Pomysły na aktywne wakacje

29 czerwca 2021 Tagi , , , ,

Wakacje to nie tylko czas relaksu i rozluźnienia. Lato to też idealny moment na zrobienie formy. Okazuje się, że urlop i ćwiczenia można połączyć – poznajcie nasze pomysły na aktywne wakacje!

Zwiedzaj świat z perspektywy roweru

Podróż samochodem i samolotem to już przeżytek – teraz można zwiedzać za pomocą roweru. Taki pomysł ma wiele zalet. Po pierwsze ekologia. Po drugie – rower pozwala nam na całkowitą wolność. Możemy zatrzymywać się w hotelach, wziąć ze sobą namiot, robić przerwy gdzie chcemy i kiedy chcemy. Wiele ścieżek rowerowych wiedzie przez przepiękne rejony i już jadąc, można wiele zwiedzić. Polska ma tysiące kilometrów malowniczych tras, które zaprowadzą nas na Mazury, nad morze, w góry, albo do jednego z pięknych polskich miast. Nie trzeba się też ograniczać do naszego kraju. Sąsiednie państwa oferują wiele atrakcji. Możemy dojechać do Czech i pięknej Pragi, zwiedzić Lwów, Berlin, Wilno, a nawet wsiąść na prom i popłynąć do Szwecji.

Jazda rowerem to również świetna forma cardio. Podczas takiej podróży można jeść do woli i próbować wszystkich lokalnych przysmaków. Pokonywanie każdego dnia kilkudziesięciu kilometrów pomoże nam spalić wszystkie nadprogramowe kalorie. Dodatkowo nasze nogi staną się smukłe, umięśnione, znikną ślady cellulitu. Ważne podczas takiej podróży będzie rozciąganie każdego dnia. Dzięki temu uchronimy się przed zakwasami i sprawimy, że nasze mięśnie będą bardziej wydłużone i smukłe.

Pomysł na aktywne wakacje – chodzenie po górach

Polska to idealny kraj na tego typu wakacje. Mamy do wyboru trasy dla początkujących, zaawansowanych i profesjonalistów. Tatry, Rysy, Karpaty, Bieszczady – każdy znajdzie odpowiednie góry. Taki aktywny wypoczynek to idealna kombinacja. Z jednej strony możemy podziwiać piękne widoki, zatrzymywać się na pięknych polanach i szczytach, oddychać świeżym górskim powietrzem. Z drugiej strony pokonujemy kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów dziennie, wchodzimy pod górę i z górki, możemy też na łatwiejszych odcinkach biegać. Dodatkowym utrudnieniem będzie plecak, który będzie działał jako obciążenie. Możemy korzystać też z kijków, dzięki czemu nasze ręce dodatkowo się wysmuklą.

Tutaj najważniejszym czynnikiem będzie odpowiednie dobranie obuwia i stroju. Buty muszą być profesjonalne, ale najlepiej już rozchodzone. Strój powinien być dobrany do warunków pogodowych, ale należy pamiętać, że góry są nieprzewidywalne i najlepiej w plecaku zawsze mieć coś cieplejszego albo lżejszego.

Spalanie nad morzem i jeziorem

Chociaż plaża i morze albo jezioro kojarzą nam się zazwyczaj ze słodkim nieróbstwem, to tutaj też jak najbardziej można spalać kalorie. Po pierwsze plaża to cudowne miejsce na poranny jogging. Spokój, piękne widoki, a dodatkowa przeszkoda mokrego piasku sprawi, że spalimy więcej kalorii. Nawet długie spacery brzegiem morza będą świetną alternatywą dla typowego cardio. Miękkie podłoże będzie też chroniło nasze kolana przed wstrząsami. Druga opcja – pływanie. Zazwyczaj wybieramy raczej siłownię, rowery, a o pływaniu jako formie cardio zapominamy. A przecież to jeden z najlepszych sportów dla naszego ciała. Nie obciążamy stawów, wysmuklamy ciało, ćwiczymy gorset mięśniowy, a przy tym spalamy mnóstwo kalorii.

W wodzie możemy też sobie zrobić mały aerobik. W wodzie można poćwiczyć nogi, brzuch, ręce – opór wody będzie działał jak dodatkowe obciążenie. Przykładów ćwiczeń jest mnóstwo, można je sprawdzić przed wyjazdem na urlop.

Woda to też oczywiście sporty wodne. Urlop to idealny moment, żeby spróbować czegoś innego. Windsurfing, kitesurfing, a może kajakarstwo na jeziorze. Oprócz świetnej zabawy i spędzania czasu z rodziną możemy też wyrobić wspaniałe mięśnie ramion, pleców i brzucha. Można też wypróbować żeglowania – każdy, kto musiał kiedyś zmagać się z żaglem i sterem na wietrze, wie, że to niezły workout.

Aktywne wakacje zagranicą

Chociaż zagraniczne wakacje kojarzą nam się raczej z leżeniem na leżaku i all inclusive, to wiele miejsc oferuje wakacje odchudzające albo aktywne. Treningi i zdrowe odżywianie w pięknych warunkach przyrody to idealne połączenie relaksu i dbania o formę.

Fit camp

To coraz popularniejsza opcja, często promowana też przez znane trenerki. Miejsce takiego wypadu może być różne – Toskania, Grecja, Hiszpania, Chorwacja. Jest to świetny pomysł dla par, przyjaciółek albo matki z córką. Ofert jest mnóstwo, dlatego możemy wybrać fit camp dopasowany idealnie do naszych potrzeb. Zazwyczaj zasady takiego wyjazdu opierają się na codziennych treningach z trenerem personalnym albo zajęciach grupowych i spożywaniu posiłków przygotowanych przez dietetyka. Chociaż brzmi to dosyć rygorystycznie, to wyjazd dalej zachowuje zasady wakacji. Zajęcia zazwyczaj obywają się w pięknych miejscach, na świeżym powietrzu i obejmują też wycieczki rowerowe czy przebieżki, podczas których można podziwiać naturę.

Posiłki są przygotowywane przez szefów kuchni i zawierają świeże warzywa i owoce z regionu. Podczas takiego pobytu nie mamy wrażenia, że jesteśmy na typowym obozie odchudzającym, ponieważ dalej możemy cieszyć się luksusami, korzystać ze SPA i super się bawić.

Mnogość ofert powoduje, że możemy ćwiczyć jogę na Bali, salsę w Hiszpanii, jeździć rowerem po włoskich bezdrożach albo robić brzuszki nad basenem w Grecji.

Wakacje all inclusive nie wykluczają bycia fit

Nawet na typowych 2-tygodniowych wakacjach w hotelu można dalej dbać o swoją formę. Hotele oferują zazwyczaj siłownie i zajęcia grupowe, a w hotelowej kuchni można spokojnie dostać dietetyczne propozycje. Możemy dodatkowo korzystać z wycieczek, podczas których zazwyczaj bardzo dużo się ruszamy.

Wszystko zależy od naszej silnej woli i samodyscypliny. Czasami odchudzanie i ćwiczenia na wakacjach mogą być nawet łatwiejsze. Mamy więcej czasu, żeby się sobą zająć, w upałach nie chce nam jeść kalorycznych dań, a codzienny ruch przychodzi nam naturalnie. Pamiętajmy jednak, że to dalej czas wakacji i zarówno ćwiczenia, jak i dieta powinny sprawiać nam przyjemność i muszą być tylko dodatkiem do odpoczynku.

Poprzedni

Jak rozciągnąć ciasne biodra?

Treningi a menstruacja – kiedy ćwiczyć i jak ćwiczyć?

Następny

Dodaj komentarz