Owoce – Aronia

Tagi

Już nasi najdalsi przodkowie wiedzieli, że moc zdrowia płynie z natury. Każda roślina zawiera swoją unikatową właściwość, która w odpowiedniej formie i ilości potrafi przynieść niesamowitą korzyść naszemu organizmowi. Rośliny, a zwłaszcza owoce, to moc witamin, minerałów, a także przeciwutleniaczy. Są nie tylko zdrowe, ale także naturalne. Odpowiednio zażywane nie mają skutków ubocznych jak apteczne medykamenty. Jeśli jest taka możliwość warto sięgnąć po najlepsze, a dzisiaj bierzemy na tapet aronię, która rzuca wyzwanie chorobom cywilizacyjnym.

selective focus photography of berries
selective focus photography of berries, K8 at Unsplash

Aronia – mały owoc, wielka moc

Aronia – mały owoc, wielka moc: tak najlepiej można podsumować ten owoc. Jest stosunkowo rzadko spotykany w supermarketach, raczej w małych sklepikach warzywno-owocowych ze względu na to, że raczej nie spożywa się jej na surowo. Dzieje się tak ze względu na specyficzny, gorzko-cierpki smak. Ale odpowiednio przetworzona jest dostępna w każdej aptece, sklepie ze zdrową żywnością czy w supermarketach. Stanowi wspaniały dodatek do kanapek, herbat czy wody. I nie traci swoich właściwości. A o nich poniżej.

Aronia – moc witamin, minerałów i przeciwutleniaczy

Aronia jest bogatym źródłem takich witamin jak A, C, E, PP, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9) i witaminę K. Dodatkowo zawiera cały szereg minerałów, wśród których można odnaleźć wapń, żelazo, cynk, magnez, fosfor, potas, sód, miedź, molibden, mangan, jod i bor. Znajdziemy w niej także kwas foliowy. Jednak co najważniejsze, aronia to przede wszystkim bogate źródło przeciwutleniaczy, w tym antocyjanów – czyli tego, co usuwa toksyny z organizmu, a także spowalnia proces starzenia się komórek.

Aronia – właściwości lecznicze

Aronia to niezawodna pomoc w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Korzystnie wpływa na pracę układu krwionośnego, m.in. obniżając ciśnienie krwi czy minimalizując ryzyko miażdżycy. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy wspomaga natomiast walkę z rakiem poprzez blokowanie działania antyoksydantów. Największe znaczenie ma to dla osób, które są zagrożone zachorowaniem na raka jelita grubego czy wystąpienie guza przełyku.

Wspominając o chorobach cywilizacyjnych nie wolno zapomnieć o cukrzycy, która zbiera coraz większe żniwo. Aronia wpływa na uregulowanie poziomu glukozy we krwi oraz w moczu. Co prawda nie zwalczy samej choroby, ale jest w stanie złagodzić jej przebieg oraz opóźnić rozwój.

Co ważne zwłaszcza dla młodych ludzi – aronia to owoc wręcz stworzony dla osób pracujących wiele godzin w biurze, przed komputerem. Pomaga w regeneracji nadwyrężonego niebieskim światłem wzroku. Oprócz tego wysoka zawartość rutyny, witaminy A i wspomnianych antyoksydantów wpływa na ciśnienie w oku, które przyczynia się do zachorowań na jaskrę, zaćmę czy degenerację plamki żółtej. Dodatkowo zwiększają ilość rodopsyny, która odpowiedzialna jest za ostrość widzenia.

Jak widać, aronia to owoc, który ma szerokie spectrum działania, dodatkowo zawierając cały kompleks witamin i minerałów. Wspiera funkcjonowanie organizmu na co dzień oraz poprawia działanie systemu odpornościowego zmniejszając podatność na przeziębienia. Jest to niezwykle ważne w sezonie jesienno-zimowym. Więc nie zwlekaj i zaopatrz się w sok lub dżem z aronii już teraz!

Poprzedni

Zalety i wady diety sokowej

System Body Jet- liposukcja bez skalpela

Następny