięcy od daty produkcji. Sam olej jest dostępny w większości sklepów, a jego cena jest nieco niższa niż cena oliwy z oliwek, ma za to w porównaniu z nią zdecydowanie więcej składników. Jest także bardzo kaloryczny – 100 gramów oleju to aż 889 kilokalorii. Dużym atutem tego oleju jest jego ekologiczny charakter. Sam olej powstaje z pestek winogron, z których wyciśnięto sok na wino, zaś do samego procesu tłoczenia nie są potrzebne dodatkowe skomplikowane urządzenia. Owoce winogron nie są także poddawane żadnym ingerencjom genetycznym, które mogą mieć wpływ na poszczególne składniki oleju.

Poprzedni

Jak schudnąć pięć kilogramów?

Dieta redukcyjna

Następny

Dodaj komentarz