Podstawy zachowania higieny na siłowni i w klubie fitness

, , , Tagi , , , , , , ,

Kluby fitness i siłownie są coraz popularniejsze. Korzysta z nich dziennie setki osób. Osób, które nie zawsze mają pojęcie na temat higieny osobistej oraz zasad korzystania ze sprzętów. W siłowniach oraz klubach fitness zasady higieny powinny być nawet bardziej zaostrzone niż w innych miejscach.

Na co zwrócić uwagę

Szacuje się, że nawet publiczne toalety, baseny i prysznice nie mają tak wielu bakterii, ile znajduje się na sprzętach do fitness. Na ludzkich dłoniach znajduje się wiele rodzajów bakterii, a jak się okazuje, tylko niewielki procent ludzi dokładnie myje ręce ciepłą wodą oraz mydłem po skorzystaniu z toalety, większość po prostu je spłukuje przez kilka sekund. Bakterie z potu i skóry ludzkiej mają na sprzętach na pewno swojskie życie. Odpowiednia wilgotność oraz wielka ilość różnych zakamarków jest środowiskiem idealnym do namnażania się bakterii. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy w klubach fitness odbywa się regularne, dokładne sprzątanie. Sprzęty powinny być odkażane i dokładnie czyszczone bez ominięcia zakamarków. Podłogi powinny być regularnie zmywane. Do dyspozycji osób powinny być czyste szafki. Ważnym elementem jest odpowiedni system wentylacyjny. Jeśli na sali znajduje się wentylacja, ona również powinna być regularnie oczyszczana . Mimo że na pierwszy rzut oka na siłowni lub klubie panuje czystość, to warto pamiętać, że tak wcale nie musi być, gdyż bakterie nie są widoczne gołym okiem. Oczywistym powinno być dla ćwiczących, że po zwolnieniu maszyny, powinni oni po sobie dokładnie posprzątać, jednak nie każdy się do tego stosuje. Warto zatem pamiętać, aby na siłowni nie dotykać twarzy rękoma, szczególnie w bliskiej okolicy ust, spojówek oczu, nosa. Trzeba mieć również własną butelkę wody, lecz nie dotykać jej szyjki nieumytymi dłońmi. Na koniec warto wspomnieć, że wiele klubów i siłowni posiada swoje własne zasady, z którymi koniecznie należy się zapoznać i się do nich stosować. Ogólną zasadą jest, że zawsze sprzęt zostawiamy w takim stanie, w jakim chcielibyśmy go zastać.

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Istotne jest, by na siłowni zawsze mieć ze sobą co najmniej dwa ręczniki. Jednym przykrywa się sprzęty, na których będziemy ćwiczyć, drugi będzie służył do wytarcia ciała z potu. Przydaje się trzeci ręcznik pod prysznicem. Ten pierwszy nie nadaje się do innych czynności i zaraz po powrocie z siłowni należy go wyprać. Niektóre osoby na siłownię zabierają ze sobą środki dezynfekujące. Jednak ich użycie bywa przez niektórych odbierane jako powód do śmiechu i przykrych uwag. Dlatego pojawia się wstyd przed wykorzystaniem takich środków, chociaż jest to rozwiązanie bardzo dobre. Wystarczy spryskać powierzchnie, które są najczęściej dotykane przez różnych ludzi, aby zabić przynajmniej część bakterii, które się tam zgromadziły. Jeśli nie ma pod ręką żadnego środka czyszczącego, trzeba użyć chociażby jednorazowego ręcznika papierowego przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności. Innym rozwiązaniem są specjalne rękawiczki do fitness. Zwiększają one przyczepność, pomagają chronić dłonie przed odciskami, oraz sprawiają, że poślizg jest mniejszy, niż w przypadku nagich, spoconych dłoni. Dobrze pochłaniają pot, przez co ćwiczący nie zostawiają swojego potu na maszynach, co również zwiększa higienę. Na zajęcia z jogi lub inne wymagające użycia mat, należy mieć przy sobie swoją własną matę, nawet jeśli w klubach są zapasowe.

Ubiór na siłownię

Bardzo istotnym elementem jest oczywiście również odpowiedni ubiór. Dla własnego komfortu powinien być wykonany z przewiewnego, naturalnego materiału lub specjalnego materiału syntetycznego, dobrze odwodzącego nadmiar ciepła oraz wilgoci. Strój powinien dobrze przylegać do ciała, aby uniknąć wkręcenia się w maszynę lub ocierania o jej poboczne elementy. Powinien być tak dobrany, by jak najmniejsza jego część miała styczność z innymi powierzchniami niż własny ręcznik. Ważne jest odpowiednie obuwie antypoślizgowe. Cały ubiór podlega każdorazowemu praniu po wizycie na siłowni w wysokiej temperaturze wody, a podeszwy butów dobrze jest dezynfekować.

Korzystanie z prysznica i toalet

Po skończeniu treningu bezwzględnym przykazaniem każdego sportowca jest wzięcie prysznica. Dlatego warto zaopatrzyć się w butelkę z szamponem i żelem pod prysznic, najlepiej jeśli będą to jednorazowe mini wersje. Puste opakowania po nich można po prostu wyrzucić do kosza i nie zabierać ich już więcej ze sobą. Dobrze również zabrać ze sobą specjalne buty i wchodzić z nimi pod prysznic, w przeciwnym razie znacząco zwiększa się ryzyko złapania grzybicy czy chociażby przeniesienia na stopach szkodliwych drobnoustrojów. One także podlegają czyszczeniu, a po skończonej kąpieli dobrze jest je wytrzeć do sucha. Ważne by również stopy i każdą inną część ciała wytrzeć dokładnie do sucha. Szczególnie kobiety powinny zadbać o czystość i suchość okolic intymnych, aby uniknąć przykrych zakażeń grzybiczych, szczególnie podczas krwawienia miesięcznego. Po każdorazowym korzystaniu z toalety, czy w czasie przerwy w treningu, czy po nim, ważne jest dokładne umycie rąk. Nie wolno brudnymi rękoma dotykać sprzętu.

Poprzedni

Choroba z kranu

Fluor i jego zastosowanie

Następny

Dodaj komentarz