Podwyższony cukier na czczo

, Tagi

Jeśli po odebraniu standardowych wyników badania krwi zauważycie, że poziom cukru na czczo jest nieznacznie podwyższony, niepokój jest jak najbardziej uzasadniony. Takie wyniki należy jak najszybciej skonsultować ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, co tak naprawdę oznaczają te wyniki i czy przypadkiem w waszych organizmach nie rozwija się poważna choroba metaboliczna – cukrzyca. Dotyczy to zwłaszcza osób po 45 roku życia, więc jeśli ukończyliście już 45 lat, warto poziom cukru we krwi sprawdzać co najmniej raz na trzy lata. Z cukrzycą nie ma żartów, gdyż może ona spowodować uszkodzenia wielu ważnych organów. Im szybciej zostanie wykryta, tym lepiej, bo wcześniej będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie i wprowadzić niezbędne zmiany w trybie życia.

Kto powinien się badać?

Podwyższony poziom cukru na czczo we krwi lekarze nazywają hiperglikemią. Poziom cukru we krwi powinny oznaczać nie tylko osoby po 45 roku życia, ale również te, które zaliczane są do tak zwanych grup ryzyka, nawet jeśli są jeszcze młode. Do grupy pacjentów narażonych na wczesny rozwój cukrzycy zalicza się osoby z nadwaga i otyłością, takie u których cukrzyca występowała rodzinnie (stwierdza to lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu), osoby z nadciśnieniem tętniczym i hipertrójglicerydemią, a także kobiety z zespołem policystycznych jajników i mamy, których dziecko przy urodzeniu ważyło więcej niż 4 kilogramy.

Czy to już hiperglikemia?

Jednak zanim zaczniecie panikować, że macie podwyższony cukier na czczo, poznajcie laboratoryjne normy. Prawidłowa zawartość glukozy we krwi na czczo powinna wynosić 100 mg/dl lub nieco mniej. Jednak nawet wyniki do 125 mg/dl nie oznaczają, że to już cukrzyca. Często okazuje się, że badanie nie było tak naprawdę na czczo, bo pacjent wypił rano słodzoną kawę lub herbatę albo zjadł śniadanie. W takich wypadkach wartości stężenia glukozy we krwi na pewno będą zawyżone, co oznacza, że badania należy po prostu powtórzyć.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Obniżeniu poziomu cukru we krwi sprzyja odpowiedni tryb życia. Lekarze podkreślają, że największy wpływ na przywrócenie poziomu cukru we krwi ma właściwe odżywianie. Należy unikać potraw zawierających węglowodany proste (słodycze!), białego chleba, chipsów oraz produktów z mąki rafinowanej. Niewskazane są tłuszcze zwierzęce, które zwiększają ryzyko miażdżycy: smalec, tłuste wędliny i mięsa, a także potrawy smażone i pieczone na tłuszczu. Warto wystrzegać się picia alkoholu, gdyż może on zaburzać przemianę materii oraz nadmiaru soli, który prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Domowe sposoby na obniżenie poziomu cukru

Należy jeść mniej, za to często i regularnie, unikając wielogodzinnych przerw między posiłkami. Czas zacząć ćwiczyć – ruch sprzyja dobrej kondycji i utrzymaniu prawidłowej wagi. W diecie wskazane są tłuszcze roślinne, duża ilość warzyw i potrawy zawierające węglowodany złożone, czyli ciemne razowe pieczywo.

Poprzedni

Najmniej kaloryczny chleb

Jednodniowa głodówka oczyszczjąca

Następny

Dodaj komentarz