Otyłość w Polsce

, Tagi ,

Problem otyłości nie dotyka już tylko Stanów Zjednoczonych. W Europie każdego roku umiera ponad milion osób, które zmagały się z nadwagą. To zagadnienie dotyka także Polskę. Na tle Europy zajmujemy wysokie 6. miejsce. Powodów takiego stanu rzeczy istnieje wiele, największym z nich jest jednak niezdrowy tryb życia.

Niezdrowe jedzenie

Ciągła pogoń za pieniędzmi sprawia, że nie mamy czasu na przygotowywanie pełnowartościowych, a co najważniejsze zdrowych posiłków. Wobec tego bardzo często żywimy się w barach szybkiej obsługi i bistrach, gdzie królują hamburgery, frytki i mięsa smażone w głębokim tłuszczu. Tak zrobione jedzenie nie tylko traci wszystkie swoje właściwości, ale także dostarcza naszemu organizmowi wiele węglowodanów prostych, które następnie odkładają się na tkankę tłuszczową. W dietach Polaków brakuje również surowych warzyw i owoców, jakie są źródłem witamin, które wzmacniają odporność i poprawiają samopoczucie.

Brak ruchu

Na otyłość w Polsce duży wpływ ma też niewystarczająca ilość ruchu. I choć na promowanie aktywnego spędzania czasu wydawane są coraz większe kwoty, to Polacy nie są jeszcze do tego pomysłu przekonani. Zamiast rodzinnego spaceru i przejażdżki na rowerze wolą wizytę w kinie czy grilla u sąsiada. Ten problem zaczyna jednak dotykać młodzież, która ustawicznie opuszcza zajęcia z wychowania fizycznego. Na ten proceder pozwalają im rodzice, wypisując zwolnienia. Nie wiedzą oni, że przystając na takie zachowanie swoich pociech, gwarantują im niemiłą przyszłość. Kłopoty ze skompletowaniem młodzieżowych drużyn piłkarskich mają także kluby sportowe. Większość z nich musiała zlikwidować z prowadzanie niektórych grup, bowiem trenerzy nie dysponowali jedenastoma osobami, które mogliby wystawić w meczu.

Słodkie napoje

Walki z otyłością nie upraszczają producenci towarów spożywczych. Stosowane aktualnie metody nie są skierowane na produkcję zdrowego produktu. Przedsiębiorcy kierują się w głównej mierze korzyściami ekonomicznymi, przez co tracą klienci. Dotyczy to w szczególności ludzi, którzy kupują różnego rodzaju słodkie napoje. Nie muszą być one nawet gazowane. Do ich przygotowania używa się sztucznych słodzików. Problem w tym, że organizm człowieka nie potrafi rozłożyć takiego słodzika na czynniki pierwsze i wyciągnąć z niego najpotrzebniejszych wartości. Dlatego też odkłada tego rodzaju substancje jako tkankę tłuszczową. Nadmierne spożywanie takich napoi może doprowadzić do cukrzycy.

Przekąski i podjadanie

Jednakże największym grzechem Polaków jest podjadanie. Nie jemy pięciu posiłków w ciągu dnia, rzadko kiedy zjadamy śniadanie, a kolację spożywamy za późno. Wszystko to powoduje rozregulowanie układu trawiennego. Dużym zmartwieniem są wyniki ostatnich badań, które mówią o tym, że Polacy konsumują bardzo duże ilości słodyczy. Batonik jest zastępstwem dla porządnego śniadania, a paczka chipsów to dla niektórych najlepsze danie na kolację. Węglowodany i tłuszcze, które znajdziemy w tych produktach, w połączeniu z brakiem jakiegokolwiek ruchu przynoszą negatywne efekty, jakie bardzo szybko można zauważyć na wadze. Należy pamiętać, że otyłość to złożona trudność, która wiąże się z niekończącymi się chorobami.

Poprzedni

Wszystko o odchudzaniu ekstremalnym

Spięcia brzucha – ćwiczenia

Następny

Dodaj komentarz