Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Tagi

Wypadanie włosów zazwyczaj dotyczy mężczyzn, jednak w XXI wieku coraz więcej kobiet narzeka na przedwczesne łysienie. Często jest to łysienie typu męskiego, czyli androgenowe, związane z reakcją mieszków włosowych na poziom męskich hormonów w organizmie. Kobiety mogą jednak łysieć także z innych powodów, czynnikiem powodującym łysienie jest stres oraz niedobory witamin, a także stosowanie niszczących włosy zabiegów fryzjerskich.

Przyczyny łysienia u kobiet

Najczęstszą przyczyną łysienia u kobiet jest nadmiar stresu, w XXI wieku kobiety muszą niejednokrotnie mierzyć się z rolą matki, żony, a także pracownika. Robienie kariery, zakładanie rodziny i sprostanie wszystkim wymaganiom społeczeństwa sprawia, że kobiety żyją w ciągłym stresie. W rezultacie szybciej siwieją, a także tracą włosy.

Zabiegi fryzjerskie a utrata włosów

Wiele zabiegów fryzjerskich wpływa negatywnie na stan włosów i może doprowadzić do przedwczesnego łysienia. Zabiegiem, na który kobiety decydują się najczęściej, jest farbowanie włosów. Szczególnie niebezpieczne dla kondycji włosów jest ich rozjaśnianie, a także zbyt częstych nakładanie produktów koloryzacyjny do włosów. Włosy rosną około 1 cm miesięcznie, więc aby nie było widać odrostów większość kobiet farbuję włosy przynajmniej raz w miesiącu. Farba otwiera łuski włosowe, które po takim zabiegu pozostają niedomknięte. Włosy z otwartymi łuskami są bardziej narażone na niekorzystną stylizację a także warunki atmosferyczne. Zabieg koloryzacji jest inwazyjny, a nieodpowiednio przeprowadzony potrafi doprowadzić do kruszenia się włosów i ich łamania.

Stylizacja włosów – jak przyśpieszyć porost włosów ?

Kobiety bardzo często sięgają po produkty do stylizacji włosów, takie jak: lakier do włosów, pianka, stylizująca żele, gumy, spraye. Kosmetyki te w składzie najczęściej mają alkohol i inne substancje, które działają wysuszająco na włosy. Nadużywanie tych produktów znacznie pogarsza stan włosów. Wiele kobiet sięga również po suche szampony – są to produkty w sprayu, które pozwalają odświeżyć włosy bez ich mycia. Używanie suchych szamponów raz na jakiś czas nie powinno wpływać negatywnie na fryzurę, ale zbyt częste sięganie po nie sprawia, że skóra głowy jest bardzo podrażniona, może pojawić się więc łupież, zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, a w efekcie także łysienie.

Równie niebezpieczne dla stanu włosów są takie zabiegi jak: suszenie, prostowanie i stosowania lokówki do kręcenia włosów. Gorące powietrze bardzo niszczy włosy i osłabia je.

Aby uniknąć problemów związanych z przedwczesnym łysieniem najlepiej odstawić produkty stylizacyjne i kosmetyki do włosów, które mogą działać wysuszająco. Zamiast tego należy skupić się na nawilżeniu i odżywieniu włosów. Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, to bowiem jej stan wpływa w dużym stopniu na wzrost lub utratę włosów. Kobiety, które chcą wpływać na zagęszczanie włosów, powinny także zadbać o odpowiednią dietę. Szczególnie ważne są: cynk, żelazo oraz witaminy z grupy B, których brak najczęściej odbija się na wyglądzie włosów i powoduje łysienie u kobiet.

Poprzedni

Odnowa biologiczna – istotny element życia sportowca

Jak się przygotować do oddawania krwi?

Następny