Przyczyny nadwagi u niemowląt karmionych piersią

, Tagi , , , , ,

Każda matka stara się jak najlepiej zaspokoić potrzeby swojego narodzonego dziecka. W pierwszym okresie życia jego dieta nie jest zbyć skomplikowana, gdyż karmimy go piersią oraz zmodyfikowanym mlekiem. Z pozoru nie ma w tym nic groźnego, jednak przy nieodpowiednim postępowaniu możemy doprowadzić do nadwagi dziecka, która w przyszłości skutkować będzie nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi. Zobacz, jakie są przyczyny nadwagi u niemowląt.

Wiele osób uważa, że niemowlęcia karmionego mlekiem matki nie sposób jest przekarmić. Dlaczego więc często bywa tak, że maluchy coraz bardziej przybierają na wadze, żeby w wieku kilku miesięcy ważyć nawet 7-8 kilogramów? Niestety winę za taki stan rzeczy ponosi matka, która w trosce o niemowlaka jest na każde jego zawołanie czasami błędnie interpretując jego potrzeby.

[AdSense-A]

Przyczyny nadwagi u niemowląt karmionych piersią

Mleko matki dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów oraz buduje jego odporność. Jest to główny powód do tego, żeby w pierwszych miesiącach życia stanowiło ono jego podstawowy pokarm. Najczęstszy błąd, jaki popełniają karmiące matki, to ten, kiedy na każdy płacz, czy zakwilenie dziecka reagujemy przystawieniem go do piersi. Naprawdę powodów jego niezadowolenia może być wiele, a niekoniecznie musi to być głód. Najlepiej, jeśli dziecku wyznaczymy regularne pory spożywania posiłków, zaś pomiędzy nimi warto spróbować innych metod uspokajających dziecko, np. podanie smoczka, zabawa z dzieckiem, noszenie na rękach, kołysanie itp.

To prawda, że matka powinna być na każde wezwanie niemowlaka, jednak nie oznacza to, że jej kontakt z dzieckiem będzie polegał tylko i wyłącznie na karmieniu. Pamiętajmy, że pojemność żołądka takiego malucha to 50-100 ml. Szacuje się, że maluch powinien „wołać” o jedzenie średnio co 3 godziny.

Jak sprawdzić, czy nasze niemowlę nie ma nadwagi?

To nic dziwnego, że niemowlę ma pucułowate policzki i dołeczki. Wręcz przeciwnie mamy wtedy świadomość, że rozwija się prawidłowo i niczego mu nie brakuje. Dziecko karmione piersią powinno przybierać na wadze 700-800 g miesięcznie. Jeśli jednak coraz bardziej rosnąca waga niemowlaka zacznie nas niepokoić warto dokonać pomiarów wagi dziecka za pomocą tak zwanej siatki centylowej. Stosunek masy ciała dziecka do jego wzrostu daje lekarzowi wyobrażenie o tym, czy dziecko prawidłowo się rozwija, czyli czy nie jest zbyt szczupłe na swój wiek, czy nie ma problemów z nadwagą albo czy u niemowlaka nie występuje już otyłość. Idealne wyniki dziecka mieszczą się pomiędzy 25. a 75. centylem. Podwyższone wyniki mogą zapalić tak zwaną lampkę alarmową. Nadwaga u niemowląt występuje wówczas, gdy masa dziecka skorelowana ze wzrostem przekroczy 90. centyl.

Poprzedni

Jak wyrzeźbić klatkę piersiową?

Ból trzustki

Następny

1 komentarz do wpisu “Przyczyny nadwagi u niemowląt karmionych piersią”

  1. Co za bzdurny i szkodliwy artykuł! Niemowlęta karmione piersią powinny być karmione na żądanie a nie z zegarkiem w ręku „o stałych porach”. Ale to portal fitness więc czego się spodziewać, najlepiej już odchudzać niemowlę… Mam jedną prośbę – nie znacie zaleceń to przynajmniej bzdur nie wypisujcie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz