Przygotowanie do ciąży – o tym pamiętaj

, , , , Tagi , ,

Ciąża i macierzyństwo to bardzo ważny czas w życiu kobiet. Nic dziwnego, że nie tylko pragną go zdrowo przejść, ale również poprawnie się do niego przygotować. Co najlepiej zrobić w okresie jeszcze sprzed ciąży, gdy jest ona dopiero w planie?

Zadbaj o zęby

Mówi się, że jeśli boli ząb to oznacza ciążę. Nie jest to tylko wiejski zabobon, lecz zawiera sporo prawdy. Przede wszystkim hormony mają bardzo duży wpływ na zęby. Co wrażliwsze na nie kobiety mogą odczuwać lekki ból zębów nawet w czasie owulacji i napięcia przedmiesiączkowego. Nagłe psucie się zębów przy spóźniającym się okresie i innych objawach świadczy zwykle o ciąży. Po niej wiele kobiet musi leczyć się dentystycznie. Sytuacja ta ma również drugą stronę medalu. Otóż jeśli istnieją już problemy z zębami przed zajściem w ciążę, koniecznie muszą zostać wyleczone. Próchnica ma zły wpływ na cały organizm, na najważniejsze narządy. Nie trudno się domyślić, że bakterie z zepsutych zębów będą szkodzić również rozwijającemu się płodowi. Dlatego tak bardzo istotne jest wyleczenie zębów. Również po to, by nie pogarszać ich stanu. Omijanie tego tematu kończy się często fatalnym stanem uzębienia już u młodych kobiet. Brak pełnego uzębienia i ubytki w zębach, a także choroby powstające w wyniku zaniedbania jamy ustnej czyli na przykład zapalenia dziąseł, powodują trudności w przeżuwaniu jedzenia. To z kolei wymusza połykanie większych kęsów. Jest to przyczyną otyłości. Kobiety w okresie ciąży i po niej i tak zmagają się już z nadwyżką kilogramów, zatem nie potrzebują dodatkowych trudności na drodze do całkowitego się ich pozbycia. Warto raz na trymest ciąży odwiedzać gabinet dentystyczny, by przekonać się, czy stan jej uzębienia nie ulega pogorszeniu.

Wizyty u lekarza

Przed rozpoczęciem starania się o dziecko należy odwiedzić lekarza, by przekonać się, czy wszystko jest w porządku. Ważne jest szczególnie wykonanie cytologii. Ginekolog odpowie na wszystkie pytania i rozwieje każde wątpliwości. Będzie umiał powiedzieć co wpływa na płodność. Wskaże jakie badania należy jeszcze wykonać. Ważne jest sprawdzenie również ogólnego stanu zdrowia. W tym celu należy udać się do lekarza ogólnego, który wypisze skierowania do poszczególnych specjalistów. W przychodni ogólnej można wykonać najbardziej potrzebne badania moczu i krwi, wyniki najczęściej dostępne są nawet jeszcze tego samego dnia. Badania powinny przeprowadzać szczególnie kobiety jakie mają problemy zdrowotne, na przykład cierpią na cukrzycę, mają problemy z ciśnieniem albo wzrokiem. Niektórym z tych pań niestety odradza się zachodzenie w ciążę, gdyż kończy się to konsekwencjami zarówno dla matki jak i dla dziecka. Lekarze zalecają również szczepienia na choroby szczególnie groźne w czasie ciąży. Nawet jeśli szczepienia były wykonywane już wcześniej w dzieciństwie kobiety, to nie są już aktualne. Dlatego często kobiecie proponowane są szczepionki przeciw ospie i różyczce.

Odstawianie antykoncepcji

Kobiety, które przez dłuższy czas zażywały antykoncepcję nie powinny spodziewać się, że od razu po jej odstawieniu zajdą w ciążę. Wiele kobiet skarży się, że musiało czekać na to kilka miesięcy, z drugiej strony wcale nie rzadkie są przypadki iż w czasie zażywania tabletek kobieta i tak zaszła w ciążę. Również sami lekarze odradzają zachodzenie w ciążę zaraz po odstawieniu niektórych środków ze względu na to, że mogą po prostu jej szkodzić. Zatem należy dokładnie dopytać lekarza jakie są wskazania. Nawet jeśli zajście w ciążę jest teoretycznie możliwe przez jakiś czas należy stosować inny rodzaj antykoncepcji na przykład prezerwatywy.

Dieta przy planowniu ciąży

Oczywiście ważnym aspektem kobiet planujących ciążę jest dieta. Powinna być oczywiście jak najbardziej zdrowa. Kobiety nie powinny łykać nadmiernej ilości suplementów, tak popularnych, a szczególnie wystrzegać się tych sztucznych witamin i mikroelementów. Zalecane jest oczywiście zwiększenie ilości kwasu foliowego. Jednak sztuczny kwas foliowy przynosi skutki uboczne, takie jak rozwijanie się ciąży bliźniaczych, czy zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów u kobiet. Warto zadbać o to, by spożywany kwas foliowy pochodził z naturalnych źródeł, ze zdrowego pożywienia. W razie suplementacji nie należy przekraczać zalecanej dawki kwasu foliowego.

Ćwiczenia fizyczne

Dobra kondycja ciała nie tylko ułatwia zdrowe donoszenie ciąży, ale również przyśpiesza rekonwalescencję po porodzie, a także ułatwia go. Dlatego kobiety planujące ciążę powinny uprawiać sport i dbać o kondycję. Zarówno nadwaga jak i niedowaga są przyczynami tego, że trudno jest zajść w ciążę. Dlatego za pomocą zdrowej diety i aktywności fizycznej należy doprowadzić do odpowiedniej wagi ciała. U kobiet ważących więcej będzie to sposób na przyśpieszenie zrzucania kilogramów po ciąży. Warto również ćwiczyć w czasie ciąży, oczywiście w granicach rozsądku. Na przykład świetna jest joga dla ciężarnych lub zajęcia w wodzie.

Poprzedni

Prawa pacjentów

Bezpieczeństwo na siłowni i w klubie fitness

Następny

Dodaj komentarz