Przyczyny braku apetytu rano

, 15 kwietnia 2015 Tagi , , ,

Brak apetytu to sytuacja, która z pozoru nie wydaje się problematyczna. Dla wielu osób, jest wręcz absurdalna – chcieliby mieć taki problem, zamiast tego walczą jednak z nadmiarem apetytu czy otyłością. Brak apetytu jednak może być poważnym problemem, a długotrwały zapoczątkować serie mniej lub bardziej poważnych dolegliwości, nie tylko ze strony układu pokarmowego.

Przyczyny braku apetytu

Brak apetytu może być spowodowany różnymi przyczynami. W czasie snu nasz organizm ma spowolniony metabolizm, zaraz po przebudzeniu, szczególnie jeśli wstajemy bardzo wcześnie nie produkuje jeszcze wystarczającej ilości kwasu żołądkowego. Najdogodniejsza pora na zjedzenie śniadania to przedział czasowy między godziną siódmą a dziewiątą rano, podczas gdy większość osób o tej porze rozpoczyna już pracę, lub od jakiegoś czasu pracuje.

Do najpopularniejszych przyczyn braku apetytu należy choćby stres. Wiele osób twierdzi, że w chwilach wielkiego stresu, nie chce im się jeść, a nawet dręczą ich mdłości. Może pojawiać się także rozwolnienie. Taka sama sytuacja może się pojawić w przypadku problemów osobistych, złych stanów emocjonalnych, to jednak tylko jedna część przyczyn takiego stanu rzeczy. Przyczyn braku apetytu może być więcej. Warto upewnić się, jaka jest przyczyna naszego braku apetytu.

Złe odżywianie

Brak apetytu rano, może być spowodowane podjadaniem w nocy, złym sposobem odżywiania, jedzeniem zbyt „zapychającym”, ale posiadającym niewielką ilość wartości odżywczych. Tego rodzaju pożywienie zapewni nam uczycie najedzenia i brak apetytu, jednak nie warto w ten sposób jeść. Zmiany nawyków żywieniowych, w takiej sytuacji są bardzo istotne.

Worried woman
Fot. Depositphotos

Choroby a brak łaknienia

Brak apetytu może być spowodowany również wieloma chorobami lub z pozoru drobnymi dolegliwościami. Do przykładów takich schorzeń należą:

  • choroby żołądka
  • zaparcia
  • brak apetytu, spowodowany zażywaniem niektórych leków
  • nadużywanie alkoholu
  • anoreksja
  • anemia
  • brak niektórych witamin w organizmie

Brak apetytu może mieć tez podłoże w problemach ze stanem psychicznym, Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest brak apetytu spowodowany depresją.

Niekiedy potrzebna jest wizyta u lekarza

Brak apetytu z powodu stresu i innych tego rodzaju powodów, łatwo stwierdzić. Jeśli jednak brak apetytu jest spowodowany innymi dolegliwościami, w celu dokładnej diagnozy, należy zgłosić się do lekarza. Obowiązkowa wręcz powinna bycz wizyta u lekarza, gdy brakowi apetytu towarzyszą dolegliwości bólowe, nagła utrata wagi, zaburzenia jelitowe i inne dolegliwości. Lekarz wykonań niezbędne badania i wdroży właściwe leczenie.

Tajemnica tkwi w posiłkach

Jeśli cierpimy na brak apetytu i mamy pewność, że nie jest on związany z poważniejszymi chorobami, warto zadbać samodzielnie o to, by apetyt pobudzić. Istotne są dobre, pachnące posiłki, bardzo ważne również jedzenie małych ilości jedzenia. Przy braku apetytu, nie warto zmuszać się do jedzenia dużych porcji w zamian za to, po prostu jeść mało i bardzo często. W ten sposób, naturalnie pobudzimy żołądek do pracy i zwiększymy swoją ochotę na jedzenie. Nie należy także opychać się na noc.

Pożywienie jest w życiu człowieka niezmiernie istotne. Jeśli nie mamy apetytu, musimy mieć świadomość, że należy z tym walczyć i doprowadzać do stanu, w którym będziemy mieli ochotę na jedzenie. Przy odrobinie starań, da się to zrobić, wcześniej oczywiście wykluczając poważniejsze przyczyny braku apetytu.

Poprzedni

Zupa brokułowa z kurczakiem

Wady diety kapuścianej

Następny

Dodaj komentarz