Pierwsza wizyta u psychologa – czego się spodziewać?

Tagi , , , , , , ,

Aktualnie co czwarta osoba ma problemy psychologiczne, cierpi na depresję, jej odmiany. Wielu ludzi jest po prostu smutnych, muszą się mierzyć z trudnymi problemami, w jakich nie potrafią pomóc nawet najbliżsi, ponieważ ich nie rozumieją. Są sytuacje, kiedy rozpoczęcie leczenia nie może czekać.

Kiedy rozważyć wizytę

Depresja jest ciężką chorobą psychiczną. Niestety nieleczona jest śmiertelna. Dlatego nie wolno lekceważyć przedłużającego się złego nastroju, wyraźnie pogarszającego się z dnia na dzień. Znamienne są uczucie anhedonii, kiedy nic nie cieszy, wszystko traci sen. Człowiek przestaje dbać o siebie i swoje pracy, popełnia coraz więcej pomyłek, spotyka się z coraz większymi trudnościami. Znamienne jest również to, że bliscy i znajomi dostrzegają ten stan i najczęściej go krytykują. Ograniczone zostają kontakty towarzyskie oraz rodzinne. Człowiek ma chęć jedynie na siedzenie w domu z zasłoniętymi zasłonami. Istotne jest to, co czuje. Będzie to smutek, a nawet głęboka rozpacz. Łzy będą same płynęły, lecz nie zawsze musi być tego jakiś powód. Powodów jednak przybywa coraz więcej. Następuje coraz większy rozpad życia, człowiek oddala się od niego coraz bardziej i nic nie może na to poradzić. Czuje się, jak niesiony z prądem ku jakiejś katastrofie. Jeśli coraz prostsze rzeczy zaczynają sprawiać trudności, nie ma co zwlekać z wizytą.

Jak dostać się do psychologa?

Psycholog nie jest lekarzem i nie może wypisywać recept. Dlatego przed udaniem się do psychologa lub terapeuty potrzebna jest wizyta u psychiatry. Na nią można się umówić prywatnie. Podczas tej wizyty psychiatra omawia z pacjentem problem i wspólnie decydują co dalej. To właśnie psychiatra stawia diagnozę, wypisuje receptę na leki. Może wypisać skierowanie do zakładu psychiatrycznego jeśli widzi taką potrzebę. To on kieruje również na terapię pod okiem psychologa. Wizyta u psychiatry jest o tyle istotna, że jest on pierwszą pomocą w trudnych sytuacjach. Chorzy na depresję mają myśli samobójcze, a wizyta u lekarza, otrzymanie recepty na lek to doraźna pomoc. O ile pacjent zdecyduje się na wykupienie recepty, leki mogą mu uratować życie. Bywa jednak i tak, że leki nie są konieczne. Warto pamiętać, że w większości są silnie uzależniające oraz powodują szereg skutków ubocznych. Jeśli pacjent czuje, że poradzi sobie bez leków, nie musi ich wykupywać, a jedynie otrzymać skierowanie na terapię. Można od razu udać się na terapię bez skierowania, korzystając z pomocy prywatnej lub po wizycie u psychiatry udać się na terapię w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty terapii prywatnej wahają się od sześćdziesięciu do stu złotych za wizytę.

Przygotowanie do pierwszej wizyty

Pierwsza wizyta u psychologa wiąże się z wielkim stresem. Warto się do niej przygotować, by było łatwiej rozpocząć rozmowę. Niektórzy psycholodzy na to właśnie liczą, iż pacjent sam zacznie mówić. Jeśli nie będzie miał on na to ochoty, lub nie będzie wiedział jak zacząć, zdarza się, że przez całą wizytę będzie siedział milcząc i w ogóle z niej nie skorzysta. Dlatego bardzo istotne jest zastanowienie się nad istotą problemu. Można sporządzić notatki, w których opisze się najtrudniejsze sytuacje, z jakimi musimy się mierzyć. Można również przywołać w pamięci trudne chwile i opisać co się wówczas czuło. Dobrze jest iść do specjalisty, którego polecają inne osoby, na przykład z rodziny, przyjaciele. Niestety w naszym kraju temat leczenia psychologicznego wciąż jest tematem tabu. Wówczas pomocny jest internet, ale do niego trzeba podchodzić ostrożnie. Wiele opinii jest sponsorowanych.

Podczas wizyty

Pamiętaj, aby do psychologa iść z czystą głową. Wielu ludzi przed wizytą przeszukuje internet i sami stawiają sobie diagnozę, po czym przedstawiają ją specjaliście i upierają się, że to właśnie im dolega. Żaden psycholog tego nie lubi, poza tym to niegrzeczne. Nie po to przychodzimy po poradę i pomoc, by forsować swoją opinię. Dlatego swoje przypuszczenia należy zachować dla siebie i pozwolić na swobodę działania specjaliście. Jeśli mamy spore zastrzeżenia do metod działania psychologa, zawsze można go zmienić. Jeśli spodziewasz się po pierwszej wizycie gotowych rozwiązań, to się rozczarujesz. Nikt, nawet specjalista nie da rozwiązania na wszystko. Przede wszystkim trzeba samemu chcieć rozwiązania. Pamiętaj, że psycholog to nie chusteczka ani tampon emocjonalny. On będzie zachowywał dystans, może wydawać się chłodny, ale tak wygląda jego praca. On ma za zadanie pomóc spojrzeć na problemy z dystansu i odkryć, że być może wcale nie są tak ogromne, jak się wydawało. Jedyną rzeczą, która jest istotna to po prostu szczerość. Nie można niczego zatajać, jeśli istnieje świadomość iż są to sprawy kluczowe. Nie ukrywaj niczego nawet żenujących, powodujących wstyd sytuacji. Psychologa obejmuje tajemnica lekarska – w normalnych warunkach pod groźbą kary nie może on dyskutować z osobami postronnymi bez twojej wiedzy o tym co zostało powiedziane w gabinecie. Podczas pierwszej wizyty ustala się orientacyjnie długość terapii.

Poprzedni

Płatki zbożowe na śniadanie – zawsze dobry pomysł?

Zawsze pierz nowe ubrania

Następny

Dodaj komentarz