Strona główna Sport Pierwsze buty do biegania – jakie warto wybrać?

Pierwsze buty do biegania – jakie warto wybrać?

2125
0
PODZIEL SIĘ
Pierwsze buty do biegania – jakie warto wybrać?
Oceń wpis

Chcesz zacząć biegać? Gratulujemy decyzji! Zanim jednak zaczniesz, warto zakupić wygodne buty do biegania. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy ich poszukiwaniu?

W sklepach sportowych możemy znaleźć obecnie bardzo wiele różnych butów biegowych – różnią się one pomiędzy sobą konstrukcjami, materiałami, rozmiarami, a także, oczywiście, cenami. Możemy mieć je już za około 70 złotych, ale w sklepach znajdziemy też modele kosztujące więcej niż 500 złotych.

Jakie powinny być dobre buty biegowe?

Przede wszystkim powinny być dobrze dopasowane – w przeciwnym przypadku mogą zacząć obcierać i stracimy całkowitą przyjemność z biegu. Także powinny być one wykonane z odpowiednich materiałów – oddychających, odprowadzających wilgoć, chłodzących stopę w trakcie wysiłku.

Ponadto powinny być dobrze zamortyzowane – w to szczególnie ważne wtedy, gdy zamierzamy biegać po asfalcie czy kostce. Bieganie w butach bez amortyzacji szybko skończy się bólami w rejonie piszczeli oraz kolan i podudzi. Gdy z kolei masz zamiar biegać głównie po lesie, wtedy amortyzacja nie jest już tak ważna, ponieważ to sama ściółka dobrze amortyzuje.

Czy warto kupować drogie buty na pierwszy raz?

Wielu początkujących biegaczy kupuje bardzo drogie buty, które są przeznaczone przede wszystkim dla biegaczy bardziej zaawansowanych, mających szerokie doświadczenie. Dlatego eksperci wskazują, że na sam początek najlepiej wybrać buty niedrogie, ale także spełniające powyższe wymagania.

Po paru tygodniach biegania w swoich pierwszych butach, możesz określić, czy konkretny model odpowiada ci w pełni, czy też czy ma jakieś niedociągnięcia. Wtedy na tej podstawie możesz wybrać kolejną, lepszą już parę.

Jak dopasować najlepsze buty biegowe?

Powinniśmy przede wszystkim je przymierzyć i przebiec się w nich krótko – jeżeli czujemy się w nich wygodnie, nic nas nie ugniata, a także palce z przodu mają wystarczającą ilość miejsca i możemy nimi poruszać, wtedy buty prawdopodobnie będą wygodne także na dłuższych dystansach.

Powinniśmy też dopasować obuwie w zależności od budowy stopy – wyróżniamy zasadniczo trzy jej typy, a mianowicie stopę neutralną, pronującą oraz supinującą. Stopa neutralna równomiernie rozkłada ciężar ciała, pronująca przenosi go do wnętrza stopy, natomiast supinująca – na zewnętrzną krawędź. W przypadku stopy pronującej oraz supinującej konstrukcja buta stabilizuje stopę w odpowiedni sposób i zapobiega kontuzjom.

Jaka marka będzie najlepsza?

Do wyboru mamy zarówno markowe obuwie, na przykład buty do biegania Adidas, Reebok, Asics, jak i również możemy zdecydować się na te bez znanych znaczków. Zasadniczo te markowe maja więcej pozytywnych opinii, a ponadto można kupić je też w przystępnych cenach. Powinniśmy szukać ich w dobrych sklepach sportowych, które mają pozytywne opinie, aby nie natknąć się na podróbki.

Na zakupy zaprasza sklep internetowy Dobiegania.pl. Dla swoich nowych klientów przygotował on kupon rabatowy na 40 złotych przy zakupach za minimum 200 złotych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.