Przyczyny bólu pod prawym żebrem

Tagi , , , , , ,

Ból pod prawym żebrem – Czy to złamanie?

Bóle dokuczają nam przy wielu okazjach i zazwyczaj związane są ze stawianymi samodzielnie diagnozami, które niestety nie zawsze okazują się trafione. Szczególnie problematyczny bywa dokuczliwy ból pod prawym żebrem, w pierwszej kolejności kojarzony ze złamaniem. Przyczyn może być jednak znacznie więcej. Przede wszystkim ból wywołany złamanymi żebrami musi mieć wcześniejszą przyczynę, czyli sytuację, w której doszło do urazu. Towarzyszą mu zazwyczaj dodatkowe siniaki i otarcia naskórka oraz problemy oddechowe, jeśli żebro przebije płuco.

Ból w prawym górnym boku może oznaczać kamienie – Nie lekceważ tego!

Kolejnym organem, który bywa obwiniany za ból pod prawym żebrem jest wątroba. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten organ jest bardzo słabo unerwiony i nie powoduje bólu. Najlepszym dowodem na to bywa późne rozpoznawanie marskości, która pojawia się pod wpływem nadużywania alkoholu. Wątroba nie bierze udziału w procesie trawienia, a jedynie chemicznie przetwarza już rozłożone substancje pokarmowe. Przyczyną bólu może być natomiast pęcherzyk żółciowy leżący w sąsiedztwie wątroby, w którym tworzą się kamienie. Bóle mają wówczas postać ostrą i napadową.

Zespół Jelita Wrażliwego a ból w prawym boku

Innym organem w obrębie układu pokarmowego wywołującym tego typu dolegliwości jest jelito cienkie. Wiele osób cierpi np. na zespół wrażliwego jelita, co prowadzi nie tylko do bólu, ale również przemiennych biegunek i zaparć. W skrajnych wypadkach może dochodzić do perforacji jelita. Do listy problematycznych organów, których schorzenia mogą powodować ból w obrębie prawej dolnej strony klatki piersiowej może dołączyć żołądek, którego przypadłości wymienić można całą symfonię. Począwszy od nieżytu, przez niestrawność, nadkwasotę, wrzody, a kończąc na nowotworach żołądek może dawać o sobie znać promieniującym bólem także pod żebrem. Podobne tendencje przejawia trzustka, która może umiejscawiać ból w rejonie odmiennym od jej lokalizacji.

Zobacz także:
BÓL PISZCZELI PODCZAS BIEGANIA
BÓL TRZUSTKI

KUJĄCY BÓL Z LEWEJ STRONY BRZUCHA

Ból pod prawym żebrem w ciąży – Zgłoś się do lekarza!

Niepokój powinien budzić ból pod prawym żebrem w okresie ciąży. Jego przyczyna może być po prostu niewłaściwe ułożenie dziecka, które kopie, albo wbija główkę w ten obszar ciała, ale przyczyny mogą być bardziej poważne, dlatego konieczne jest wykonanie badania USG.

Inne przyczyny bólów pod prawym żebrem

Przyczyną bólu mogą być także nerki, w których także tworzą się kamienie, albo dochodzi do innego rodzaju dysfunkcji. Kolejnym powodem są choroby zlokalizowane w obrębie płuc i klatki piersiowej. Może to być stan zapalny, lub w bardziej skrajnych przypadkach – tętniak aorty, zapalenie mięśni międzyżebrowych, czyli nerwobóle korzonkowe, a nawet przewlekły stres.

Skonsultuj się ze specjalistą!

Przyczyn bólu pod prawym żebrem jest bardzo wiele i nawet lekarzowi często trudno postawić właściwą diagnozę, dlatego ważne są dwa czynniki, które trzeba zaobserwować. Pierwszym z nich jest charakter bólu – ciągły, tępy, kłujący, pulsujący, a drugim objawy towarzyszące. Mogą do nich należeć wymioty, podwyższona temperatura, zaparcia, biegunka, zaburzenia rytmu serca, kaszel, duszność, krew w stolcu, zmiana barwy moczu, itp. Każdy z takich objawów może zasugerować lekarzowi sposób postępowania.

Poprzedni

Zasady diety 50/50

Dlaczego nie chudnę – 10 błędów odchudzania

Następny

6 komentarzy do wpisu „Przyczyny bólu pod prawym żebrem”

  1. hej mnie pod zebrami piecze juz 3 tydzien czasami ciezko wytrzymac czy moze byc to woreczek zolciowy w ciazy czesto mialam bole w prawym boku podejzewali umnie niewielka ilosc piasku ciaza sie skomczyla i bol mina jednaj od ciazy minela dwa lata a bol powrocil byl wczesniej jednak badania nie pokazaly zadnych nieprawidlowosci jednak teraz daje mi w kosci nie wiem czy to od schylania czy naprawde cos zlego sie dzieje moze jakas mala rada

    Odpowiedz
  2. witam. ja mam taki problem ze juz od ok. 3 tygodni bola mnie plecy w dolnej prawej stronie, jakby od nerek. teraz ten bol przemiescil sie w prawy bok pod zebro. bardzo boli przy kichaniu lub przy glebszym oddechu.bol przeszkadza mi nawet w schylaniu sie oraz przy wykonywaniu roznych prac domowych. zaznaczam ze nie mialam zadnego wypadku abym mogla uszkodzis cobie zebro. prosze o pomoc. co to moze byc?

    Odpowiedz
  3. A ja mam taki ból już drugi dzień, bardzo leciutki i żadnych innych objawów. Na razie stawiałbym że to nic. W drugiej kolejności kamyki, w dalszej jelita. Choć kiedyś miałem problemy z żołądkiem. Ale na razie luz i zobaczymy 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz