Strona główna Fitness Powiększanie piersi od A do Z. Tajniki chirurgii plastycznej.

Powiększanie piersi od A do Z. Tajniki chirurgii plastycznej.

3437
0
PODZIEL SIĘ
Powiększanie piersi od A do Z. Tajniki chirurgii plastycznej.
5 (100%) 2 votes

Powiększanie piersi to jeden z najczęstszych i najbardziej spektakularnych zabiegów medycyny estetycznej. Wykonywany jest w celu skorygowania wielkości lub kształtu biustu, co przywraca sylwetce właściwe proporcje, lub w celach rekonstrukcji po mastektomii. Jak wygląda zabieg powiększania piersi krok po kroku?

Zanim podejmiesz decyzję…

Aby być w pełni usatysfakcjonowaną z zabiegu powiększenia piersi, warto mieć na uwadze kilka faktów dotyczących życia z implantami piersi. Niekiedy istnieje potrzeba dodatkowego zabiegu w czasie życia pacjentki. Implanty nie charakteryzują się dożywotnią trwałością- niekiedy zachodzi potrzeba ich usunięcia i ponownej implantacji. Zmiany zachodzące w piersiach mają trwały charakter- po usunięciu implantów może dojść do pofałdowań czy zagłębień. Mając świadomość takich ewentualności, można w rozsądny sposób podjąć decyzję o zabiegu.

Kluczowy dla końcowego efektu jest wybór implantu, a ściślej:

 • rodzaju wypełnienia implantu: może to być sól fizjologiczna lub silikon; silikon to polimer występujący powszechnie w naturze, nietoksyczny dla człowieka; ogólna odpowiedź biologiczna na silikon nie odbiega od typowej odpowiedzi organizmu na ciało obce i nie ma znamion reakcji toksycznej
 • kształtu implantów: okrągłego lub anatomicznego (przypominającego łzę)
 • rodzaju powierzchni implantu: gładkiej lub teksturowanej
 • wielkości implantu, co determinowane jest nie tylko preferencjami pacjentki, ale także ilością tkanek otaczających implant

Ostateczny efekt zabiegu może być wizualizowany za pomocą specjalnego programu komputerowego, co pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ocena stanu zdrowia

Powiększanie piersi, jak każdy zabieg chirurgiczny, wymaga konsultacji lekarskiej. Kluczowe dla zakwalifikowania do zabiegu są prawidłowe wyniki badań:

 • morfologii i OB
 • grupy krwi
 • APTT i INR
 • kreatyniny
 • glukozy
 • badania ogólnego moczu
 • sodu i potasu
 • EKG
 • USG piersi

Bardzo istotne jest wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań do zabiegu, z których najistotniejsze to:

 • jakiekolwiek zmiany w obrębie gruczołu piersiowego
 • cukrzyca
 • problemy z ciśnieniem krwi
 • zmiany skórne
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • infekcje
 • nowotwory
 • wiek poniżej 18 r. ż, choć niekiedy nawet pacjentkom po ukończeniu 18 lat odmawia się zabiegu; gdy pacjentka nadal dojrzewa, zabieg jest przesuwany w czasie o 2- 3 lata

Przygotowanie do zabiegu

Aby uczynić zabieg powiększania piersi maksymalnie bezpiecznym, pacjentka powinna dostosować się do kilku zaleceń przedzabiegowych. Na 6 tygodni przed operacją należy zrezygnować z palenia tytoniu, gdyż to ogranicza dotlenienie tkanek i wydolność oddechową. Miesiąc przed operacją trzeba zrezygnować z doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalnej terapii zastępczej. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy ponadto odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi (w tym aspirynę), wit. E i zrezygnować z opalania.

W dniu zabiegu pacjentka na 6 godzin przed operacją powinna zaprzestać przyjmowania płynów i pokarmów.

Zabieg powiększania piersi krok po kroku

Przed znieczuleniem lekarz nakreśla na piersi kobiety linię cięcia; bardzo ważne jest, by kobieta pozostawała wtedy w pozycji stojącej. Potem następuje znieczulenie ogólne, a następnie lekarz przystępuje do właściwego zabiegu.

Gdy zaplanowano umieszczenie implantu podgruczołowo, cięcie wykonywane jest w linii podsutkowej, co w praktyce oznacza małą bliznę i niewielkie ryzyko krwawienia. Z kolei gdy implant umieszczany jest podmięśniowo, wykonywane jest cięcie pachowe, gwarantujące doskonały efekt kosmetyczny oraz minimalne ryzyko zaburzeń czucia wokół brodawki.

Po zabiegu pacjentka pozostaje pod kontrolą lekarza przez całą dobę, po czym może opuścić klinikę.

Zalecenia pooperacyjne

Co czeka pacjentkę po powrocie do domu? Należy zażywać antybiotyk oraz leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponadto wymagane są regularne zmiany opatrunków oraz szwów (po ok. tygodniu, gdy nie są to szwy wchłanialne). Przez miesiąc po zabiegu należy nosić specjalny biustonosz i unikać wysiłku fizycznego.

Co może pójść nie tak?

Powikłania pod postacią zakażenia operacyjnego, pęknięcia implantu, zaburzeń czucia w okolicy brodawki czy obkurczenia torebki łącznotkankowej otaczającej implant zdarzają się niezwykle rzadko.

Jakie są najpopularniejsze mity związane z powiększaniem piersi?

Problemy z karmieniem piersią, zwiększona zachorowalność na raka sutka, trudności z wykonaniem mammografii, problemy z uprawianiem sportu- to mity bez żadnych podstaw naukowych. Nie warto zaprzątać sobie nimi głowy.

Jak pisze na swojej stronie klinika chirurgii plastycznej Aesthetic Med „Niektóre kobiety obawiają się, że powiększenie piersi będzie wpływać na ich zdolność do karmienia piersią,  jest to mało prawdopodobne. Jeżeli karmienie piersią jest dla pacjentki ważne, najlepiej skonsultować się z chirurgiem plastykiem  i zasięgnąć dodatkowych informacji.”.

Jakie są alternatywy dla chirurgicznego powiększania biustu?

Alternatywą dla chirurgicznego wszczepienia implantów są mniej inwazyjne, lecz stanowiące jedynie czasowe rozwiązanie zabiegi Macrolane czy lipofilling. Macrolane polega na wstrzyknięciu żelu z kwasem hialuronowym, zaś lipofilling to przeszczep własnej tkanki tłuszczowej pacjentki. Efekt utrzymuje się przez 2- 3 lata.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.