Prozdrowotne właściwości koziego mleka

, 12 kwietnia 2014 Tagi , , , , ,

W naszym kraju wciąż jeszcze kozie mleko nie cieszy się zbyt dużą popularnością. W głównej mierze spowodowane jest to jego mniejszą dostępnością niż na przykład popularnego mleka pochodzącego od rowy. Tymczasem kozie mleko ma naprawdę wiele prozdrowotnych właściwości, a nie dodając go do naszego jadłospisu odmawiamy sobie wielu cennych minerałów i składników odżywczych. Przedstawiamy korzyści, jakie płyną ze spożywania tego napoju.

Jakie właściwości ma kozie mleko?

Kozie mleko to napój zdrowszy od mleka krowiego. W kwestii właściwości zdrowotnych jest ono przede wszystkim łatwiej przyswajalne, zaś swoim składem jest bardzo zbliżone do mleka, jakie wytwarza organizm kobiety. Można je podawać niemowlakom już od 4 miesiąca życia. Kiedy cierpimy na przykład na skazę białkową, która wiąże się z alergiczną reakcją organizmu na mleko krowie, to właśnie mleko kozie może je z powodzeniem zastąpić, gdyż jego białko nie zawiera głównych frakcji globulin, występujących w mleku krowim.

[AdSense-A]

Mleko to jest bogatsze w składniki mineralne. Zawiera więcej wapnia, potasu i fosforu. Jest bogate również w witaminy A1, B1, B2, PP i C. Wszystkie te witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dobrze wpływają na samopoczucie i nasz wygląd zewnętrzny.

Mimo tego, że mleko od kóz zawiera więcej tłuszczu, to występuje on w formie łatwo przyswajalnej dla naszego organizmu emulsji, dzięki czemu łatwo się trawi i przyswaja w jelicie cienkim. Co więcej jest ono przez nasz organizm naturalnie homogenizowane, dzięki czemu obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi.

Specjaliści zalecają mleko kozie szczególnie dzieciom. Pijąc je zmniejsza się ryzyko powstawania chorób a ich układ kostny rozwija się o wiele lepiej, gdyż dostarczany mu jest, tak bardzo potrzebny podczas rozwoju wapń. Zachęcenie malucha do koziego mleka wcale nie jest takie trudne, gdyż ma ono słodszy smak od mleka krowiego. Kozi napój powinni pić również dorośli działając profilaktycznie oraz walcząc z wieloma cywilizacyjnymi chorobami, takimi jak na przykład nowotwory.

Gdzie kupić mleko kozie?

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki produkt wybieramy. Najlepiej, jeśli będzie to mleko pochodzące prosto od kozy z naturalnych hodowli kóz. Jeśli chodzi o produkty zalegające na półkach supermarketów to musimy być szczególnie ostrożni, gdyż często mleko nafaszerowane jest wieloma związkami chemicznymi, które niszczą w nim to, co najcenniejsze i pozbawiają w efekcie wielu wartości odżywczych.

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy na etykiecie informującej nas o składzie produktu znajdują się związki chemiczne oznaczone symbolami E-123, E-153, E-142, E-430, E-433, czy E-435. Jeżeli takowe znajdują się w składzie mleka to powinniśmy zdecydowanie zrezygnować z jego zakupu, gdyż są to bardzo szkodliwe substancje, które wprowadzają do organizmu szkodliwe związki i toksyny, które w skrajnych przypadkach mogą powodować nawet raka.

Poprzedni

Jak czekolada wpływa na organizm?

Trening z efektami, czyli o czym musisz pamiętać podczas ćwiczeń!

Następny

Dodaj komentarz