Postępowanie z chemikaliami w domu

Tagi , , , ,

Dbamy o zdrowie, o swoje ciała, ćwiczymy, przyjmujemy suplementy diety, zdrowo się odżywiamy. Ale czy jednocześnie tak samo dbamy o nasze mieszkanie, dom, otoczenie? Wszystkie te miejsca mają bardzo ważny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, życie, również życie naszych bliskich, odwiedzających nas przyjaciół i znajomych, oraz domowych zwierząt.

Szkodliwe chemikalia w naszym domu

Nasz dom roi się od szkodliwych chemikaliów, chociaż na co dzien wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy. W naszych szafach zalegają termometry rtęciowe, używamy żarówek z rtęcią. Bardzo łatwo je stłuc, a wynikiem tego może być nawet ciężkie zatrucie. Warto zwrócić uwagę, że niewielu z nas wie, co trzeba zrobić gdy dojdzie do takiej sytuacji. Nawet nowe meble nasycone są środkami, które parując w temperaturze pokojowej powodują stałe przesycenie powietrza niezdrowymi chemikaliami. Są to tak zwane lotne gazy VOC, które znajdują się w lakierach, jakimi maluje się parkiety, w farbach i innych środkach używanych w wykończeniu wnętrz. Zatem najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są domy całkiem nowe, które nie pozbyły się jeszcze „aromatu” nowości. Na co dzień używamy środków czystości, które nie są wcale obojętne dla organizmu. Większość z nich intensywnie pachnie. Wielu ludzi nie jest w stanie przez dłuższy czas znosić tego zapachu, powoduje on u nich ból głowy. Jest to właśnie spowodowane tymi lotnymi, chemicznym gazami. Większość kobiet używa lakierów do paznokci lub włosów, zawierających formaldehyd, środek konserwujący, który jest silnie toksyczny i rakotwórczy. Pranie środkami, które mają usuwać plamy „na sucho” przed włożeniem do pralki nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak używanie płynu do prania. Okazuje się, że spora część płynów zawiera rakotwórczy kwas mrówkowy. Listę tą można stale aktualizować, ponieważ naprawdę toksycznych rzeczy w naszym domu jest stanowczo za dużo.

Postępowanie z chemikaliami w domu

Czy da się uniknąć toksyn w domu? Oczywiście. W jeden dzień możemy pozbyć się wszystkich toksycznych i trujących środków znajdujących się w domu i zamienić je na zdrowsze, ekologiczne. Te najbardziej toksyczne, szczególnie znajdujące się w nieszczelnych opakowaniach (farby, lakiery) należy jak najszybciej wynieść z domu i przechowywać na zewnątrz lub wyrzucić. Środki czystości, które są w domu należy również przechowywać w szczelnych opakowaniach, zakręcone, w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym. Jeśli w domu są małe dzieci najlepiej byłoby gdyby środki te zostały zamknięte na klucz. Wiele przedmiotów codziennego użytku takie jak stare termometry, ciśnieniomierze z rtęcią, żarówki energooszczędne, warto jest zanieść do specjalnego punktu zajmującego się utylizacją odpadów, nawet jeszcze wówczas gdy nie są jeszcze zużyte i rozbite. Nie wolno ich wyrzucać do zwykłych śmieci lub spuszczać w toalecie, ponieważ powodują poważne skażenie środowiska. Trzymając przedmioty toksyczne w domu jesteśmy stale narażeni na ich stłuczenie i ciężkie zatrucie. Stłuczonych przedmiotów zawierających rtęć pod żadnym pozorem nie wolno trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Wskazane jest natychmiastowe otworzenie okien bezpośrednio po zdarzeniu i uprzątnięcie rtęci z podłogi. W zamkniętych pomieszczeniach nie wolno również trzymać środków ochrony roślin, pestycydów, środków do zwalczania chwastów. W przypadku, gdy w domu znajduje się piec węglowy nie wolno dopuszczać do palenia w nim chemikaliów. Nie tylko rozprzestrzeniamy w ten sposób truciznę na najbliższą okolicę, ale również zatruwamy swój własny dom toksycznym dymem. Również spalanie zwykłego węgla nie jest całkiem zdrowe, ponieważ w dymie znajdują się pary rtęci. Nie jest wskazane jego wdychanie. W przypadku zadymienia domu należy jak najszybciej go przewietrzyć otwierając okna.

Budowanie czystego domu od podstaw

Już na etapie budowy domu inwestorzy powinni być świadomi toksyczności niektórych elementów wykorzystywanych do jego wykończenia i bezwzględnie ich unikać. Warto pamiętać, że wiele z nich będzie tkwiła na ścianach latami i mogą nigdy nie zostać usunięte. Oprócz tego, że wydzielają toksyczne gazy, to poprzez nasycenie toksynami są bardzo wysoko łatwopalne. Podczas pożaru wydzielanie toksycznego dymu powoduje silne zatrucie, a nawet śmierć. Dym może działać również usypiająco, przez co nieprzytomne osoby są narażone na śmierć, ponieważ nie maja szansy zbudzić się na czas. Budując dom warto postawić na budownictwo ekologiczne i wykorzystywać jak największą ilość naturalnych materiałów, na przykład drewno, beton, szkło, metale, korek. Do uszczelniania domu należy używać niepalnych materiałów takich jak wełna mineralna szklana. Materiały te nie tylko są znacznie zdrowsze dla otoczenia, ale również są łatwe w utylizacji i nie zanieczyszczają środowiska w takim stopniu jak niektóre sztuczne materiały. Na budowie domu nigdy nie wolno oszczędzać, ponieważ ewentualne straty zwykle znacząco przewyższają koszty budowy.

Poprzedni

Jak długo możemy żyć?

Rady dla początkujących na siłowni

Następny

Dodaj komentarz