Profilaktyka dla zdrowych nerek

Tagi , ,

Problemy z nimi mogą poważnie odbić się na stanie naszego zdrowia. O tym, jak ważne są nerki, wiadomo zresztą od dawna. To one pozwalają oczyszczać krew z tych produktów, które powstają w trakcie przemiany materii. To dzięki nim nasz organizm może otrzymać wiele tak ważnych dla zdrowia składników. Tym najważniejszym jest woda, równie ważną rolę odgrywają składniki mineralne. Sprawnie działające, zdrowe nerki bez problemów radzą sobie z odżywaniem organizmu i oczyszczaniem krwi. Niestety, wiele osób cierpi z powodu poważnych chorób, z których powodu nerki nie są w stanie wykonywać swych zadań. Choroby nerek dość często są zauważane zbyt późno, a ich pierwsze objawy bywają lekceważone. Jedną z najważniejszych kwestii, na koniecznie trzeba zwrócić uwagę, są wszelkie zmiany związane z wyglądem oraz barwą moczu. Warto wszelkie niepokojące obawy w porę skonsultować z lekarzem i wykonać serię zalecanych badań. W chwili, gdy potwierdzą one problemy związane z nerkami, można z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocząć leczenie.

Jakie choroby najczęściej atakują nasze nerki?

Jedną z najczęściej spotykanych chorób jest niewydolność nerek. Może mieć ona charakter ostry lub przewlekły. W tym pierwszym przypadku choroba atakuje nagle i gwałtownie, dzięki czemu można podjąć natychmiastowe leczenie. W przypadku przewlekłej niewydolności choroba przez długi czas rozwija się bez wyraźniejszych objawów, co utrudnia podjęcie leczenia w porę oraz ograniczenia do minimum spowodowanych przez nią szkód. Nerkom mogą też zagrażać stany zapalne oraz takie choroby, jak kamica nerkowa. W tym przypadku głównym problemem są złogi, czyli skrystalizowane sole oraz minerały. Negatywny wpływ na pracę nerek może mieć również taka dolegliwość, jak zapalenie pęcherza moczowego, dla którego najbardziej charakterystycznym objawem jest ucisk na pęcherz oraz problemy z oddawaniem moczu.

Czy można się przed nimi chronić?

Choroby nerek to poważne schorzenia, które mogą mieć tragiczne skutki. Warto zatem w porę zatroszczyć się o nerki. Profilaktyka w ich przypadku jest niezwykle ważna. Należy chronić nerki przed wychłodzeniem, ważne jest też systematyczne oddawanie moczu. Bardzo duży wpływ na stan naszych nerek ma również dieta. Nadmiar słodyczy oraz mięs w codziennym menu to poważny problem dla tych narządów. Równie częstym błędem jest korzystanie ze zbyt dużych ilości soli lub picie zbyt wielkiej ilości mocnej kawy. W takich sytuacjach nerki mają zazwyczaj problem z oczyszczaniem krwi z toksyn i szkodliwych czynników, co prowadzi do zaburzeń związanych z ich pracą. Dieta, dzięki której nerki będą mogły dłużej i sprawniej pracować, powinna opierać się na odpowiedniej ilości wody mineralnej (zalecana dawka to 1, 5 litra dziennie) oraz na owocach i warzywach. Ważną rolę w menu odgrywa błonnik, dzięki któremu z organizmu szybciej i sprawniej usuwane są szkodliwe toksyny.

Poprzedni

Dieta korzystna dla mózgu

Cukrzyca typu 1. Mechanizm powstawania choroby

Następny

Dodaj komentarz