Ostropest plamisty ☯ zioła na wątrobę

Tagi , ,

Ostropest plamisty jest bardzo podobny do „ostu” o charakterystycznych purpurowych kwiatach, często spotykanego na naszych łąkach, przy wiejskich drogach i w polu. Ta niepozorna roślina, która wytwarza tysiące kolców jest jednym z najlepiej poznanych środków do leczenia schorzeń wątroby.

Wzmacnia wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Pełni rolę wielkiej oczyszczalni organizmu, niestety jest jednocześnie paradoksalnie organem dość delikatnym, o jaki trzeba szczególnie dbać przez całe życie. Pomocą w tym jest właśnie ostropest plamisty, jaki może pełnić funkcję przeciwdziałającą uszkodzeniom wątroby, jak i pomagać ją wzmacniać i regenerować. Ostropest jest stosowany profilaktycznie jako środek przed wystąpieniem najbardziej popularnych chorób wątroby, jak na przykład przewlekłe zapalenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Jest pomocny przy żółtaczce zmniejszając charakterystyczne zażółcenie gałek ocznych i skóry chorych. Ostropest plamisty zawiera substancję zwaną sylimaryną. Osłania ona błony komórkowe wątroby uniemożliwiając wchłanianie się toksyn z pożywienia i picia. Wykazuje skuteczność nawet w przypadku spożycia trucizn. Jest stosowany jako środek ochronny w przypadku przyjmowania leków mocno obciążających wątrobę. Oprócz tego ostropest stymuluje regenerację komórek poprzez stymulowanie ich wzrostu. Jest też lekarstwem przeciw nadmiernemu stężeniu glukozy we krwi.

W walce z alkoholizmem

Ostropest plamisty ochrania wątrobę także w przypadku nadmiernego spożywania alkoholu. Alkoholizm prowadzi do degradacji wątroby i choroby zwanej marskością. Dlatego ostropest jest polecany osobom nadużywającym alkoholu w celu zmniejszenia spustoszeń jakie czyni on w organizmie człowieka. Przed imprezą rodzinną z ciężkim jedzeniem, suto zakrapianą alkoholem warto zażyć nieco ostropestu. Jest on środkiem ogólnie dostępnym w sklepach zielarskich oraz aptekach, w postaci popularnych tabletek. Najlepszą formą jest oryginalny susz z ostropestu lub herbatka ziołowa.

Poprzedni

Mniszek lekarski ☯ zioła na wątrobę

Karczoch ☯ zioła na wątrobę

Następny

Dodaj komentarz