Opryszczka wargowa – przyczyny zachorowania i sposoby leczenia

Tagi

Opryszczka wargowa to nie tylko problem natury estetycznej – jej pojawienie się wiąże się z bólem i pieczeniem. To dość powszechna dolegliwość – według szacunków nosicielami wirusa jest aż 80% populacji, ale zachoruje tylko połowa z nich. Co zrobić w przypadku pojawienia się opryszczki i jak uniknąć nieprzyjemnych powikłań?

Czym jest i jak objawia się opryszczka?

Opryszczka, nazywana potocznie zimnem, wywoływana jest przez wirus Herpes simplex typ 1 – HSV1 (opryszczkę genitalną wywołuje wirus HSV2). Warto wiedzieć, że jeśli chociaż raz się zachoruje, to jest się nosicielem wirusa do końca życia. Opryszczką jest się łatwo zarazić – wirus przenosi się drogą kropelkową.

Opryszczka na ustach to raczej charakterystyczny wykwit, który pojawia się nagle. Skóra na wardze jest zaczerwieniona i zaczyna swędzieć. Następnie pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Po pewnym czasie pęcherzyki zaczynają pękać, a na ich miejscu tworzy się strupek. Zmiana utrzymuje się zazwyczaj przez 7-10 dni.

Co sprzyja powstaniu opryszczki?

Do zarażenia opryszczką wystarczy skorzystanie z tych samych sztućców czy naczyń, co osoba zakażona. Objawy opryszczki mogą nawracać w skutek:

  • osłabienia organizmu,
  • przemęczenia,
  • stresu,
  • niewłaściwej diety,
  • zmarznięcia,
  • w czasie miesiączki,
  • przebywania na wietrze.

Jak leczyć opryszczkę i zapobiec jej nawrotom

Leczenie najlepiej zacząć już w chwili pojawienia się swędzenia wargi. Pierwszą pomoc znajdziesz w aptece – farmaceuta może nam zaproponować tabletki na opryszczkę bez recepty, które dobrze sprawdzają się w przypadku nawrotowej opryszczki. Do leków na opryszczkę zaliczane są głównie maści, które wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzące objawy zakażenia. Dyskretnym sposobem na walkę z tą przypadłością są plastry na opryszczkę, które stosuje się miejscowo. Popularnością cieszą się także domowe sposoby leczenia opryszczki, na przykład smarowanie dotkniętej wypryskiem wargi czosnkiem lub stosowanie okładów z melisy.

Jeśli pomimo leczenia objawy nie ustępują, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który może zdecydować o włączeniu antybiotyków do terapii.

Opryszczka jest chorobą zakaźną i z pozoru nie groźną, ale może prowadzić do powikłań. Dotykanie oczu w czasie przechodzenia opryszczki może skutkować nawet uszkodzeniem wzroku, dlatego należy zachować bezwzględnie higienę rąk w tym czasie.

Poprzedni

Odzież kompresyjna – jej zalety i zastosowanie

Zalety i wady diety sokowej

Następny